Hru nastudovalo Divadlo Bez zábradlí a premiéru měla letos v lednu. Eugene O´Neill je čtyřnásobným držitelem Pulitzerovy ceny, jednu získal právě za tuto hru, bohužel až in memoriam. Jeho literární umění bylo oceněno i Nobelovou cenou, kterou získal v roce 1936.

Cesta dlouhým dnem do noci je čistě autobiografický příběh, ve kterém se autor vyrovnává s traumatizujícími zážitky ze svého dětství a dospívání, se kterými celý život marně bojoval. Není tedy divu, že si ve své závěti vymínil, že hra bude uvedena teprve dvacet pět let po jeho smrti. Manželka jeho přání nerespektovala a hra byla uvedena tři roky po autorově skonu v roce 1956.

Neobyčejný příběh obyčejné rodiny v níž otec je lakomý alkoholik a matka po těžké nemoci závislá na morfinu dopadá s celou svou tragédií i na jejich skoro dospělé syny. Ti místo hledání si svého místa na slunci zabřednou do vyjetých rodinných kolejí, které v případě jednoho z nich končí ve stanici nebe. Hra do detailu rozebírá jednak rozpad osobnosti, ale i mezilidských vztahů na pozadí společného soužití i prostředí, ve kterém se odehrává.

Pro Divadlo Bez zábradlí hru vybrala Alice Nellis čerstvá držitelka Českého lva, která hru z originálu znovu přeložila. Do hlavních rolí obsadila Jiřího Bartošku, Zuzanu Bydžovskou a skutečné bratry Filipa a Michala Čapkovi. Představení Cesta dlouhým dnem do noci se jako jediné z her Festivalu divadla 2 - 3 - 4 herců uskuteční v divadle Pasáž. Začátek je ve středu 12. března v 19 hodin.