Hasiči tam vyjížděli likvidovat následky před půl šestou odpoledne. „Mája spadla naštěstí na vedení od telekomunikačního zařízení, takže neponičila nějakou nemovitost nebo nezpůsobila něčí zranění. Ovšem uvažujeme, že tu příští v dubnu vztyčíme trochu jinde. Aby případně nehrozilo, že poškodí majetek sousedů,“ uvedla babická starostka Petra Černá.

A jakto, že v Babicích mají máju ještě v březnu? „U nás to tak nějak vyplynulo ze situace někdy po roce 2000. Nedražíme ji například v tombole, jako jinde. Každopádně ji rok co rok v dubnu položíme, seřízneme vršek a znovu ho nazdobíme,“ vysvětlila starostka. Tato poslední stála na svém místě vždy jen nově přezdobená pět let v létě v zimě. Než přišel pondělní vichr.

Alkohol. Ilustrační foto.
Bil hosta, skončil na záchytce

Kvůli němu celkem pět jednotek hasičů zasahovalo v pondělí večer po 19. hodině u požáru trávy a lesního porostu v katastru Sudic. „Vznikl kvůli špatně dohašenému ohništi. Na to by si měli lidé určitě víc dávat pozor, není to první případ za poslední dobu,“ zdůraznila krajská mluvčí hasičů na Vysočině Petra Musilová. Požár zasáhl plochu přibližně 400 krát 100 metrů. Dostat plameny pod kontrolu se jednotkám podařilo po hodině a půl intenzivního hašení.  Naštěstí se nikdo nezranil. Majetková škoda byla předběžně vyčíslena na částku 50 tisíc korun.

Po poledni hořel taky les a hrabanka na ploše 30 krát 100 metrů v katastru Dolních Lažan. Zasahovaly tři jednotky hasičů. Vyšetřovatel vyčíslil škodu na čtyři tisíce korun. „Příčinou bylo nedostatečně uhašené ohniště po pálení klestu,“ informovala mluvčí Musilová.

Hasiči kvůli větru odstraňovali polámané stromy u Želetavy, Cidliny, Náměště a Číchova.