Na konci října se v jejich divadelním studiu uskuteční nový festival ochotnických divadel nazvaný Antré 2015.

Jaký to bude festival?

Je to přehlídka ochotnického divadla. Menšího formátu. Říkali jsme si, že už nám tady v Třebíči chybí setkávání ochotníků. Máme zase širší rozhled, co se týká ostatních ochotnických souborů v Kraji Vysočina. A chtěli bychom je pozvat k nám. Nám se na Fábrfestu hrozně líbilo, že jsme se mohli navzájem potkat a ukázat lidem tady, co soubory hrají. Čas dozrál, tak jsme si řekli, že uděláme minifestiválek.

Co znamená minifestiválek?

Původně jsme chtěli udělat dvoudenní, ale nakonec jsme se rozhodli pro jednodenní akci, protože si to platíme ze svých. Ale snad příští rok to bude dvoudenní.

Jaké soubory jste pozvali?

Bude tady Divadelní soubor Bezchibi z Brtnice a soubor Mimochodem z Ledče nad Sázavou.

Proč jste pozvali právě je? Jak jste na ně přišli?

S kluky a holkami z Ledče nad Sázavou máme k sobě velmi blízko. Potkali jsme se s nimi již na festivalu Křoví ve Slavičíně. Tam jsme si padli do oka. Líbilo se nám, co dělají, a jim se zase líbilo, co děláme my. A řekli jsme si, že bychom se mohli více poznat. Klaplo to a máme na sebe úzkou vazbu.

A co brtnický soubor?

Režisér Bezchibáků Michal Lurie má svéráznou tvorbu. Dělal hru Central Park West, kterou jsme viděli na Fabrfestu. Mají jadrné hry, které nehrají běžné soubory, protože se bojí, zda nejsou již za hranou. Oni se toho nebojí a mně je to sympatické. Nyní nacvičili novou hru, která se jmenuje Sex, čachry a kultura pro všechny. S tou přijedou k nám.

Kdo další na festivalu vystoupí?

Jako perlička na závěr přijdou kluci Hanny Firla, Ondřej Král a Igor Ochepovsky, kteří se jmenují Impra a vyhráli studentskou Thálii za rok 2015. Dělají výbornou improvizaci. Domluvili jsme se s nimi, že by za námi přijeli. Je to geniální spojení divadla, pohybu a elektrické kytary. Není to žádná bezduchá improvizace, která by nevyužívala divadelní metody. Jejich věci mají příběh, začátek i konec. Bavilo mě se dívat na ten kumšt, jak na to jdou.

Zahrajete si také vy?

Zahrajeme pohádku Čertův mlýn. Rozhodli jsme se, že to uděláme i pro děti. Moc souborů, které se zabývají tvorbou pro děti na úrovni ochotnického divadla, neznáme nebo jejich výprava byla natolik velká, že by se k nám nevešla. Proto hrajeme pohádku my a ostatním souborům necháme prostor pro celovečerní hru. Až to bude dvoudenní, tak si tam celovečerku zahrajeme také. Nyní zkoušíme divadelní hru A do pyžam. Tu si necháme na příští rok.

Takže plánujete z festivalu vytvořit tradici.

Plánovali jsme to i u Fábrfestu a nakonec se ukázalo, že jeho formát Třebíč neunese. Hodí se spíše do větších měst. Rozebrali jsme ho na jednotlivé díly a divadelní sekce je právě festival Antré. Chceme udělat Antré tak, aby se postupem času rozvíjelo. Aby bylo příště dvoudenní a abychom tam měli také různé workshopy pro lidi.

Můžete naznačit, co by to bylo za dílny?

Kluci z Impry říkali, že by mohli udělat jevištní pohyb. Spolupracujeme například i s bývalým ředitelem Horáckého divadla Michaelem Junáškem. Lidé by si mohli vyzkoušet divadelní rozcvičky a podobně.

Takže chcete více zapojit diváky.

Divadlo v Ampulce, to je divadlo v obýváku. Je to malinkatý, vůbec ne studený, až bych řekl intimně osobní prostor. Herec má k divákovi hrozně blízko.

Vy ve svém novém divadelním studiu fungujete již přes půl roku. Jak jste spokojeni?

Už jsme tam rok, ale půl roku fungujeme oficiálně. Spokojeni jsme úžasně. Je to náš prostor, ve kterém můžeme pracovat, aniž bychom někoho rušili.

Co chystáte?

Tři věci. Novou divadelní hru Marca Camolettiho A do pyžam! Je to komedie francouzského typu, kde je spousta situačního humoru. Je to vyšší laťka, než byly naše předchozí hry, takže se zase posouváme dál. Mimochodem, v této inscenaci je šest dveří.

Jaké jsou další věci?

Čeká nás nová pohádka pro děti. A moc rád bych udělal další Modche a Rézi, abychom měli příští rok na festival Šamajim zase další novinku.

A na kdy se můžeme těšit na premiéry?

Pyžama by měla být v listopadu. A pohádka na Nový rok. V prosinci nás ještě čeká opět rozsvěcování vánočního stromu na náměstí.