Víc než sedmdesát let starý betlém býval dříve v klášteře na Hradišti, ovšem sestry boromejky svou činnost v tomto objektu ukončily, a tak se historická památka koncem listopadu stěhovala do budějovického zařízení pro seniory – Domu svatého Antonína. Právě boromejky se zde starají o osmdesátku převážně místních starých lidí.

A co je na znojemském betlému neobvyklého? Je pohyblivý, z devadesáti sedmi vyřezávaných figurek se jich sedmdesát jedna hýbe. Funguje s pomocí řetízků z jízdních kol, pohání jej elektromotor, celou scenérii osvětluje devět žárovek.

Především dětští návštěvníci ocení výjevy jako kostelík se zvonícím řeholníkem, točící se větrný mlýn či betlémskou jeskyni, nad níž sem tam poletuje anděl.

Bezmála dvakrát dva metry velké dílo zhotovil v roce 1935 řezbář Alois Vajer z Brna ve svých 78 letech. Práce mu trvaly čtyři měsíce.

Veřejnosti bude přístupný od 25. prosince do 6. ledna vždy dopoledne od 10 do 12 hodin a odpoledne od 14:30 do 17 hodin ve všední dny, o víkendu do 16,30 hodin. Pracovníci Domu svatého Antonína betlém umístili do vchodu nové přístavby.