Jaké byly tedy hlavní důvody, proč se leckdy podceňovaný tým Žihadel dostal až tak daleko?

Klubové klima

Celý tým, celý klub táhl za jeden provaz. Vzkazy hokejistů Moravských Budějovic byly jasné. To příkladně vyjádřil Ladislav Pospíchal během spanilé jízdy v play-off. „Za Žihadla, za Moravské Budějovice, za pana Stojánka!“

Trenér Augustin Žák dokázal namíchat dobře fungující koktejl kmenových hráčů s posilami. Prakticky každý, kdo do klubu přišel, dokázal ihned zapadnout do prostředí a stal se přínosem. Přes některá nutná přísná slova a kritiku Žák svému týmu věřil, což se na hře jeho svěřenců projevilo.

Skvělí brankáři

Skvělými výkony se prezentoval Pavel Jekel, který byl v základní části obrovskou oporou. Jeho výkony nemohly zůstat bez povšimnutí, a tak po odchodu Lukáše Dostála do Finska, padla z Komety na doplnění kádru volba na něj. V tu chvíli se ptali fanoušci: „Kdo ho nahradí?“

Volba padla na Dominika Groha a byla výborná. Jedenadvacetiletý brankář převzal zodpovědnost se vším glancem. „Byl to rozdílový hráč v play-off. V řadě zápasů jsme nebyli lepším týmem, ale měli jsme lepšího brankáře,“ tvrdil trenér Žák. Groh vychytal v play-off devět výher.

Elitní lajna

První útok ve složení David Horký – Petr Krutiš – Ladislav Rytnauer byl dalším ze základních stavebních kamenů Žihadel. Velmi část se dočkal chvály trenérů soupeřů, v základní části dohromady získali 145 bodů. Na tuhle produktivní dvojici Žihadla pochopitelně spoléhala i ve vyřazovací části, ale s body pomohli i další.

Právě vyrovnanost výkonů všech formací pomohla k historickému úspěchu. Přidali se i další, každý zápas byl schopný rozhodnout někdo jiný. To byl třeba rozdíl proti havlíčkobrodským Bruslařům, kteří jinak opanovali statistiky play-off.

Příklad? Michal Kliment byl druhým nejproduktivnějším obráncem play-off skupin Jih a Východ, když získal sedm kanadských bodů.

Podpora diváků

Lední hokej, potažmo celý sport, se dělá hlavně pro diváky. Ti jsou tím pravým kořením, ti mají za úkol vytvořit tu správnou atmosféru, ve vrcholící sezoně to pak platí dvojnásob. To platilo i u Moravských Budějovic.

„Diváci nás hodně táhli, mohli jsme se na ně spolehnout. Není to jen klišé, hodně s námi jezdili i na zápasy ven. Patří jim velký dík,“ tvrdil Ladislav Pospíchal.

Lídr Ladislav Rytnauer pak ještě přidal další zajímavý postřeh. „Oni nám skutečně fandili, za každého stavu. Nedostávali nás pod tlak, což nám pomohlo hlavně ve chvílích, kdy se nedařilo. Sám jsem ve své kariéře poznal místa, kde tomu bylo jinak.“

Výborná sezona s pověstnou třešničkou skončila, teď však moravskobudějovické vedení řeší, co bude dál.