Dočtete se v ní o pasáčkovi a vílách z březového háje u Dalešic, o psu s ohnivýma očima z Rouchovan, nebo jak se krutý šlechtic strašidlem stal v Mohelně. Obrázky ke knize namalovaly děti ze Základní umělecké školy v Moravském Krumlově, které vybrané pověsti doplnily o poutavé ilustrace. „Pro mne, jako autora, je to určité dokončení mojí sběratelské, ale i tvůrčí práce, která byla nelehká. Jsou za tím proježděné kilometry a nesčetně schůzek především se staršími lidmi. Některé pověsti v této knize jsou mnohým známé, ale objevují se tu i zcela nové a dosud nepublikované pověsti, což dodává knize větší poutavosti. Proto doufám, že kniha zaujme,“ uvedl autor díla Martin Sklenář.


Knihu o pověstech vydalo Občanské sdružení ALMA, které vzniklo v roce 2001 a mimo jiné si za svůj cíl dalo podporovat tvorbu regionálních autorů.
Publikace u mnohých obyvatel regionu vzbuzuje hrdost, protože se píše o místech, která dobře znají. Ostatní čtenáře zase kniha může inspirovat k návštěvě kraje. „Inspirací jsou pro mě moji dva synové, díky nim mám důvod stále tvořit. Proto je také již téměř hotov druhý díl regionálních pověstí a také turistický průvodce. Tyto knížky by měly vyjít v příštím roce. Především druhý díl pověstí je zcela původní, takže je na co se těšit. Rozepsané jsou i pohádky pro nejmenší, které se také dočkají knižního zpracování a i jiné tituly, o kterých zatím nebudu hovořit,“ prozradil své plány Sklenář.


Tradiční kolorit vyprávění zůstal


Jeho kniha obsahuje část pověstí z regionu na povodí tří řek, Rokytné, Jihlavy a Oslavy. Jsou v ní i některé pověsti snad poprvé sebrané a publikované, vztahující se k jižní části kraje Vysočina, severu Znojemska a jihozápadního Brněnska. Kniha je věnována především dětem a mládeži, ale zaujme i dospělé čtenáře.


„Při práci jsem prošel všechny dostupné prameny, tištěné i rukopisné, v nichž se pověrečné povídky vyskytují. Především jsem však čerpal z vyprávění seniorů, kteří si tyto pověsti pamatují z dob svého mládí, kdy si je oni sami vyslechli, zapamatovali a předali dál. Protože předlohy, o něž se opírám, jsou rozmanité a pocházejí z různé doby, snažil jsem se je pro knížku stylisticky sjednotit a výrazově stmelit. Záleželo mi na tom, aby styl vyprávění dostal aspoň v některých hlavních rysech tradiční kolorit, přesto není vyprávění příliš oživeno nářečními výrazy,“ doplnil Sklenář.


Kniha je k mání v knihkupectvích na Karlově náměstí v Třebíči.