„Nejvíc akcí a dnů otevřených dveří probíhá o víkendu. Ale i během všedních dnů máte možnost nahlédnout do míst, která bývají zavřená právě o víkendech, a seznámit se třeba s procesem jejich záchrany a obnovy. Především bude možné navštívit také ty památky, které nebývají veřejnosti přístupné vůbec nebo pouze příležitostně. Například neveřejné interiéry radnic, soudů, církevních institucí, škol nebo obytných domů,“ řekla Květa Vitvarová, ředitelka Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, která Dny evropského dědictví spoluorganizuje.

Na Třebíčsku se tak otevřou známé i neznámé památky. „V Jemnici budou moci návštěvníci nahlédnout do kostela sv. Jakuba, do zámku a kostela sv. Stanislava nebo sv. Víta. Otevře se také hrobka posledních majitelů jemnického panství rodiny Pallaviciniů. Otevřeno bude v sobotu a neděli 7. a 8. září vždy od 9 do 16 hodin,“ sdělila pracovnice odboru kultury jemnické radnice Pavla Havlíková.

Dnů evropského dědictví se také účastní památky v Náměšti nad Oslavou. Místní zámek je sice běžně přístupný, na Dny evropského dědictví si připravil speciální prohlídky. „Jde o netradiční oživené prohlídky s názvem zámek ve znamení Měsíce. Prohlídky budou plné historických fakt, fikce, demagogie, nadsázky a humoru a proběhnou v sobotu a neděli 14. a 15. září. První prohlídka začíná v 9 hodin, poslední v 17 hodin. Prohlídky vycházejí v intervalech každých 30 minut a jsou vhodné pro všechny věkové kategorie, včetně rodičů s dětmi,“ komentoval kastelán zámku v Náměšti nad Oslavou Marek Buš.

Zájemci nahlédnou také do staré radnice v Náměšti, která bude otevřená 14. a 15. září od 9 do 17 hodin, hrobky Haugwitzů, ta má otevřeno stejně jako radnice či kostel sv. Jana Křtitele nebo kaple sv. Anny ve Špitálku.

Pozadu nezůstane ani Třebíč, zdarma budou otevřené památky 9. září 2019. Například dopolední prohlídky v bazilice sv. Prokopa budou zdarma, otevřená bude i městská věž od 10 do 12 hodin a od 13 do 18 hodin. A volně přístupná bude od 9 do 17 hodin i Zadní synagoga.