Za sebou i tak zanechá výraznou stopu. Třebíč se během doby, kdy byl u kormidla, pokaždé dostala do vyřazovacích bojů, v posledních dvou ročnících se dokonce probojovala mezi čtyři nejlepší celky.

„Trénoval jsem osmnáct let v tahu, z toho poslední čtyři roky v Třebíči u prvního mužstva. Celkové zatížení ve stresových situacích, bylo opravdu velké. Cítil jsem, že už je potřeba si odpočinout," vysvětluje svůj krok Pokorný.

Už se tedy nedala skloubit funkce trenéra a sportovního manažera v jednom?

Myslím si, že skloubit se to dalo. Roli sehrálo více faktorů. Ale jak říkám, hlavně jsem cítil, že tělo není v optimální pohodě, a chtěl jsem se zbavit stresových situací na střídačce. Určitě znovu dostanu chuť trénovat. Teď je ale potřeba si odpočinout.

Jak tedy budete hodnotit uplynulé sezony, ve kterých jste Horáckou Slavii jako hlavní kouč vedl?

Jsme rádi, že jsme se čtyřikrát dostali do play-off a v posledních dvou sezonách jsme přešli až do semifinále. Myslím si, že jsme udělali dobrou reklamu městu Třebíč a dostali jsme se do hokejového povědomí. Je to práce všech v našem rodinném klubu, a hlavně to odpracovali hráči. Díky stoprocentnímu přístupu se nám v těchto našich podmínkách, které nejsou bůhvíjaké, podařily velice dobré výsledky.

Zmiňujete poslední dvě sezony, na ty budete, předpokládám vzpomínat vůbec nejraději…

Určitě si na to člověk vzpomene, ale myslím si, že vracet se do minulosti není moc dobré. Je třeba hledět dopředu a nás už teď zajímá zase další sezona. Hokej se však hraje pro diváky a myslím si, že ti si to užili. Jsme rádi, že na nás chodí, protože pokud není pro koho hrát, tak je to špatné.

Kdy jste dospěl k rozhodnutí, že už nebudete pokračovat jako hlavní trenér?

Mé tělo už si dokáže říct, co potřebuje, a letos to bylo opravdu hodně náročné. S loňskou sezonou se to prakticky vůbec nedá srovnávat. Tam jsme jí prošli jako nůž máslem. Neměli jsme žádné zraněné, Kometa nás nechala hrát s hráči, které nám dala, mohli jsme si hrát svoje a všechno fungovalo. Letos to bylo o hodně náročnější, protože Kometa měla spoustu zraněných, a potřebovala naše hráče. My jsme sestavu lepili a snažili jsme se udržet všechno tak, abychom hráli dobře. Měli jsme také spoustu zraněných a bylo to hodně složité. V průběhu sezony jsem o tom začal přemýšlet a jenom mě to utvrdilo v tom, že je potřeba si odpočinout. Není to nic proti nikomu. Vedení nám vychází maximálně vstříc, nechává trenérům klid na práci. Proti hráčům také nemůžu říct vůbec nic, protože šlapou parádně. Je to čistě moje rozhodnutí. S odstupem času si myslím, že to nebylo nic unáhleného a že jsem udělal dobře.

Vaše rozhodnutí nepřekvapilo pouze hokejovou veřejnost, ale také například generálního ředitele Karla Čapka. Držel jste tuto informaci schválně pod pokličkou?

Nechtěl jsem to ventilovat, protože jsme měli dobře rozehranou sezonu a nechtěl jsem, aby se to dostalo ven. Všechno jsme směřovali k dobrému sportovnímu výsledku a tohle by mohlo na někoho působit. Tyto věci jsem si nechal pro sebe a začal jsem je řešit, až když nám skončila sezona. Myslím si, že náhradu jsme sehnali kvalitní, další pozitivum je, že zůstává Radek Novák, který odvedl velký kus práce. On mužstvo zná, takže naše stopa bude znát pořád. Jiří Mička je mladý trenér, který má drive a zná prostředí první ligy. Já mu budu pomáhat, co se týče hráčského kádru. Všechno spolu konzultujeme a budu řešit posuny hráčů. Bude nás na to víc a víc bude i sil.

Byl Jiří Mička vaší první volbou?

Byl. Je to trenér z regionu a všude, kde působil, tak jeho mužstva hrála výborně. Já věřím, že jsme se nespletli.

Kdy jste ho oslovili? Už během čtvrtfinálové série, nebo až po sezoně?

Až po sezoně. Není můj styl, abych něco řešil, když nás ještě čekalo semifinále. My jsme navíc ani nevěděli, jestli v Havlíčkově Brodě skončí, mě osobně to překvapilo. Ale hned potom jsme s ním začali jednat.

Už jste s Jiřím Mičkou rozebírali, co a jak bude fungovat?

U nás je to jasně dané. Trenéři mají na povel první mužstvo, sestavují si letní přípravu, hráčský kádr a opravdu jim do toho nikdo nemluví. Z mého titulu s nimi řeším hráče, ale neexistuje, abych jim dovedl někoho, koho nechtějí. Na druhou stranu řešíme, jestli máme možnosti přivést hráče, o kterého mají zájem. Určité věci konzultujeme, ale vše vypukne až na konci dubna, takže potom bude dost času.

Určitě už máte představu i o tom, jak bude vypadat hráčský kádr…

V tuto chvíli se bavím s hráči, děláme smlouvy a díváme se kolem. Znovu budeme spolupracovat s Kometou, což už máme potvrzené a některé hráče máme už i podepsané. Od zítřka (čtvrtek - pozn. autora) ale jedu na pět dní na dovolenou a až potom to znovu začneme řešit. Čekáme ještě na potvrzení od mateřských klubů a nechci zveřejňovat něco, co nemám papírově potvrzené. Myslím si, že na konci příštího týdne bychom mohli zveřejnit první jména, která máme podepsaná.

Trenér Mička kromě spolupráce s Kometou naznačil i možnou spolupráci s Hradcem Králové. Jak se k tomu stavíte vy?

Pozitivně. My mluvíme o Kometě, protože to je náš nejužší spolupracovník, máme od něj nejvíc hráčů, máme dobré vztahy a navzájem si pomáháme. Ale nesmíme zapomenout ani na Zlín nebo třeba Pardubice, z kterých máme některé šikovné kluky. Pokud to rozšíříme a přivedeme mladé hráče z Mountfieldu, tak se tomu určitě nebráníme. Samozřejmě musí vše fungovat a od toho tam jsou trenéři, aby vše namysleli a zvládli.