VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sbor ve Studenci vznikl po velkém požáru

Studenec - Sbor dobrovolných hasičů ve Studenci patří k těm, které překročily stoletou tradici trvání, a nadšení jim nechybí ani v současnosti. Sbor byl ve Studenci založen již v roce 1904. Stalo se tak po velkém požáru, ve Studenci tenkrát shořelo pět usedlostí a neštěstí si vyžádalo dva mrtvé.

2.9.2009
SDÍLEJ:

Okrsková soutěž se v červnu konala ve Studenci u příležitosti 105. výročí založení sboru.Foto: archiv SDH Studenec

Zakládajících členů sboru bylo 24, k tomu 61 přispívajících. Prvním starostou sboru byl řídící učitel Alois Dohnal, náčelníkem František Burian. Sbor si pořídil ruční čtyřkolovou stříkačku na koňskou přípřež od firmy R. A. Smekal, na kterou přispěla obec a rovněž hraběcí rodina Haugwitzů. Ta si však za to vymínila právo patnáctileté honitby ve Studenci a ve Stojatíně. Další zápisy z prvních let sboru se nedochovaly. V roce 1939 byla zčásti na dluh zakoupena motorová stříkačka, konala se sbírka mezi občany, přesto bylo nutno vypůjčit značnou sumu v záložně.


Před dvěma lety vznikl nový hasičský areál s tvrdým povrchem, ve kterém se nachází kromě jiného vodní nádrž, k dispozici je velké parkoviště. Areál využívají i jiné organizace, například místní Sokol.


Sbor dobrovolných hasičů, jehož starostou je Antonín Komárek a velitelem Luboš Matoušek, se podílí na řadě akcí. Je to každoroční hasičský ples, spolu se Sokolem pořádá tradiční Bartolomějskou pouť spojenou s přehlídkou dechových hudeb. Kromě toho brigády a samozřejmě, a to je hlavním úkolem sboru, se účastní záchranných akcí. Na své konto si tak mohou Studenečtí za dobu svého trvání připsat výjezdy ke 31 požárům v obci a 38 v jejím katastru, k šesti technickým zásahům, 41 akcím v sousedních obcích. V roce 2002 přišli s nabídkou pomoci při likvidaci následků povodní v Čechách.


Sbor má v současné době 84 členů, z toho 18 žen. Nejstaršímu členovi, panu Rouskovi, je již úctyhodných 87 let a osmdesátku překročil i pan Miloslav Svitáček, který se ve sboru angažuje již plných 63 let, a stal se tak právem zasloužilým hasičem. Studenečtí se pravidelně zúčastňují okrskové soutěže sedmi okolních obcí a většinou se jim daří. Na té poslední, která se konala minulý měsíc v Okarci, obsadili hned několik prvních míst.

VLADIMÍRA EL BEHANI

2.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení