„Jednání probíhala tři čtyři týdny. Byl jsem připravený i na to, že bych šel někam jinam," prozradil sedmatřicetiletý útočník v rozhovoru.

Upsal jste se Devils na další tři roky. Myslíte, že je to vaše poslední smlouva v kariéře?

Těžko říct. Až skončí, bude mi čtyřicet. Může se ale klidně stát, že podepíšu ještě nějakou další. V roce 2006, kdy jsem se dohodl na předchozí smlouvě, by mě vůbec nenapadlo, že podepíšu další, navíc na tři roky.

Proč se vlastně jednání o novém kontraktu táhla tak dlouho? Šlo o peníze (Eliáš si teď ročně vydělá 5,5 milionu dolarů, pozn. red.)?

To ani ne, řešila se i budoucnost klubu. Majitel má totiž finanční problémy. To byla věc, která mě nějakým způsobem brzdila zpátky. Šlo o stabilitu týmu.

Letošní sezona New Jersey moc nevyšla, chyběli jste v play-off. Bude to příští rok lepší?

Ztratili jsme vlastně jen Clarksona, Tallindera a přišli k nám tři útočníci a vynikající gólman (Corey Schneider, pozn. red.), takže to musíme brát pozitivně. Snad ještě vyjde podepsání Marka Židlického. Určitě bych byl rád, kdyby pokračoval. Je to hráč, který umí dát finální přihrávku, vytvořit šanci. Věřím, že u nás zůstane.

Jak zatím trávíte léto? Už se připravujete na další ročník NHL?

Už čtvrtý týden jsem v přípravě. Než se člověk naděje, tak se zase půjde na led. Je to podobné jako v minulých letech, všechno to jde rychle.

V posledních letech jste se v létě připravoval společně s Martinem Havlátem a Romanem Hamrlíkem. Je to stejné také letos?

Letos trénuju sám. Martin byl v posledních letech několikrát zraněný, teď je pro něj hlavní rehabilitace. Roman má nyní svého trenéra, takže se asi budeme potkávat málo. Mně ale nevadí, že budu sám. Mám třetí rok svého trenéra, výsledky jsou znát, takže si jedu to svoje.

Patrik Eliáš

Věk: 37 let

Pozice: levé křídlo

Klub: New Jersey Devils (od roku 1995)

Bilance v základní části NHL: 1 090 zápasů/930 bodů (375 gólů + 555 asistencí)

Bilance v play-off: 162 /125 (45+80)

Úspěchy: 2x vítěz Stanley Cupu (2000 a 2003), nejlepší střelec a nejproduktivnější hráč v historii New Jersey, olympijský bronz (2006), 2x bronz z mistrovství světa (1998 a 2011), 2x vítěz ankety Zlatá hokejka (2009 a 2012)