„Musím říct, že jsem to tehdy nečekal. Knihu jsem vydal ve vlastní režii hlavně pro radost sobě a svým kamarádům, proto jsem byl trochu v šoku, když na křest dorazilo tolik lidí,“ vzpomíná autor knihy Milan Krčmář. „Ten úspěch ale zaznamenalo i nakladatelství Albatros Media, se kterým jsem se posléze domluvil na dotisku v mnohonásobně vyšším nákladu.“

Román se také dočkal několika úprav. Tou nejdůležitější je, že v knize přibyla ještě jedna kapitola.

Pozvánka na křestl knihy Žena z roku 1899.Zdroj: Deník / Redakce„Hlavní vypravěčka se v ní dostává do Dalešic a Hrotovic na samém sklonku 2. světové války, kde zažije sovětské bombardování, které si vyžádalo obrovské množství životů,“ vysvětluje Milan Krčmář. „I v této kapitole jsem čerpal z dobových reálií, takže naprostá většina zmíněných postav opravdu žila.“

Dotisk pokřtí i nově zvolená senátorka

Takto upravený román bude mít křest v pátek 26. října v 17 hodin v Městské knihovně Třebíč. Jen o hodinu předtím na nedalekém Komenského náměstí před divadlem Pasáž proběhne zasazení lípy republiky u příležitosti 100 let od vyhlášení Československa.

„Román se odehrává zejména v období první republiky, takže lidé, kteří z této akce přijdou na křest, tak zůstanou v prvorepublikovém duchu,“ glosuje autor. „Křest v knihovně nebude trvat dlouho, protože v šest hodin v Pasáži začíná koncert ke vzniku ČSR. I tak ale samozřejmě nebude chybět autogramiáda.“

Jedna ze sudiček románu je navíc velmi významnou osobností, o níž se v poslední době na Třebíčsku velmi diskutovalo.

„Knihu vedle několika dalších lidí pokřtí i nově zvolená senátorka Hana Žáková, jejíž domovský Koněšín je v románu mimo jiné také zmíněn,“ potvrzuje autor. „Pokud tedy někdo zatím neměl možnost se s paní Žákovou setkat, zde bude mít možnost. Myslím, že to bude první taková veřejná akce po jejím zvolení.“

Autogramiáda neproběhne pouze v knihovně 26. října, ale také ve středu 31. října mezi 15. a 17. hodinou v Knihkupectví Jakuba Demla. Autor knihu představí také v úterý 20. listopadu od 17. hodiny v nově otevřeném muzeu Hrotovicka v Hrotovicích, kde povypráví o tom, jak vlastně vznikla.

Slavnostního odhalení se zúčastnili i potomci francouzského vojevůdce.
OBRAZEM: Francouzský generál má v Budějovicích opět pomník