Muže před pár dny zaujal černý plovoucí chuchvalec, o který se prvně zajímala skupinka chlapců. Byla to lyska černá. „Vyndal jsem jí na břeh, jestli není jen omráčená, ale nedýchala. Nejsem odborník, ale přišlo mi, že utrpěla tupou ránu nad levým okem a v bezvědomí utonula," popsal Deníku Čáp.

Současně ovšem přiznal, že útočit na zvíře nikoho neviděl. „Nevím, jestli to ta partička měla na svědomí, nebo jí jen nalezli," připustil.

U dalších obdobných případů, kterých byl svědkem, byl ale podle něj úmysl zranit zvíře ze strany školáků zjevný. Na podzim nejprve viděl dva školáky, jeden z nich držel v ruce klacek. „Chystal se jej hodit směrem k několika kachnám s úmyslem je zasáhnout. V rybníku již bylo více podobných klacků, bylo jasné, že se nejedná o první pokus,“ popsal Čáp. Chlapce tehdy přiměl k odchodu.

Podruhé pak narazil na hochy odhadem z první nebo druhé třídy. Jeden z nich se právě chystal hodit kámen směrem k lysce černé. I toho zastavil. „Okřikl jsem ho, co jako zamýšlí, ale bylo zjevné, že moc nerozumí. O chvilku později jsem pochopil, že jsou oba z Ukrajiny, tedy jsem jim rusky oznámil, že to dělat nebudou a vykázal je od rybníka,“ uvedl Čáp.

Ředitelé jihlavských škol se o útocích dozvěděli od Deníku. „Toto nevhodné chování mě velmi znepokojuje a odsuzuji ho,“ reagovala ředitelka Základní školy Demlova Andrea Medunová a pokračovala: „Tématu ochrany životního prostředí včetně vhodného chování ke všem živým tvorům se opakovaně věnujeme ve všech ročnících. V této osvětě budeme pokračovat i nadále. Každý žák naší školy moc dobře ví, že ubližování komukoliv je neomluvitelné."

Odbobně se vyjádřil i ředitel Základní školy Otokara Březiny Vladimír Nekvinda.„Environmentálnímu vzdělávání věnujeme velký prostor. Naši žáci například zakládali mokřad u zmiňovaného rybníčku a starají se o něj. Na podzim ve spolupráci se zřizovatelem proběhla také aktivita týkající se přímo kachen a jejich krmení a chování k nim,“ vzpomenul.

Ředitelé společně oslovili Městskou policii Jihlava a požádali o spolupráci při hledání viníků. Strážníci mají přímo v areálu škol služebnu. Řešením do budoucna by mohla být instalace fotopasti. Nic takového ale magistrát v plánu nemá. „Školy se určitě na zvýšenou diskuzi k tématu zaměří, ale rozhodně nemohou řešit kauzy, které se odehrají mimo školu,“ vyjádřil se mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Deník zajímal i názor ředitele Stanice Pavlov Zbyška Karafiáta, která se péči o zraněná zvířata věnuje. „Žádné zprávy o poraněných kachnách z Jihlavy nemáme. Naposledy jsem řešil kachnu, která měla šipku z kuše v krku v Náměšti nad Oslavou. Pokud upozornění žáků nepomáhá, doporučil bych vše natočit na telefon a řešit s ředitelstvím školy,“ poradil.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak to aktuálně vypadá na stavbě Horácké arény?

Horácká multifunkční aréna v Jihlavě roste. Dominantou jsou nyní červené tribuny. | Video: Deník/Martin Singr