VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oheň uhasila i rozmontovaná stříkačka

Svatoslav – Nejméně dvě kuriozity se pojí s historií Sboru dobrovolných hasičů ve Svatoslavi. Zásah u jednoho z požárů byl velmi netradiční, a také vozidlo hasičů není jen tak nějaké obyčejné auto. Ale pojďme pěkně popořádku.

21.1.2010
SDÍLEJ:

SOUTEŽNÍ DRUŽSTVA. Současné soutěžní družstvo mužů a žen ze Svatoslavi na snímku z roku 2009. Mezi největší úspěchy patří 3. místo Třebíčské ligy 2008 a vítězství Třebíčské ligy 2009.Foto: Zora Vochyánová

Sbor dobrovolných hasičů ve Svatoslavi byl založen v roce 1906. Obec tehdy pořídila ruční potahovou stříkačku. O tři roky později vyrostla původní hasičská zbrojnice, která sloužila obci až do roku 1974, kdy ji nahradila nová, dodnes fungující zbrojnice.


Na počátku druhé světové války hasiči obdrželi motorovou stříkačku DPS-6, která je v provozuschopném stavu udržována dodnes.
V roce 1976 si pořídili novou stříkačku PPS 12. Stříkačka se používala i jako soutěžní a s tím souvisí i jeden kuriózní zásah.


V roce 1978 svatoslavští hasiči zasahovali hned třikrát v rozmezí dvou měsíců. První požár bývalé zemědělské usedlosti na začátku července je ale překvapil mírně „nepřipravené“. Protože zásahová stříkačka byla používaná i jako soutěžní, v den požáru se zrovna trochu vylepšovala a byla v hasičské zbrojnici rozložená na kousky. Když zazněla siréna, první, co se muselo udělat, bylo znovu složit stříkačku urychleně dohromady, potom dovézt ke zdroji vody a postupně při zásahu domontovat do stříkačky všechny šroubky, protože z děr crčela voda a hasiči je museli ucpávat prsty. Požár se ale povedlo uhasit. Další velký požár v obci se odehrál na konci srpna téhož roku, kdy hořel bývalý statek. A mezitím pomáhali svatoslavští hasiči ještě při požáru v sousední obci.


Další kuriozitou je zakoupení automobilu Robur, který původně sloužil potřebám pohřební služby a svépomocí byl přestavěn na vozidlo pro přepravu osob a požární techniky.


V roce 1984 pak sbor dostal přidělenu automobilovou cisternu CAS 25, zvanou Mates. A v roce 1992 hasiči svépomocí postavili soutěžní stříkačku, kterou používají dodnes.


Sbor má v současnosti 79 členů, z toho 10 dětí a 16 žen. Nejmladší členkou je devítiletá Jana Dočekalová, nejstarším členem osmasedmdesátiletý Václav Jirovský.


Sbor se může pochlubit i vyznamenáním Zasloužilý hasič, uděleným Jiří Vochyánovi.

Hasičský počin

Soutěžní družstva mužů a žen ze Svatoslavi dosahovala největších úspěchů v první polovině 80. let. Ženy zaznamenaly vítězství v náročné soutěži Memoriál Jana Suka v Rýmařově.
Současné soutěžní družstvo mužů vzniklo po několikaleté odmlce v roce 2003 a účastní se soutěžní okresní ligy. Družstvo žen začalo soutěžit před třemi roky. Mezi největší úspěchy patří 3. místo Třebíčské ligy 2008, vítězství Třebíčské ligy 2009 a dále celkové 6. místo na recesním Memoriálu V. I. Lenina v Širokém Dole 2009.
V roce 2007 bylo také založeno soutěžní družstvo žáků.
SDH se podílí i na kulturním životě v obci - každoročně pořádá tradiční hasičský ples a pouťovou zábavu.

ZORA VOCHYÁNOVÁ

21.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

Stařeč - Zájem voličů je patrný i ve Starči na Třebíčsku. Účast přesahuje 60 procent.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení