A také doprovodný program, který v pátek večer na Lihovaru v Třebíči zahájí rekonstrukce Krylova Koncertu pro všechny slušný lidi. Předseda pořádajícího sdružení Cordial Musica a hlavní pořadatel festivalu Jaromír Hlaváč k tomu říká: „Rok 2014 je Rokem české hudby, v něm se nese dramaturgie celého festivalu. Chceme, aby na každém koncertu zazněl český autor. Navíc letos vzpomínáme na Karla Kryla, před 70 lety se narodil a před 20 zemřel a Koncertem pro všechny slušný lidi na něj chceme zavzpomínat."

Svatováclavský festival hudby a umění se zaměřuje především na komorní hudbu. Je zařazení koncertu Karla Kryla cesta, jak na něj dostat širší publikum?

Cesta to je. Hlavní program chceme mít skutečně v podobě kvalitní klasické hudby. V doprovodném programu je ale prostor na podobné akce, ale hlavně ho budeme směřovat ke svatému Václavovi. Letos se tak bude promítat film Svatý Václav z roku 1929, také bychom návštěvníkům rádi přiblížili postavu patrona české země a hodnoty, které nesl. Ale abych se vrátil k otázce akce typu Krylův koncert chceme do programu zařazovat, příští rok plánujeme třeba jazzový koncert. Je ale vlastně jedno, jaký druh hudby to bude, hlavní je, aby to bylo kvalitní umění. Potom je nám jedno, jestli hraje klasická hudba nebo jakákoliv jiná.

Co vás vedlo k založení takového festivalu? A proč se jmenuje po svatém Václavovi?

Sdružení Cordial musica se festivalem snaží přilákat obyvatele menších měst na klasickou hudbu a kvalitní umění. Řekli jsme si, že svatý Václav, patron české země, si zaslouží, aby byl vyzdvižen, tak jsme ho spojili s festivalem. Také jsme chtěli, aby byl festival regionální, komorní a snažíme se o pestrost co se týče dramaturgie.

Festival kromě Třebíče proběhne třeba i v Tasově nebo Křižanově. Funguje spolupráce s malými obcemi, kde klasická hudba nemá velkou tradici?

Snažíme se navázat kontakty. S obcemi se domlouváme, kolik do toho mohou investovat a my se podle toho zařídíme, na financování koncertů se tak podílíme spolu. Zatím nejsme schopní přivést někam koncert za 60 tisíc bez toho, aniž by nám obec přispěla. Ale my jim zase zajistíme špičkové umění.

Odkud sháníte prostředky na uspořádání festivalu?

Snažíme se čerpat z grantových programů a také máme sponzory, kteří nám pomáhají nejen finančně, ale i materiálně nebo skrze různé služby. Kultura byla, je a vždy bude nevýdělečná, vždycky ji bude potřeba nějakým způsobem dotovat. Náš festival není komerční akce, my naopak chceme, aby koncerty byly přístupné a přilákaly co nejvíc lidí. Proto máme vstupné dobrovolné.