„Není to náhoda, protože letošní rok rámuje řada významných výročí," vysvětlila zakladatelka veletrhu Markéta Hejkalová. „Nejenom náš veletrh je jubilejní. Výročí slaví i řada nakladatelů. Vyšly mnohé publikace a práce k 700. výročí upálení mistra Jana Husa, stejně tak k 70. výročí konce druhé světové války. Velký kus ušla i naše svoboda, byť je o dva roky starší než veletrh či Česká republika, která je pro změnu o rok mladší," uvedla Hejkalová s tím, že historickým tématům bude věnována velká část doprovodného programu. „Například Jiří Padevět představí svou knihu o konci druhé světové války Krvavé finále, Petr Čornej pohovoří o Stížném listu české a moravské šlechty proti upálení Jana Husa a Věra Sosnarová povypráví o dvaceti letech, které přežila v sovětském gulagu," vyjmenovala Hejkalová.

Podzimního knižního veletrhu, který se uskuteční již tento víkend 9. a 10. října v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě, se zúčastní kolem sto sedmdesáti nakladatelů. Většina z nich jezdí do Brodu pravidelně. „Každý rok ale přibývají noví vystavovatelé. Letos to budou například nakladatelství Albatros Media, Broken Books, Dar Ibn, Omega, Host, Druhé město a další," řekla Hejkalová. Ta dodala, že na poslední chvíli přibylo několik dalších vystavovatelů, takže konečný počet se blíží číslu 170 a stále se aktualizují doprovodné programy. „Mezi novými vystavovateli je také cestovatel Jiří Jůzl z Trutnova, vydavatel kronik Václav Flesar z Jimramova, Antikvariát Mlha ze Žďáru nad Sázavou a dvě pražská nakladatelství Baobab a GplusG a Limonádový Joe," pokračovala Hejkalová.

Kolektivní programy a živá vystoupení

V doprovodném programu byl naopak přidán například pořad Živé Literární noviny, v jehož rámci se návštěvníci veletrhu sejdou s vydavatelem novin Miroslavem Pavlem, či jejich bývalým šéfredaktorem Vladimírem Karfíkem i se současným šéfredaktorem Petrem Bílkem, a to v pátek ve 13:45 hodin. „Na veletrhu se představí i jediný česky píšící rumunský básník a překladatel české literatury do rumunštiny Mircea Dan Duta," konstatovala Hejkalová. Podle ní by neměla být opomenuta ani regionální tematika, kde se představí studenti a učitelé gymnázia Dr. Aleše Hrdličky z Humpolce.

Poprvé se na brodském veletrhu blýsknou také kolektivními pořady. Vystoupí na nich sdružení amatérských literátů Druhá múza, Šest nevinných autorů či autoři a redaktoři Pravého domácího časopisu, kteří netradičně představí své knihy a časopisy. „Jsem velice ráda, že do Brodu přijedou poprvé i zahraniční překladatelé české literatury. Za všechny uvedu třeba Christa Rothmeiera z Rakouska, Eero Balka z Finska, Margaritu Kyurkchijevu z Bulharska či Itala Guiseppa Dierna," pokračovala Hejkalová. Zhruba patnáct tisícovek návštěvníků, kteří zpravidla veletrh navštíví, se ale může těšit i na řadu osobností českého kulturního světa. Účast již potvrdili Zdeněk Svěrák nebo Michal Viewegh.