Událost oznámil policistům v Náměšti syn matky, která v pátek odpoledne zvedla telefon. V něm se ozval rozrušený ženský hlas se slovy: „Je tam hodně krve. Jede už někdo?.“ Poté volající zavěsil.

Soud. Ilustrační foto
Dej sem boty, nebo tě zabiju, řval lupič na mladíka v třebíčském parku

Volání bylo z čísla, které ani jeden neznali. Zpátky se jim dovolat nepodařilo. Báli se, že někomu hrozí nebezpečí, a tak vše oznámili policii.

Ti ve spolupráci s operátorem vypátrali, kdo volal. K překvapení všech šlo o dvanáctiletého chlapce ze Středočeského kraje. Ten při hraní s kamarády volal na náhodné číslo. „Když u domu, kde chlapec bydlí, policisté zazvonili, chlapec byl hodně překvapený, jak ho policisté našli. Stejně překvapena byla i jeho maminka, která uvedla, že svému synovi domluví a vysvětlí mu, že takové jednání je nepřípustné,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zlomyslné volání

Pokud by se jednalo o opakovaná zlomyslná volání, volajícího čeká za zneužití tísňové linky přísný postih v závislosti na stanovení právní kvalifikace takového jednání. Každý přijatý hovor na linku tísňového volání 158 je automaticky zálohován a pořízený audiozáznam je uložen do databáze, tedy každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky.

Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 000 korun.

Zdroj: Policie ČR

Policisté navíc upozorňují, že zlomyslná volání nebo zneužívání linek tísňového se nevyplácí. „Policisté v drtivé většině případů zjistí volajícího, kterého pak podle okolností a závažnosti jeho jednání čeká trest. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši dvě stě tisíc korun,“ upozornila mluvčí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Esíčka v Jinošově už ne. Silnice na Bíteš se změní, bude důležitá pro Dukovany

Zdroj: Deník/Milan Krčmář