A tahle příležitost pro všechny věrné přívržence a posluchače je opět zde. Carmen zahrají v areálu Na kopci ve Výčapech u Třebíče už v sobotu 19. července.


Tradiční každoroční koncerty ve Výčapech pravidelně trhají návštěvnické rekordy. Přijíždí na ně až dvě tisícovky příznivců Carmen. A dobrá zábava pokaždé trvá až do svítání. „Pouze dvakrát za 22 let jsme odjeli z tohoto místa za tmy,“ vzpomíná kapelník skupiny Luboš Denner.


Výčapský areál si členové skupiny oblíbili. V minulosti byli první rockovou skupinou, která tam vystoupila.


To se ještě psala osmdesátá léta, kapela absolvovala tehdy povinné přehrávky před zkušební komisí a hledala zpěváka. „Pamatuji si jako dnes, jak jeden z nás dovedl do zkušebny sympatického kluka. Zahráli jsme první písničku, on zazpíval a my jsme na sebe souhlasně kývli. Jmenoval se Vlasta Zahrádka,“ popisuje Denner.


Pro skupinu tím začala její nejlepší léta. Od roku 1991 střídala skupina Carmen jeden úspěch za druhým. V celorepublikové soutěži O zlatého Ambrože postoupila z 504 účastníků až do finále. V roce 1992 vznikly první studiové nahrávky a SP deska. Tituly Smrt krásných srnců, a Když ti ostříhaj tvý vlásky se staly hity a skladba Smrt krásných srnců bodovala také v televizních pořadech.


Tisíce návštěvníků


„Na oslavu pátých narozenin skupiny přišlo na výčapský kopec přes 2000 lidí a od té chvíle jsme lámali jeden návštěvnický rekord za druhým. A přišla také nabídka od firmy Monitor-EMI na tříletou nahrávací smlouvu,“ vypočítává Denner. Koncem roku 1993 vzniklo u producenta Pavla Váně album Dožít se rána. Mezi dvanácti skladbami nechyběly hity, jako jsou Cesty, uváděné jako klip v hudebních televizních pořadech, skladby Ukaž se mi, Zajímáš mě, ale ani nejvíce diskutovaná a provokativně pojatá skladba Na kafe.


Tři roky života


V létech 1993 – 1997 je skupina Carmen na vrcholu. Její skladby jsou zařazeny do vysílání většiny českých rádií, hudebních pořadů v TV a do hitparád. V té době skupina odehrála stovky živých vystoupení ročně, převážně na Moravě, ale stále častěji i na dalších místech České republiky.


„Za patnáct let aktivního fungování Carmen jsme prožili více než tři roky života na jevišti. Beru to jako štěstí. Spousta kapel prožila ten samý čas ve zkušebně,“ zamýšlí se Denner.


Po úspěšných létech, kdy kapela šlapala jak dobře namazaný stroj, přišly personální změny.


V roce 1999 skupinu opouští Pavel Kissi Veselý. Na jeho místo přichází mladý bubeník Petr Bende. O rok později odchází dlouholetý leader kapely Vlasta Zahrádka. A Petr Bende se přesouvá od bicích za mikrofon.


Za mikrofonem bude Bende stát i příští sobotu při dalším z výčapských koncertů. Spolu s ním zahraje Carmen v ustálené sestavě Luboš Denner /kytara/, Michal Chaloupka /bicí/, Vašek Čudka /baskytara/, Jiří Tržil /klávesové nástroje/ a Karel Holík /saxofon/.