Hasiči Deník

Poháry už ve Výčapech nemají kam dávat

Třebíč - Na sportovním poli toho dobrovolní hasiči z Výčap dosáhli již mnoho. Dalo by se říct, že výše už to nejde. Patří k absolutní špičce v regionu a na svém postavení nehodlají do budoucna nic měnit. Naopak, velké naděje vkládají i do nastupující generace.

18.3.2010
SDÍLEJ:

SILNÍ ŽÁCI. Družstvo žáků z Výčap v sezoně 2009. Družstvo je jedno z nejmladších v okrese, nejmladší člen má pouhých pět let. Přesto družstvo bez problémů obstojí před mnohem starší konkurencí. Velké úspěchy se od žáků ve Výčapech čekají i v roce letošnímFoto: archiv SDH Výčapy

Vítězné poháry ve Výčapech již nemají takřka kde skladovat, a tak mají v hasičské zbrojnici jen ty novější. Jen za loňský rok jich vybojovali šedesát a celkem prý jejich počet dosáhl již úctyhodné tisícovky.


SDH Výčapy oslaví letos v létě 80. let od svého založení. Pochlubit se může v současnosti hned několika soutěžními družstvy, dvěma ženskými, jedním mužským a dvěma dětskými, ke kterým na jaře přibude další. Dospělá družstva mají vlastní webové stránky, kde své úspěchy pečlivě dokumentují.
SDH Výčapy bylo založen 5. července 1930 za účasti 39 členů. Sbírky na zakoupení hasičské výstroje, motorové stříkačky s výzbrojí a žebříků začaly o rok později. V pramenech se dovídáme, že „slavnostní předání motorové stříkačky Saturn od pana Vystrčila z Telče bylo provedeno 9. srpna 1931. Tento stroj byl dodán s výzbrojí pro 22 mužů, 300 m hadic se šroubením a vlastním příslušenstvím. Prvního požáru se sbor zúčastnil dne 30. 10. 1931 ve Výčapech při požáru mlýna Františka Rouse. V roce 1932 dojeli hasiči k požáru až do Štěměch (vzdálenost asi 17 km), kde skutečně ukázali svoji velkou obětavost a nezištnou sousedskou pomoc.“


Sbor pořádal i kulturně společenské akce, jako například taneční zábavy, společenské lesní výlety, hodně se hrála divadelní představení. Sbor měl své vlastní jeviště i kulisy. Akce měly přispět jednak ke splacení půjčených prostředků na hasičskou stříkačku, jednak na výstavbu hasičské zbrojnice se sborovnou. Ta byla slavnostně předána v květnu 1934 a na stejném místě stojí v renovované podobě dodnes.


Slavné Fialky


Od 80. let se sbor aktivně účastní hasičských soutěží. Nejprve se jezdí na soutěže do Rýmařova, od 90. let, přesněji od roku 1996 se výčapští začínají účastnit soutěží Extraligy ČR v požárním útoku. Zde se neustále zlepšují, až se postupně dopracují ke stupínkům nejvyšším. Družstvo žen si tehdy říká Fialky a jejich trenérem je po celou dobu Mojmír Malena. Po této slavné éře si dávají na chvíli pauzu výčapské ženy, přesněji dnešní družstvo Q, a s ním i družstvo mužské. Většina členek a členů se věnuje na několik let převážně rodičovským povinnostem. V roce 2008 o sobě dávají opět vědět, obnovují členskou základnu a k hasičskému sportu se v plné síle vracejí. Svědčí o tom i loňské druhé místo družstva A a třetí místo družstva Q v soutěži žen extraligy. Družstvo žáků je jedno z nejmladších na okrese, nejmladší člen má pouhých pět let, ale družstvo bez problémů obstojí před mnohem starší konkurencí. Velké úspěchy se od nich ve Výčapech čekají i v roce letošním.


SDH Výčapy má v současnosti 150 členů, z toho jednoho hasiče zasloužilého. Pan Zdeněk Voltr je nejstarším členem sboru, přičemž v něm prožil úctyhodných 64 let. Jiří Barák je dalším dlouholetým členem sboru a jeho jméno je dobře známo v rámci regionu z dob dlouholetého působení v čele třebíčských hasičů.


Třikrát Svoboda


Mladých hasičů do 18 let mají ve Výčapech 30 a 45 hasičů se aktivně zúčastňuje soutěží. Ročně přitom každé družstvo stihne až přes třicet závodů. K tomu jim slouží i patřičná technika. Dva soutěžní stroje PS 12 a vozidlo Avie. To však k přepravě na soutěže již nestačí, v loňském roce proto zakoupil sbor devítimístné auto Mercedes Sprinter.


Nejčastějším příjmením ve Výčapech je patrně Svoboda, proto není vedení výčapského sboru výjimkou. Marek Svoboda je starostou, Michal Svoboda velitelem a Vít Svoboda hospodářem. Poslední jmenovaný nás blíže seznamuje i s plány svého sboru do nejbližší budoucnosti: „Kromě toho, že letos začátkem srpna oslavíme významné výročí, chtěli bychom co nejdříve otevřít nový hasičský areál. Bohužel to letos patrně nestihneme, otevření areálu se bude konat nejspíš až v příštím roce. Budujeme jej ve spolupráci s obcí od loňského roku. Naším dalším dosud nesplněným cílem je postup mužského družstva na mistrovství ČR v požárním sportu. Družstvo zatím bohužel vždy skončilo v krajském kole a k pomyslnému cíli vždy kousek chyběl. Dalším cílem družstva mužů je alespoň jedno vítězství v soutěži zařazené do seriálu extraligy. Družstva žen svými výkony dávno překročila svůj stín a nyní můžou jen doufat, že v budoucnu k nim přidají další celkové vítězství v extralize, příp. posunou hodnotu rekordního času požárního útoku.“

HASIČSKÝ POČIN
K největším úspěchům hasičů, resp. hasiček z Výčap patří celkem pětinásobné vítězství Extraligy v požárním útoku, které se zatím nikomu nepodařilo zopakovat. Nejúspěšnější byl přitom rok 2003, kdy se k prvenství žen přidalo i třetí místo mužů a žáci v tomtéž roce vyhráli třebíčskou ligu. Kromě sportu se SDH Výčapy aktivně účastní dění ve své obci. Od roku 1943 dodnes pořádají tradiční masopust, přičemž počet masek letos dosáhl stovky. Následuje hasičský maškarní ples, dětský karneval, v létě pak ve spolupráci s dalšími organizacemi Dětský den. Akce s názvem Letní výlet, sobotní taneční zábava doplněná nedělní dechovkou, letos připadne na 7. srpna a SDH Výčapy při této příležitosti zároveň oslaví osmdesátiny svého sboru.

VLADIMÍRA EL BEHANI

18.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Znalosti turecké kuchyně a praxe 1 rok výhodou., První kontakt telefonicky 778 404 506 od 12:00 do 20:00 hod.. Pracoviště: Mehmet yükselten - pracoviště třebíč, Soukenická, č.p. 38, 674 01 Třebíč 1. Informace: Mehmet Yükselten, +420 778 404 506od12:00do20:00hod.. Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč Fyzioterapeuti specialisté FYZIOTERAPEUT. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání v oboru, kurzy výhodou., Mzda dle odpracovaných let a praxe, zaměstnanecké benefity (příspěvek na kurzy, obědy, studijní volno),, 5 týdnů dovolené., Prvotní kontakt e-mailem: kochovaj@seznam.cz. Pracoviště: Jindřiška kochová - rehabilitace - fyzioterapie, Okružní, č.p. 961, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jindřiška Kochová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 16 000 Kč Ostatní odborní pracovníci v oblasti sociální práce PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATELKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výhodou je absolvování rekvalifikačního kurzu "Pracovník v sociálních službách"., Trestní bezúhonnost., Náplní práce je přímá obslužná péče o seniory (hygiena, oblékání, podávání stravy, polohování,aktivizace)., Zaměstnanecké výhody: Cenově výhodné stravování v organizaci, 5 týdnů dovolené, možnost dalšího profesního růstu a tím i platového, příspěvek ve formě poukázek na volnočasové aktivity pracovníků., , Kontakt:, - osobně - Domov pro seniory Náměšť nad Oslavou, - e-mailem: reditelka.ddnamest@gmail.com, - telefonicky: 568 620 427 - 8:00 - 14 hod.. Pracoviště: Domov pro seniory náměšť nad oslavou, příspěvková organizace, Husova, č.p. 971, 675 71 Náměšť nad Oslavou. Informace: Věra Bařinová, +420 568 620 427od8:00do14:00hod.. Management - Management Ředitel 50 000 Kč Výrobní a investiční náměstci (ředitelé) ve stavebnictví ŘEDITEL. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: 10 let praxe ve stavebnictví., První kontakt e-mailem: sv.outulny@outulny.cz. Pracoviště: Outulný vhs spol. s r.o., Ocmanická, č.p. 989, 675 71 Náměšť nad Oslavou. Informace: Svatoslav Outulný, +420 602 719 208.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kriminalisté z oddělení vražd vyjížděli ve středu v noci do ulice Generála Fanty v Třebíči, kde mělo dojít k závažnému násilnému trestnému činu v jednom z rodinných domů.

Druhá vražda na Vysočině? Spor mezi manželi skončil smrtí ženy

Vodní záchranáři.

Kraj Vysočina podpoří vodní záchranáře na Dalešické přehradě

Proti jadernému úložišti půjdeme společně, shodli se zástupci z Vysočiny

Vysočina - Odpor proti hlubinnému jadernému úložišti trvá. Dokazuje to čerstvě vztyčená deska v lokalitě Na Skalním na Třebíčsku. A také společné prohlášení zástupců obcí a spolků z Vysočiny.

Proměny Vojmíra Blažka zdobí vstupní halu elektrárny

Dukovany - Vojmír Blažek z Třebíče se do elektrárny Dukovany vrací podruhé. Tentokrát s novou výstavou nazvanou Proměny. Uměleckou fotografii propojuje s formou abstraktního umění – malbou na obličej. Výtvarně ztvárněné osoby probouzí v různých pózách silné emoce.

Volba starosty se zvrhla v hodinku otázek a odpovědí

Třebíč - Na programu je volba starosty, ne nějaká hodinka otázek a odpovědí, musel po dlouhých desítkách minut připomenout dnes již bývalý starosta Třebíče Pavel Janata (KDU-ČSL). Reagoval na opakované připomínky zastupitelů z opozičního uskupení Třebíč Občanům! Ti nejprve připomněli své vítězství ve volbách a také fakt, že se nenašel nikdo, s kým by složili koalici.

Čeká se na lepší počasí. Pak je šance, že se zprůjezdní silnice na Střítež

Třebíč – Zima o sobě dává vědět. Sněží i mrzne. A řidiči sledují, kdy konečně bude průjezdná jindy velmi frekventovaná výpadovka z Třebíče směr Střítež, krajská silnice II/360. Připomeňme, že se zpozdil termín začátku stavby. Pak firma nastoupila, ale měla finanční i personální problémy a na rozbagrované silnici se dělníci zrovna „nepřetrhli“. Tempo prací nebylo závratné.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT