Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starý vagon nahradil špičkový hasičský areál

Petrovice - Ještě nedávno sloužil hasičům z Petrovic jako zázemí vyřazený železniční vagon. Na hřišti stál od počátku 80. let. Jeho atmosféra byla neopakovatelná. Nová hasičská zbrojnice, která na jeho místě vyrostla před pěti lety spolu s moderním hasičským areálem, jej však nahradily stoprocentně.

25.2.2010
SDÍLEJ:

SDH Petrovice.Foto: archiv SDH Petrovice.

Nutno zmínit, že hasičský areál je zcela oprávněně chloubou Petrovických, a jen tak něco se mu nevyrovná. Vznikl za podpory kraje na původní navážce ze 70. let minulého století a je dnes krajským hasičským areálem.


K dispozici je tu zatravněné cvičiště pro požární útok s podzemními nádržemi vody, 400 metrový ovál se dvěma dráhami a čtyřmi dráhami na 100 metrů pro soutěže jednotlivců. Petrovičtí zde pořádají i jeden ze závodů extraligy v požárním útoku, soutěže se účastní jako jedni z mála v regionu. Tato dvoudenní akce, která se zde letos v srpnu uskuteční již po dvanácté, si vyžádá dlouhé přípravy, s nimiž se začíná již nyní. Zajištění kompletního servisu pro zhruba pětistovku závodníků však dnes petrovickým organizátorům nečiní žádné problémy. Vše je secvičeno a pečlivě připraveno do posledního puntíku.


Areál slouží všem


Nutno poznamenat, že součástí hasičské zbrojnice je restaurace v přízemí s celoročním provozem, celý areál je pokryt bezdrátovým internetovým připojením a je rovněž bezdrátově ozvučen. Pořádají se zde i firemní akce na objednávku, přičemž vydělané peníze do vybavení areálu zase investují. Letos má přibýt udírna s krbem a nové chatky pro ubytování soutěžících.


Součástí areálu je i dětské hřiště vybudované obcí a jeho část slouží v zimě i jako kluziště s nočním osvětlením. Celý areál tak slouží opravdu všem a život bez něj už by si v Petrovicích dovedli jen těžko představit.


Kromě zmíněného závodu extraligy pořádá SDH Petrovice okresní závody dorostu, závody mužů a žen, mladých hasičů, stejné závody pak i na krajské úrovni. V letošním roce proběhne již osmý ročník memoriálu Josefa Honse, v minulosti se zde konala kvalifikace mladých hasičů na mistrovství Evropy či soutěž o Pohár starosty hasičů Čech, Moravy a Slezska v roce 2006.


Setkání Petrovic z celé republiky


A kromě zmíněných soutěží pořádají hasiči v Petrovicích akce v kulturním domě, který mají v nájmu. Pořádají například tradiční hasičskou veselici či dětský karneval. Krom toho zajišťují tradiční pálení čarodějnic, pro školy připravují ukázky hasičské techniky, pro petrovické občany pak například zdravotní školení. Loni v obci proběhlo setkání Petrovic, kdy ty z Třebíčska hostily zástupce dalších osmi stejného jména z celé České republiky. A před dvěma lety se v místě konal Festival přípravek mladých hasičů ve věku 3 až 6 let.


V obci se petrovičtí hasiči účastní technických zásahů, jako je čištění kanalizace či zásahů při haváriích budov. Činnost SDH Petrovice je přepestrá, i když sbor samotný dle svého založení patří spíše k těm mladším.


Sbor vznikl po sérií požárů


SDH Petrovice byl založen po sérii požárů koncem listopadu roku 1936. Jeho prvním starostou se stal Stanislav Března. Motorovou stříkačku si sbor pořídil v roce 1938 a o rok později byla vybudována i hasičská zbrojnice. Dnes má sbor 130 členů, a je jedinou aktivní organizací v obci. Ve svých řadách má sbor i nejstaršího člena, pana Františka Fialu, který v letošním roce slaví úctyhodné sté narozeniny, dále pak zasloužilého hasiče Milana Ondráčka, který se zasadil právě o budování hasičského areálu.


Petrovickým hasičům dnes velí Antonín Vyskočil mladší, starostou je Jiří Března a jednatelem Petr Padrnos. Petrovičtí mají ve své výbavě Avii 30, dva zásahové stroje PS 12, dva stroje PS 12 v soutěžní úpravě a k převozu družstev slouží automobil Volkswagen LT.

HASIČSKÝ POČIN
SDH Petrovice vyvíjel v minulosti mimo jiné bohatou kulturní činnost. Pořádaly se zde divadelní festivaly známé v 50. a 60. letech minulého století po celé jižní Moravě. Dnes se mohou Petrovičtí pochlubit jednak novým hasičským areálem, na jehož modernizaci za významného přispívání obce neustále pracují, a také dlouholetými bohatými sportovními úspěchy. Tím největším je patrně čtyřnásobné vítězství mužského družstva v soutěži extraligy v požárním útoku z let 2000 – 2003, přičemž rekord z extraligy drželi až do loňska. Družstvo mladších hasičů se pravidelně umísťuje na čelních místech soutěží, patřilo mu i loňské vítězství Poháru primátora města Brna. Muži nad 35 let vyhráli loni soutěž okresní ligy a okrskovou soutěž ovládají již několik sezón. Petrovičtí hasiči pořádají na svém špičkově vybaveném hasičském areálu i jednu z extraligových soutěží, ta se letos uskuteční 29. srpna.

VLADIMÍRA EL BEHANI

25.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Třebíčští dorostenci padli v sousedském derby

Ilustrační foto.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení