Dohodu v pondělí schválil Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou. Dnes už bývalý psovod Martin Sodomka uznal, že udělal chybu, a souhlasil hned s několika tresty.

„Přestože byl obžalovaný nadřízeným upozorněn, že musí v panujících vedrech dbát na bezpečnost zvířete, nechal ho hodinu a čtyřicet minut zavřeného v přepravním boxu umístěném v zavazadlové části auta. Vzhledem k vysokým venkovním teplotám nakonec pes uhynul na přehřátí a celkovou dehydrataci organismu,“ konstatoval u soudu žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky Krajského státního zastupitelství v Brně.

Událost se stala 27. června před dvěma lety ve Žďáře nad Sázavou. Podle obžaloby se zvíře vyčerpalo i tím, jak bojovalo o život. Axelovi se totiž podařilo dostat z přepravního boxu až do přední části auta. Podle obžaloby musel vynaložit velkou sílu na to, aby překonal přepážku oddělující zavazadlový prostor. Venku přitom tehdy panovaly teploty přesahující osmadvacet stupňů Celsia. Zvířeti se nakonec snažili pomoci náhodní svědci. Když na místo konečně přišel i policista, který psa ihned odvezl k veterináři, bylo už pozdě.

Policista už dříve prostřednictvím svého obhájce upozorňoval na pro služební psy nevyhovující stav policejního zázemí. K soudu ale nakonec přišel s tím, že chce uzavřít dohodu o vině a trestu.

„Ano, souhlasím s uzavřenou dohodou,“ řekl u soudu Sodomka. Soud dohodu nakonec schválil, aniž by prováděl klasické dokazování.

Sodomku soud uznal vinným z trestného činu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti. Vzhledem k polehčujícím okolnostem dostal výchovný trest na čtyři měsíce, podmíněně odložený na zkušební dobu jednoho roku. Kromě toho musí zaplatit peněžitý trest třicet tisíc korun. K tomu dostal ještě zákaz činnosti spočívající v práci psovoda, a policii musí uhradit způsobenou škodu. Celkem je to necelých 122 tisíc korun. Z toho 117 tisíc je cena psa. Rozsudek je pravomocný. Všechny strany se vzdaly práva na odvolání.

Sodomka je i nadále ve služebním poměru. Už nepracuje jako psovod, ale podle informací Deníku byl přeložen na jiné oddělení v Novém Městě na Moravě.