Od pondělního rána pozorují práci řezbářů turisté. Jejich počet se bude zvyšovat ke konci týdne s tím, jak z doposud hrubého materiálu budou vznikat hotová díla, řekla organizátorka sympozia Jitka Tichá.

Řezbáři vyrobí houpačky a prolézačky, které budou dětem sloužit na hraní poblíž nového hotelu v areálu pivovaru. Během minulých tří sympozií pracovali řezbáři na téma Duše a dušičky, Lavice a lavičky a Kříže a křížky. Vzniklá umělecká díla jsou umístěna na nádvoří a v zahradě pivovaru, známého z filmových Postřižin.

Letošní ročník řezbářského sympozia bude poslední. "Díla, která vznikla na sympoziích, měla ozvláštnit okolí pivovaru, a to se podařilo," uvedla Tichá. Například dřevěný oltář vyrobený během prvního ročníku sympozia stojí v pivovarské zahradě a dodává důstojnosti netradičním svatbám, lavičky jsou umístěny na nádvoří, kříže doplňují okolní krajinu.

Organizátoři jsou si však podle Tiché vědomi omezeného prostoru pivovarského areálu. "Nechceme z nádvoří a zahrady udělat lapidárium. Do budoucna proto uvažujeme o nějakém jiném výtvarném sympoziu," řekla Tichá.

Pivo se v dalešickém pivovaru znovu začalo vařit po dlouhé době před pěti lety. V roce 2003 se zrenovovaný pivovar otevřel pro veřejnost. Funguje tam muzeum rakousko-uherského pivovarnictví s technickými exponáty. Každoročně je pivovar centrem různých kulturních a společenských akcí. Na nádvoří se uskutečnilo několik vystoupení v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského, letos měl velký úspěch Postřižinský festival filmů Jiřího Menzela.