V telčském muzeu na zámku se v těchto dnech intenzivně pracuje od brzkého rána až do noci. Po třech letech se totiž do Telče vrací zrestaurovaný betlém manželů Vostrých z 19. století, který je vyrobený převážně z kašírovaného papíru. Přes pět metrů dlouhý betlém s téměř stovkou staveb a figurek bude v prostorách muzea znovu stát už koncem tohoto týdne. Pro veřejnost bude ale zpřístupněn až o Vánocích.

„Betlém telčské muzeum zakoupilo už v roce 1908 a při stěhování na zámek v šedesátých letech byl pouze přeinstalován, ale nebyl odborně opraven. K tomu došlo až v roce 2008, kdy si ho do své dílny odvezl restaurátor Kamil Andres z Třebechovic pod Orebem,“ vysvětlila vedoucí telčského muzea Helena Grycová.

Na opravách pracoval Kamil Andres po tři roky několik hodin téměř každý den. Podle dobových fotografií usiloval o to, aby původní sestavení betlému zůstalo zachováno. Konstrukce celého kolosu je zhotovena ze dřeva, ostatní stavby a figurky jsou z papíru. „Hlavní zásah jsem udělal do dřevěné konstrukce, která byla v minulosti zasazená do zdi, takže nastal problém s přemístěním. Konstrukce je nově tedy mobilní,“ popsal největší změnu Kamil Andres.

Stavby a figurky z papíru se stářím a neustálým mechanickým namáháním deformovaly, takže bylo potřeba udělat výstuže. „Papír se bortil, domečky se rozlézaly, ovečky měly ulámané nohy a takto bych mohl jmenovat dále. Každý díl prošel úpravou,“ dodal restaurátor Andres.

Živé město

Kulisty a figurky jsou uchycené na dřevěné konstrukci betlému a navzájem jsou propojené koženými řemínky. To celé vede do mechaniky na spodní části, která betlém rozpohybuje. „Celé to působí dojmem živého města. U větrného mlýna se točí lopatky, vojáci na věži pochodují, houslista hraje na housle, kolotoč se točí a každá z figurek plní svůj úkol,“ dokreslil fungování betlému Andres.

Unikátní betlém manželů Vostrých vznikl v druhé polovině devatenáctého století v Počátkách a při stěhování manželů do Telče si betlém převezli s sebou. „Přesně se neví, jestli na sestavování pracovali oba. Pan Vostrý byl knihař, a proto ho vyráběl z knihařského papíru, který kašíroval,“ uzavřela Grycová.

Veřejnost si betlém poprvé po třech letech prohlédne až na Vánoce od 25. prosince do 31. prosince vždy od 10 do 15 hodin.