Čtvrtou výhrou v řadě zakončili druhou čtvrtinu základní části ve skupině Střed třetí nejvyšší soutěže hokejisté Žďáru nad Sázavou. Plameny zvítězily v Českých Budějovicích na ledě tamního David Servisu.

M. BUDĚJOVICE – PELHŘIMOV 4:3 sn

Hosté začali derby aktivněji, ale do vedení šel soupeř. Tři minuty před první sirénou se po vhazování zmocnil puku Horký a z ostrého úhlu propálil Šoustala. Zkraje třetí třetiny vybídl Pucher Mikeše, jeho teč propadla pelhřimovskému gólmanovi, ale puk se zastavil na čáře.

Skóre se tak znovu měnilo až v polovině třetí části. Jan Bulín si zpoza branky vyjel a nadvakrát protlačil kotouč za Šoustalova záda. Pak začali zlobit i Medvědi, ale nejdříve za Brožem zvonila tyč.

V 53. minutě udeřilo na opačné straně. Rytnauerovu střelu ještě zastavila tyč, ale dorážející Horký už měl snadnou úlohu – 3:0. Žihadla ovšem pohodlný náskok prohospodařila. Za 50 vteřin vypadl Brožovi nahozený puk a Martin Hadrava jej pohodlně doklepl za jeho záda. Netrvalo dlouho a tlak Pelhřimova vyústil ve druhý zásah. V 57. minutě uklidil Pospíchalovu přihrávku podél brankoviště zametl do sítě Filip Kasalý. V úplném závěru pak ve vlastním oslabení ujel obraně Votápek a bylo srovnáno.

O osudu utkání nerozhodlo prodloužení, a tak přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich se prosadil za Pelhřimov pouze Čermák, za domácí také ve třetí sérii Horký. Rozhodnutí padlo až v deváté sérii, kdy se na rozdíl od Vysloužila prosadil moravskobudějovický Matějka.

„K tomu není co dodat. Nehráli jsme dobře, ale přesto vedli 3:0 a nakonec si nechali vyrovnat, to je hrozné. Dokonce jsme dostali gól ve vlastní přesilovce. Já tam postavím nejzkušenější lajnu a oni střílí do hráče, pak se puk odrazí a je z toho protiútok. To je z mého pohledu neomluvitelné,“ mávl rukou kouč Moravských Budějovic Augustin Žák.

„Dlouho jsme drželi stav 1:0, ale pak nám domácí dali dva další góly. Ukázalo se však, že se vyplatí hrát celý zápas. Snížili jsme na 3:2 a ve vlastním oslabení dokonce vyrovnali. Nájezdy už byly loterií, bod má pro nás velkou cenu,“ hodnotil duel trenér Pelhřimova Jan Dvořák.

Branky a nahrávky: 17. Horký (Krutiš), 50. J. Bulín (Juráň), 53. Horký (Rytnauer, Krutiš), rozhodující nájezd: Matějka – 55. Hadrava (Kasalý), 57. F. Kasalý (Pospíchal), 60. Votápek (D. Kasalý). Rozhodčí: Král – Mikšík, Roupec. Vyloučení: 3:5. Bez využití. V oslabení: 1:0. Třetiny: 1:0, 0:0, 2:3. Moravské Budějovice: Brož (Čáp) – Čermák, Kabelka, Wasserbauer, Kliment, Sobotka, Pucher ml. – Pucher st., Mikeš, Horký, Rytnauer, Matějka, Krutiš, Lupač, Hačecký, J. Bulín, Juráň, P. Bulín. Pelhřimov: Šoustal (Urban) – Pospíchal, Vrátný, Kohút, Port, D. Kasalý, Kalenda, Rudy - Osčádal, Čermák, Vysloužil, F. Kasalý, Marek Hadrava, Martin Hadrava, Votápek, Kaminski.

DS Č. BUDĚJOVICE – ŽĎÁR N. S. 4:6

V souboji se sedmým celkem průběžné tabulky se Plameny mohly opřít o dosavadní bilanci vzájemných zápasů. V předchozích pěti utkáních totiž s českobudějovickým David Servisem neztratily ani bod. Úvodní pasáž však přinesla hostům doslova šok. Ve druhé minutě poslal domácí do vedení Bárta, gólman Řehoř si ale u hlavního sudího stěžoval, že měl již puk ve svém držení. Výsledkem byl pouze osobní trest pro žďárského brankáře, za nějž musel mezi tři tyče naskočit Sláma. Za dalších 22 vteřin bylo s hosty ještě hůř. Nahození jednoho z budějovických hráčů tečoval Zayml a zvýšil již na 2:0.

O pár okamžiků později se při signalizovaném vyloučení jednoho z domácích borců gólově prosadili také hráči Žďáru, hlavní arbitr však jejich branku neuznal. To nesl těžce zejména útočník Kuřítko, který u hlavního rozhodčího protestoval natolik vehementně, až vyfasoval další osobní trest. Po třech minutách hry tak Žďár ve skóre zaostával o dvě branky, navíc se musel ve zbytku zápasu obejít bez dvou hráčů!

Pocit křivdy však hosty semkl a na ledě se začaly dít věci. V 9. minutě prostřelil domácího gólmana Střecha a načal obrat ve skóre – 1:2. O tři minuty později bylo srovnáno, svoje střelecké představení načal kapitán Martin Pleva. Obrat v utkání pak zařídil krátce po začátku druhé třetiny svým druhým gólem Pleva, jenže o půl minuty později zchladil nadšení hostů Trummer, který překonal Slámu – 3:3.

Převahu Plamenů to však nemohlo utlumit a ještě před polovinou zápasu hosté opět vedli. Ve 27. minutě Štěpánek krásně uvolnil Plevu a žďárský kapitán vrátil svým barvám vedení – 3:4. Ve zbytku prostřední části předvedl několik výtečných zákroků Sláma a uhájil pro hostující celek těsné vedení.

V závěrečné dvacetiminutovce Plameny nehodlaly nic ponechat náhodě a ve 46. minutě zvýšil jejich vedení už na 5:3 Pleva. Obránce Žďáru využil zaváhání domácí defenzivy a dovršil tak hattrick. Definitivní pojistku pak přinesla 54. minuta a branka Bureše. David Servis se už zmohl pouze na kosmetickou úpravu výsledku. Čtyři minuty před závěrečnou sirénou uzavřel skóre na konečných 4:6 Michal.

„Sehráli jsme velice náročné utkání, v němž si na jeho začátku vzal hlavní roli rozhodčí. Podle mého nám úplně zbytečně vyloučil do konce zápasu hned dva hráče. Na druhou stranu nás to však nakoplo, hráči se semkli a trpělivou hrou jsme se propracovali k zaslouženým třem bodům,“ hodnotil vítězné utkání asistent trenéra Žďáru Radovan Biegl.

Branky a nahrávky: 2. Bárta, 3. Zayml (Sumerauer), 24. Trummer (Vylíčil), 56. Michal (Vylíčil, Bárta) – 9. Střecha (Lojek, Kovářů), 12. Pleva (Střecha, Kovářů), 23. Střecha (Kolda, Krupka), 27. Pleva (Štěpánek), 46. Pleva (Bureš), 54. Bureš (Jícha). Rozhodčí: Mertl – Vavruška, Oudes. Vyloučení: 6:5, navíc Řehoř a Kuřítko (oba Žďár n. S.) 10 minut + do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 67. Třetiny: 2:2, 1:2, 1:2. Žďár nad Sázavou: Řehoř (2. Sláma) – Marek, Kolda, Sedláček, Beneš, Lojek, Pleva, Hort – Gregar, Kovářů, Pytlík – Nečas, Kunstmüller, Bureš – Krupka, Jícha, Kuřítko – Vítek, Štěpánek. Stehlík – Střecha.

H. BROD – PÍSEK 6:0

Domácí odstartovali utkání velice dobře. Po šesti minutách už vedli o dvě branky. Za dalších šest minut už to bylo 3:0, když Endál našel osamoceného Voříška.

Stejný počet branek Bruslaři vstřelili i ve druhé části. Nejprve Třetina poslal přesnou přihrávku na Endála, který přidal svou druhou branku. V polovině zápasu si další kanadský bod přidal Endál, který našel Přidala a ten se nemýlil. Hattrick pak završil ve 31. minutě Endál, ke kterému se odrazila střela Vašíčka.

Poslední třetině už branku nepřinesla, hrálo se ve vlažnějším tempu, ale o zajímavé situace nebyla nouze.

„Utkání jsme chtěli samozřejmě dobře zvládnout, a to se nám povedlo. Myslím si, že jsme celý zápas kontrolovali hru, byli jsme aktivnější a oproti minulým zápasům jsme se drželi víc na kotouči, měli jsme i víc šancí. Říkáme si to pořád dokola, ale znovu nám v naší hře chybělo více střelby. Narazíme na soupeře, kteří budou mít daleko úpornější obranu a k šancím do prázdné brány nás nepustí. Vyhráli jsme jednoznačně a předvedli jsme i krásné akce do prázdné brány. Spoustu šancí jsme ale neproměnili, a to nás trochu mrzí. Chtěl bych poděkovat brankáři Markovi, který vychytal nulu a musel předvést i několik těžkých zákroků. Jsme rádi, že se mu zápas povedl a že dobře nahradil Čendu Nováka,“ hodnotí asistent havlíčkobrodského trenéra Ladislav Fixa.

Branky a nahrávky: 2. Vala (Voříšek), 6. Endál (Vačíček, T. Semrád), 12. Voříšek (Milfait, Endál), 21. Endál (Třetina, Přidal), 29. Přidal (Endál, T. Semrád), 31. Endál (Vašíček, Přidal). Rozhodčí: Michal Maršálek – Jan Kleprlík, Jan Vašíček. Vyloučení: 4:3, navíc Pašek (Písek) 10 min. OT. Využití: 1:0. Diváci: 751. Třetiny: 3:0, 3:0, 0:0. Havlíčkův Brod: Marek (Č. Novák) – T. Semrád, Vašíček, Vala, Kulhánek, Balgalvis, M. Kříž, Hrabaň – Endál, Třetina, Přidal – Šuhaj, Milfait, Voříšek – Kuchta, Kozlík, Chlubna – Ludvík.

Ostatní výsledky 18. kola: Nymburk – Tábor 2:3, Klatovy – Kolín 2:3 p.

 1. H. Brod 18 14 1 1 2 109:48 45
 2. Tábor 20 13 1 2 4 77:54 43
 3. Ždár n. S. 18 12 1 0 5 78:68 38
 4. Kolín 18 8 2 1 7 57:51 29
 5. M. BUDĚJOVICE 18 8 2 0 8 79:65 28
 6. Nymburk 18 5 2 3 8 60:70 22
 7. Klatovy 19 5 2 2 10 62:91 21
 8. Č. Budějovice 19 5 1 3 10 67:82 20
 9. Písek 18 4 1 1 12 48:77 15
10. Pelhřimov 18 4 1 1 12 62:93 15

Příští kolo (středa): Žďár nad Sázavou – Kolín, Havlíčkův Brod – David Servis České Budějovice, MORAVSKÉ BUDĚJOVICE – Písek, Tábor – Pelhřimov, Klatovy – Nymburk.