Toho během víkendu čeká turnaj čtyř zemí v Českých Budějovicích a Karlových Varech, kde se čeští mladíci utkají s Ruskem, Finskem a Švédskem. Právě na tomto turnaji se hráči poperou o místo v nominaci na světový šampionát do dvaceti let, který se koná od 26. prosince v americkém Buffalu.


Před více než čtrnácti dny kmenový hráč Horácké Slavie obdržel pozvánku od reprezentačního trenéra Miroslava Přerosta. „Jsem z toho překvapen, je to super. Hlavně jsem rád, že mám možnost se takto ukázat,“ pochvaluje si devatenáctiletý Tomáš Vondráček.


Odchovanec třebíčského klubu ani sám netuší, čím si pozvánku do reprezentační „dvacítky“ vlastně vysloužil. „To je spíš otázka pro trenéra. Já jsem za to jenom rád. Jsem v nároďáku vůbec poprvé, jiní kluci už reprezentují třeba od šestnácti let,“ ví hokejista Horácké Slavie, který v loňské sezoně vypomáhal extraligové juniorce Dukly Jihlava a letos pravidelně nastupuje v prvním týmu třebíčského klubu.


Vondráček mimo jiné teprve před nedávnem nastoupil za extraligovou juniorku Pardubic. „Zhruba týden máme s Martinem Dočekalem vyřízen střídavý start v Pardubicích. Odehráli jsme tam zatím jeden zápas, ve kterém jsme na nájezdy porazili Spartu 4:3,“ doplnil novopečený reprezentant.


Český národní tým se na tradiční turnaj začátkem týdne sešel v lázeňském městě na západě Čech, kde mimo jiné odehraje zbývající dva zápasy proti severským výběrům. „V pondělí jsme se v 16. hodin sešli v Karlových Varech a večer absolvovali první trénink,“ upřesnil počátek své reprezentační štace Tomáš Vondráček a pokračuje.


„Od úterka trénujeme dvoufázově, včera nám zrušili odpolední trénink. Dnes se přesouváme do Veselí (nad Lužnicí – pozn. aut.) a odpoledne v Budějovicích shlédneme zápas áčka se Švédy,“ popisuje program juniorské reprezentace devatenáctiletý hokejista a dodává: „Zítra ráno nás čeká předzápasové rozbruslení a večer hrajeme s Rusy.“


Odchovanec Horácké Slavie má o motivaci postaráno. „Tak je to pro mě určitě výzva. Kdo by se na mistrovství světa dostat nechtěl, ale to je ještě daleko a já otázku, zda se do Ameriky dostanu, neřeším. Teď se poperu o tu šanci,“ odmítá spekulace Vondráček.