Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemají kde cvičit. Přesto jsou v dobré formě

Račerovice - Historie obce Račerovice sahá až do 16. století. Rolnická a chalupnická obec se rozrostla z osmi láníků až do období největšího rozkvětu ve třicátých letech minulého století, kdy v obci žilo téměř 240 lidí. V současné době žije v Račerovicích kolem 150 obyvatel. K jejich spokojenému životu nemalou měrou přispívá i místní Sbor dobrovolných hasičů.

4.2.2010
SDÍLEJ:

Račerovičtí hasiči vozí poháry ze soutěží již řadu let. Přesto, že nemají celá léta kde cvičit, protože v obci není žádné hasičské ani fotbalové hřiště, bývají úspěšní.Foto: archiv SDH Račerovice

Byl založen v roce 1944 a zakládající členové byli: Josef Carda, Josef Nestrojil, Bedřich Hanzal, Karel Marek, Josef Svoboda, Josef Krejčí a Josef Zoun. Jak časem členů přibývalo, podařilo se i obstarat přenosnou stříkačku PS8 a vozidlo Praga RND. Rovněž byla vybudována hasičská zbrojnice. Ta, jako i v jiných obcích, se stala nejen hlavním stanem pro organizaci požárních zásahů, ale i oblíbeným místem setkávání místních občanů.


Nejčastějšími zásahy račerovických hasičů byly menší lesní požáry. Při větších sbor zasahoval v osmdesátých letech dvakrát nedaleko obce, jednou u Čechtína. Račerovičtí hasiči rovněž zasahovali v Třebíči, a to při požáru lnu na statku a při velkých povodních.


Po roce 1989 sbor přišel v restitucích o budovu zbrojnice a musel řešit svízelnou situaci.


Byl nucen odprodat vozidlo Praga, ale podařilo se vybudovat zbrojnici novou po rekonstrukci staré obecní šatlavy. Činnost v ní byla zahájena v roce 2004. Hasičům se také podařilo obstarat novou stříkačku PS12 na vleku.


V současné době má sbor 52 členů. Aktivně vypomáhá při všech nepříjemných událostech, které obec potkají. Hasiči každoročně provádějí čištění obecního rybníka, pravidlem je rovněž čištění studní obyvatel Račerovic.


Parta lidí, která umí


Místní hasiči také soustavně udržují a obměňují svoji techniku, aby byla stále schopná zásahu. A samosebou se zapojují i do kulturního a společenského života obce. Pořádání hasičského plesu, masopustní i pouťové zábavy má již dlouhou tradici. Každoročně také pořádají vepřové hody, rožnění ryb, a společně s obcí i řadu kulturních aktivit pro děti.


Mimoto se Račerovičtí pravidelně zúčastňují soutěží v požárním sportu ve všech věkových kategoriích, zhruba dvaceti soutěží ročně, a to i přesto, že nemají celá léta kde cvičit, protože v obci není žádné hasičské ani fotbalové hřiště. Jejich velitelem je Petr Svoboda. Starostou je pan Bartůšek. Dokázali vytvořit partu lidí, která umí něco udělat pro svoje bližní i dobře reprezentovat svoji obec.

HASIČSKÝ POČIN
Račerovičtí hasiči jsou v dobré formě. Potvrzuje to výčet jejich úspěchů v soutěžích, kterých se účastní již řadu let. V nejsledovanější kategorii mužů dokázali vybojovat dvakrát první, dvakrát třetí místo v oblastním kole požárního sportu a jedno čtvrté místo v okresním kole hasičské všestrannosti. Dále vybojovali druhé místo v noční soutěži ve Vraníně a třetí ve Valči. Nejcennější vítězství vybojovali v Okresní lize 2009 v Sokolí. Dorostenci mají poháry za dvě první a dvě druhá místa v okresní soutěži.
V kraji se umístili dvakrát na čtvrtém místě. I muži nad 35 let vozí poháry. Dva získali za druhé a tři za třetí místo v okrskové soutěži. Z toho je zřejmé, že o SDH Račerovice ještě hodně uslyšíme.

JIŘÍ JAKUBEC

4.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Služebna Městské policie v Moravských Budějovicích.

Městská policie v Moravských Budějovicích slaví desáté výročí

Ilustrační fotografie.

V Borovině se bude pokládat povrch, řidiči neprojedou

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Vysočina – Volební místnosti po celé Vysočině a jejich okolí budou v rámci voleb, které se uskuteční dnes a zítra, tradičně pod drobnohledem policejních strážníků.

Stěžovatel má podezření, že volební komise ovlivňuje volby

Želetava Šašovice – Jeden z obyvatel Třebíčska si všiml, že v Šašovicích, místní části Želetavy, stále vítězí lidovci. „Ve volební komisi tam sedí pouze zástupci KDU – ČSL. Nedochází zde k manipulaci voleb?“ Ptá se muž, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si je zveřejnit. Připadá mu divné, že ve volební komisi v Šašovicích podle jeho zjištění sedí pouze jedna rodina, jejíž členové jsou v KDU-ČSL.

Plavci Spartaku zářili na podzimní ceně Motorletu

Praha, Třebíč – Jeden z vrcholů podzimu mají za sebou plavci třebíčského Spartaku. Podzimní cena Motorletu v Praze patří již čtrnáct let mezi nejprestižnější závody mládeže v České republice. Po splnění přísných nominačních limitů se mezi více než 370 plavců z 25 oddílů protlačila i sedmička závodníku z Třebíče. A právě černé plavecké čepičky se znakem tří kápí byly v tvrdé konkurenci vidět nad očekávání často.

V Okříškách budou u voleb podepisovat petici na podporu obchvatu

Okříšky - U voleb v Okříškách mohou lidé zároveň podepsat petici na podporu obchvatu a přeložky do průmyslové zóny. Naposledy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení