Někteří dětští lékaři však ještě včera dopoledne netušili, kam přesně mají rodiče se svým dítětem na očkování jet.


„Informace, které dosud máme k dispozici, jsou velice kusé, a nejsme rodičům, jejichž děti splňují požadavky norem, zatím ani schopni říct, kde přesně se bude očkovat,“ sdělila žďárská dětská lékařka Marie Košťálová. Ví sice, že jediné očkovací centrum pro děti v kraji Vysočina je v jihlavské nemocnici, ale to je dosud všechno. „Rodičům říkáme, ať se zeptají na vrátnici, protože nám ještě nikdo nic neupřesnil,“ poznamenala lékařka.


Na krajském úřadě už ale vědí více. Například to, že očkovat se bude každý pátek v ordinaci dětské pohotovosti jihlavské nemocnice a že je nutné se objednat. „Telefonní číslo je shodné s číslem, prostřednictvím kterého se objednávají dospělí, a to 603 835 501,“ přiblížila krajská mluvčí Jitka Svatošová.


Iniciativa je na rodičích


„Ministerstvo zdravotnictví vydalo závazné pokyny teprve v pondělí. Je na rodičích dětí z rizikových skupin, zda nechají své ratolesti očkovat, seženou si od svého pediatra informace a doporučení, se kterým pak zamíří do jihlavského vakcinačního centra,“ informovala třebíčská dětská lékařka Jarmila Janovská. Ona sama eviduje takových dětí dvě desítky. Zatím se jí sami od sebe ozvali rodiče pouze jednoho. „Udělala jsem to tak, že jsem nakonec všem vytipovaným poslala doporučení s tím, že se už musejí rozhodnout sami, zda do Jihlavy zamíří,“ dodala lékařka.


Někteří pediatři se rovněž podivují tomu, že z indikačního seznamu „vypadly“ choroby, které by v kombinaci s onemocněním prasečí chřipkou rovněž mohly pro malého pacienta představovat zvýšené riziko.


Cukrovkáři ne


„Ty seznamy sestavoval nejspíš někdo přímo od stolu. Například v nich nejsou dětští diabetici. To je přece nesmysl. Diabetes je i tak v době dospívání problém „uhlídat“, a ještě když by k tomu přibyla nákaza pandemickou chřipkou, je to nebezpečné,“ je přesvědčena Marie Košťálová. Malí pacienti, jejichž onemocnění do norem zařazeno nebylo, se musejí spolehnout na očkování proti sezonní chřipce.


Očkování proti sezónní chřipce většina z nich kvůli svému zdraví už prodělala.


„Z dosavadních poznatků vyplývá, že vakcína proti sezonní chřipce navozuje do určité míry zkříženou imunitu i vůči viru prasečí chřipky A H1N1,“ připomněla vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře Renée Mašová.


Na očkování proti chřipkovému viru Pandemik A H1N1 mají děti nárok od deseti do sedmnácti let věku, a to pokud trpí chronickými srdečními onemocněními, opakovanými nemocemi dýchacích cest, astmatem, poruchami imunity či nádorovými onemocněními.

Očkování dětí

- vakcinace dětí od 10 do 17 let z rizikových skupin proti viru A H1N1 bude každý pátek (od 8 do 13) v ordinaci dětské LSPP (naproti bufetu Slunečnice) v prostorách Nemocnice Jihlava
- telefonní číslo pro objednání termínu je shodné s číslem, na němž se objednávají dospělí: 603 835 501
- vakcinovány budou děti doporučené od pediatrů, jejich lékař je bude instruovat
- dítě se do ordinace dostaví v doprovodu rodiče (je nutné podepsat souhlas) s očkovacím průkazem a doporučením od lékaře
zdroj: kraj Vysočina

LENKA MAŠOVÁ
HANA JAKUBCOVÁ