Čilý festivalový ruch panuje o prázdninách v Chotěboři na Havlíčkobrodsku. V neděli skončil jedenáctidenní maraton Festivalu fantazie a hned zítra ožije kulturní dům Junior Literární Vysočinou. Podtitulem této akce o psaní, literatuře, autorech a inspiraci je tentokrát Nekonečný příběh.

„Letos se konáme už poosmé, což je pro nás téměř nekonečná doba, vezmeme-li v úvahu, že podobné akce nezřídka zanikají po dvou třech letech. My jedeme stále dál,“ objasnila výběr názvu hlavní koordinátorka festivalu Zora Šimůnková. Očekává, že akce přiláká podobně jako v uplynulých letech sto až dvě stě fanoušků. Přestože bývají různého věku, vzdělání, povolání i zálib, láska ke knihám je vždy spojí.

Předvést se mohou i amatéři

Program začíná v pátek v podvečer a zahájí ho moravský bard Petr Moučka se svou galantní i negalantní poezií.

„Náplň vybíráme podle zajímavosti pro nás i pro publikum. Pravidelně mezi sebou vítáme účastníky ze Slovenska, letos se ohlásili i Italové,“ přibližuje zákulisí přehlídky Šimůnková.

Během dvou festivalových dnů se návštěvníkům představí samizdatový básník, čerstvě padesátiletý Jiří H. Krchovský, s vlastním pořadem, folk-rockový písničkář z Havlíčkova Brodu Marcel Kříž s Baladou o sžírající touze nebo Saša Gr. se sbírkou Jede medička na sáňkách.

Chybět nebude ani oblíbený Wimbledon autorského čtení, který připravuje havlíčkobrodský písničkář Pavel Lutner. Při něm budou moci přečíst ukázky ze své tvorby sami účastníci.

Sobota bude patřit Teplicím

Závěr programu bude tematicky zaměřený na severní Čechy. „Uspořádáme si takový teplický večírek. Přijedou dva básníci spojení s tímto městem – Svatava Antošová a Roman Szpuk. Navíc se tu představí i původně teplická kapela Už jsme doma,“ popsala pořadatelka.

Na festivalu vyhlásí i vítěze literární soutěže, do které se mohl přihlásit jakýkoli autor prózy nebo poezie. „Výsledky jsou zatím tajné. Mohu však prozradit, že v kategorii próza bodují muži, z nichž jeden je ze Slovenska, a v poezii jsou z pěti oceněných tři ženy,“ dodává Šimůnková.

Vstupné na oba festivalové dny činí dvě stě dvacet korun. Pokud se návštěvníci rozhodnou zúčastnit se jen v pátek, zaplatí sto korun, v sobotu pak o padesátikorunu více. Účastníci mohou po domluvě přespat na místním internátu.

ANETA ŠTEFÁNKOVÁ