Přímo památkový ústav na Vysočině spravuje zámky v Telči a Náměšti nad Oslavou. „Na zámku v Telči bude v sobotu zpřístupněna zámecká kaple Všech svatých, kde atmosféru zpříjemní kvarteto zobcových fléten," uvedla Skořepová.

Za zvýhodněné vstupné mohou lidé o víkendu navštívit výstavu Princezny na zámku aneb Telčí po stopách filmu v zámecké galerii a výstavu Krysáci z Večerníčku aneb Ze smetiště na zámek v Justičním sále.

Jihlava: Křest knihy i muzikál v divadle

V Jihlavě se v sobotu uskuteční čtyřiadvacátý ročník Dne otevřených dveří památek pod názvem Návraty ke kořenům. Jako každý rok otevře i letos své dveře návštěvníkům celá řada jihlavských památek. Chybět nebude například radnice, vyhlídková věž kostela svatého Jakuba či Dům Gustava Mahlera. Letošní novinkou bude zrekonstruovaný Dělnický dům, ve které bude výstava fotografií z rekonstrukce. Vstup do většiny památek bude zdarma a bude ho doprovázet i odborný výklad.

Tento den se bude po celém městě konat také řada doprovodných akcí. Na Masarykově náměstí budou od deseti hodin do šesti hrát dechové kapely. Na stejném místě bude rovněž výstava zemědělské techniky, trh řemesel i spousta atrakcí pro děti. V 11 a 14 hodin zde bude k vidění soutěž v překážkovém skákání králíků.

Jihlavská radnice si pro tento den připravila křest nové knihy I domy umírají vstoje. Knihu připravil badatel Ladislav Vilímek a publikace vznikla na základě příznivých ohlasů na Vilímkův stejnojmenný seriál v Jihlavském deníku.

Ve tři hodiny se uskuteční promítání fotografií z různých míst v Jihlavě.

Jihlavské podzemí zase láká na tajemné prohlídky. Stranou nezůstane ani kostel svatého Ducha, kde se uskuteční bude koncert moderních křesťanských písní.

Po celý den budou mít zájemci možnost projet se kočárem po historické části města.

Podruhé se k oslavám Dnů evropského dědictví v Jihlavě připojí Horácké divadlo. Zájemci uvidí zákulisí, vlásenkárnu, krejčovskou dílnu a další technické provozy a místa, která jsou návštěvníkům skrytá. „Letos bude komentovaná prohlídka výjimečná tím, že lidé v hledišti velké scény budou moci sledovat týden před premiérou autentickou zkoušku muzikálu Někdo to rád horké," řekl ředitel divadla Josef Fila.

Dveře jindy nepřístupných památek se otevřou také v Humpolci. Stejně jako v ostatních městech se i zde oslavy ponesou v duchu tématu Návraty ke kořenům. Milovníkům historie se v sobotu v jedenáct hodin otevřou brány hradu Orlík, kde je připravena komentovaná prohlídka objektu, a téhož dne se mohou podívat i do bývalé synagogy, která bude otevřena od čtrnácti do sedmnácti hodin. Také zde na ně bude čekat průvodce, který jim prozradí zajímavosti z historie.

Lákadlem budou také kostely

Od čtrnácti hodin je také připravena prohlídka skanzenu Zichpil a ti fyzicky zdatnější si mohou ještě zadarmo dopřát vyhlídku z věže kostela svatého Mikuláše.

V neděli od deseti do šestnácti hodin pak bude možné opět za asistence průvodce navštívit židovský hřbitov.

V Havlíčkově Brodě budou v sobotu zdarma zpřístupněny například děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie, klášterní kostel svaté Rodiny, Husův sbor, kostely svaté Kateřiny, svatého Vojtěcha a svaté Trojice, Galerie výtvarného umění, Muzeum Vysočiny, Štáflova chalupa, Štáflova bašta, podzemí ve Svatovojtěšské ulici, výstava lunetových obrazů na úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Otevřeno bude od devíti do šestnácti hodin.

V rámci doprovodného programu se chystá zábavné odpoledne pro děti i rodiče se skauty na zahradě děkanského kostela od čtrnácti hodin. Těšte se na středověkou vesnici, lukostřelbu, jízdu na lodi či střelbu z praku, ale i kování a stavbu akvaduktu. Navíc vystoupí formace Na prášky, Výbuch, Dokořán, bude i bohoslužba od osmnácti hodin a pak Profesionálové.

Navíc jsou v plánu i hudební vystoupení kapel Vrabčí trh a Kytka v kostele svatého Vojtěcha vždy po hodině mezi devátou a patnáctou hodinou. V prostorách Nové radnice se v sedmnáct hodin koná vernisáž fotografické výstavy Brody v Brodě. Na Havlíčkově náměstí se od osmnácti hodin uskuteční koncert souboru Pohoda.

A aby toho nebylo tento víkend v Havlíčkově Brodě málo, konají se ještě jezdecké skokové závody. Začínají o půl jedenácté na závodišti i u přehrady. Soutěž je zařazena do Skokového poháru Vysočiny.

V Chotěboři zahájí Dny evropského kulturního dědictví v sobotu ve čtrnáct hodin v kapli Povýšení svatého kříže. Do šestnácti hodin bude možná prohlídka kaple a v tutéž dobu bude přístupná i výstava některých dokladů z minulosti.

Ke Dnům evropského kulturního dědictví se připojí také kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Ten bude v sobotu a neděli otevřen od devíti do sedmnácti hodin. Ve Žďáře si navíc tento víkend připomínají dvacáté výročí od zapsání Zelené hory na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Proto je pro víkendové návštěvníky připraven bohatý program. „Představí se folklorní soubory či pěvecké sbory. Posluchači se zasní i za doprovodu orchestrální a klavírní hudba v některém z řádky koncertů. Chybět nebude ani duchovno v podobně biblických písní nebo náboženských chorálů," zve do areálu žďárského zámku starostka Dagmar Zvěřinová.

Zájem roste každým rokem

Dny evropského kulturního dědictví budou pokračovat také v příštím týdnu, kdy se připojí další města a památky. Například na zámku v Náměšti nad Oslavou se v pátek 12. září koná dobrodružná hra pro děti Cesta za pokladem náměšťského purkmistra. O víkendu 13. a 14. září se mohou lidé zúčastnit netradičních prohlídek s názvem Oživený zámek.

Podle Květy Vitvarové, tajemnice Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, které Dny evropského dědictví zaštiťuje, se v Kraji Vysočina o příštích dvou víkendech otevřou dveře osmaosmdesáti památek v téměř dvou desítkách měst a obcí.

V republice se v rámci Dnů evropského dědictví letos otevře přes tisíc památek, z toho téměř osm stovek zdarma. Oslavy se uskuteční od 6. do 14. září, národní téma zní Návraty ke kořenům. Zahájení bude v pátek v Opavě.

Hlavním pořadatelem Dnů evropského dědictví v tuzemsku je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Od prvního ročníku, do kterého se přihlásilo tři sta památek a přišlo se na ně podívat padesát tisíc lidí, roste návštěvnost i počet zúčastněných památek. Posledních deset let už návštěvnost překračuje půl milionu lidí. Informace o všech přístupných památkách jsou na webových stránkách.