Historie pivovaru Dalešice sahá již na přelom šestnáctého a sedmnáctého století. Významného rozmachu a slávy však pivovar doznal až téměř o dvě století později, kdy celé panství v Dalešicích zakoupil rakousko-uherský podnikatel Anton Dreher. Ten pivovar zmodernizoval a zavedl zde průmyslový způsob vaření piva a sladování, který takřka nepozměněn fungoval až do sedmdesátých let 20. století. Teprve tehdy přesně 19. srpna 1977 byl pivovar uzavřen pro svoji neefektivnost.

Pivovar Dalešice tak o nadcházejícím víkendu oslaví hned dvě významná výročí, vlastně tři, protože letos je to navíc přesně 130 let, co byl pivovar zakoupen již zmíněným baronem Dreherem.

K této příležitosti se rozhodl dalešický pivovar uspořádat den otevřených dveří, a to právě v nedělí 19. srpna.

Zdarma si bude možné prohlédnout Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví a také nového provozu, pro veřejnost bude otevřena pivovarská zahrada, v pivovarském sále bude k vidění výstava fotografií pivovaru a přímo na nádvoří vystoupí kapela The Small Stone Band.

Pokud o víkendu navštívíte „postřižinský pivovar", jak mu mnozí dle slavného filmu režiséra Menzela říkají, čas rozhodně neztratíte. Předpověď slibuje slunečné počasí a pořadatelé netradičně strávené nedělní odpoledne.

DANIELA VILHELMOVÁ