O týden později budou dva večery patřit Filharmonii Gustava Mahlera. V pátek 23. srpna se v její režii ve velkém sále Besedy od 20.00 uskuteční koncert s názvem Kramář tak trochu jinak aneb jak Vysočina vládla Vídni. A v neděli 25. srpna od 20.00 bude zámecké nádvoří patřit Slavným nejen filmovým melodiím.

„Vstupenky ještě v předprodeji jsou. Lidé je seženou v turistických infocentrech v Budějovicích, Jaroměřicích, v Třebíči i ve Znojmě,“ uvedl budějovický starosta Vlastimil Bařinka. V předprodeji lze lístek sehnat o 50 až 100 korun levněji, jinak se cena na místě pohybuje v rozmezí 200 až 490 korun.

Nejdražší je koncert Vašo Patejdla. O členovi legendárního Elánu Bařinka prozradil, že má osobní rodinné vazby na Dešov. Lépe řečeno jeho současná žena. Patejdl přijal nabídku koncertovat v Budějovicích rád. „Je to velmi milý, příjemný a komunikativní člověk. Oceňuji, že našel v nabitém kalendáři termín,“ poznamenal starosta s tím, že Patejdlova žena bude na koncertě v hledišti přítomná.

„Pokud se zastavíme u koncertu Filharmonie Gustava Mahlera v pátek 23. srpna, tak pan Kramář byl dvorní skladatel císaře, byli jsme upozorněni, že jde o úžasnou hudbu. Stejně tak působivé jsou v jejich podání i nejen filmové melodie,“ poznamenal Vlastimil Bařinka.

Čtyři hlavní srpnové koncerty Moravskobudějovického kulturního léta budou v konečném součtu výdělečné, o tom je Bařinka podle předběžných čísel přesvědčený. Rozpočet je do milionu korun, už nyní organizátoři vědí, že od sponzorů a ze vstupenek bude mnohem víc. „Podařilo se sehnat generálního partnera, přispěla řada dalších firem místních i z okolí. Ze zisku bude financovaná kultura ve městě, která je ještě naplánovaná pro zbytek roku,“ vysvětlil starosta. A podle ředitele kulturního střediska Karla Nechvátala se rovněž pořídí některé potřebné věci do opravené Besedy.

Dlouholetý Festival Václava Hudečka se letos uskutečnil na přání houslového virtuoza už v květnu a pod taktovkou třebíčských organizátorů převážně v Třebíči. Jeden koncert byl v Budějovicích. „Zda se akce vrátí k nám? Nevím, je to na rozhodnutí pana Hudečka, my se tomu nebráníme,“ poznamenal Bařinka.