VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejstarší vstoupili do sboru před 60 lety

Láz - Místní Sbor dobrovolných hasičů Láz měl ustavující schůzi 11. srpna 1934 v Moravských Budějovicích. V té době měla obec kolem 330 obyvatel a zakládajících členů bylo 31. Za starostu byl zvolen tehdejší starosta obce Filipský Jan a za náčelníka Filipský František.

20.5.2010
SDÍLEJ:

Fotografie z archivu sboru dokládají i četné úspěchy v požárním sportu. Největších úspěchů hasiči SDH Láz dosáhli letech 1989 - 1991, v roce 1989 v Nových Syrovicích vybojovali třetí místo.Foto: archiv SDH Láz

Od počátku existence se sbor stal nedílnou součástí obce a mnohokrát zasahoval při drobných požárech. Rovněž pomáhal občanům při přírodních pohromách a jiných nesnázích.


Roku 1949 se podařilo sbor vybavit novou motorovou stříkačkou fy. Smekal Slatiňany v objemem 1600 ccm.


V následujících letech se větší požáry obci vyhýbaly. Až v roce 1995 měl SDH Láz dva vážnější výjezdy. V létě 2. července po silné bouřce odklízeli hasiči padlé stromy a dohlíželi na rozvodněný místní potok. A 27. července je zaměstnal požár stohu v blízkosti obce. V červenci roku 2000 vyjel sbor k požáru strniště a obilí u obce Krnčice. Zde pomáhal profesionálním jednotkám požár lokalizovat a byl připraven pro případné plnění zásahových vozů vodou z nedalekého rybníka. Další větší zásahy, kterých se jednotka účastnila, byly a 27. května a 9. června téhož roku. Poprvé hořel rodinný dům v Nových Syrovicích, ve druhém případě stoh slámy.


Hasiči pořádají kulturní akce


Nejvíce aktivit ale hasiči vyvíjejí, jak už je pro dobrovolné hasičské sbory tradicí, při pořádání různých kulturních akcí. Členové sboru se v dřívějších letech podíleli na pořádání dožínkových slavností, posvícenských zábav v obci a každoročně pořádali hasičský ples. Velkou událostí, které se sbor účastnil, bylo 5. - 6. července 1998 výročí 500 let od založení obce Láz.


Za zmínku rovněž stojí oslavy výročí založení sboru a to zejména od roku 1984, kdy sbor slavil padesátiny a poté každou další dekádu. Oslava 70 let existence v roce 2004 navíc přinesla pořadatelství závodu v požárním sportu a večerní zábavu ve spolupráci s obecním úřadem. I při oslavách 75 let SDH byl uspořádán závod v požárních útocích O pohár starosty obce Láz. V závodě vyhrálo družstvo mužů z Lázu a rovněž byl předán památeční pohár starostovi obce panu Miroslavu Veitovi za to, že se mnohokrát o sbor výrazně zasadil.


Od roku 2006 byl obnoven ve spolupráci hasičů, obecního úřadu a místního pohostinství U Havelků masopustní průvod. Tato akce se opět velice ujala a každoročně je provázena velkým zájmem občanů obce a přilehlého okolí.


Reprezentují obec ve sportu


Další velkou událostí bylo v roce 2005 svěcení obecních znaků, při kterém byl sbor nápomocen jak při samotné slavnosti, tak především při jejich přípravách. Místní hasiči se každoročně zúčastňují i Dětského dne, kdy obyvatelé obce mají možnost shlédnout ukázku požárního útoku a zásahu s hasicí pěnou. Každoročně bývá v Lázu námětové cvičení, při kterém bývají simulovány různé situace, do kterých se zásahové družstvo může kdykoli dostat. Každoročně se koná den otevřených dveří, spojený s ukázkou techniky.


Nemalých úspěchů dosahují členové sboru i v požárním sportu. Každoročně se dvě soutěžní družstva mužů účastní okrskové soutěže. Při závodech se často umístili na stupních vítězů. Dalšími soutěžemi, kterých se účastní, jsou závody o Pohár Káje Hochmana v Častohosticích a pohárová soutěž v Lažinkách.


Při všech těchto soutěžích členové družstev z Lázu úspěšně reprezentují obec. Největších úspěchů dosáhli letech 1989 - 1991, v roce 1989 v Nových Syrovicích vybojovali třetí místo.


Chloubou je historická stříkačka


V současné době má obec Láz 90 stavení a 294 obyvatel. K 31. 12. 2009 měl místní SDH 83 členů, a to 66 mužů a 17 žen.


Sbor spadá pod okrsek číslo 13, který sestává z devíti sborů (Nové Syrovice, Nimpšov, Dědice, Hornice, Kojatice, Malý a Velký Dešov, Krnčice a Láz). Sbor je vybaven požární Avií A30/PPS12 s příslušným vybavením.


Chloubou je dosud funkční, dnes již historická stříkačka fy. Smekal Slatiňany z roku 1949. V roce 2009 byl sbor vybaven šesti zásahovými obleky včetně obuvi. Toto vybavení bylo financováno z peněz kraje Vysočina.


Nejstarším členem je pan Jan Filipský, který 8. června 2010 oslaví již 85 let. Druhým členem, o pár měsíců mladším, je pan Jaroslav Holík, který oslaví 85 let v prosinci. Nejdelší členství si tito dva jubilanti prohodili. Jaroslav Holík vstoupil do sboru před úctyhodnými 60 lety, 22. 3. 1950 a Jan Filipský 18. 4. 1950.


Je dobře, že za poslední roky je cítit zvýšený zájem mladších generací o tento koníček a sport. Z toho je zřejmé, že nastupující generaci není lhostejné, kdo bude pomáhat spoluobčanům ať už v nouzi, nebo při jiných, příjemnějších činnostech, a tím obohacovat život obce.

HASIČSKÝ POČIN

Velkou událostí, které se sbor účastnil, bylo 5. - 6. července roku 1998 výročí 500 let od založení obce Láz. V roce 1498, z kteréhož je první písemná zmínka, stál na místě obce dvůr Lazce a dle něj dostala obec jméno. Leží pět kilometrů jižně od Moravských Budějovic a těsně sousedí s Novými Syrovicemi. Dvůr Lazce byl do roku 1510 součástí bítovského panství. To bylo po bitvě Na Bílé hoře konfiskováno a prodáno svobodnému pánu Adamu Gabelhouerovi, který následně prodal vsi Láz a Syrovice Janu Reinhartovi ze Schaumfurku. Další osudy již sdílely společně.

Oslava 500 let obce byla zahájena slavnostním průvodem od místního obecního úřadu.

V čele průvodu šli členové místního sboru dobrovolných hasičů ve svátečních uniformách a za nimi ostatní hosté a občané obce. Průvod přešel za obec, kde se konala slavnostní mše pod širým nebem. U příležitosti výročí byl uspořádán sraz rodáků obce. Všichni přítomní obdrželi památeční listinu z rukou starosty obce. Účast rodáků byla hojná a bylo velmi zajímavé poslouchat jejich vzpomínky na časy minulé. Díky dobrému počasí se významná událost vydařila a místní doufají, že příští oslava bude neméně úspěšná.

JIŘÍ JAKUBEC

20.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič skupiny B 18 000 Kč

Řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři ŘIDIČ SKUPINY B. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadují řidičský průkaz sk:B. Znalost AJ,NJ, Místo výkonu práce: EU, Zaměstnanecké výhody: telefon k vlastnímu užívání. Pracoviště: Ivan grigoraščenko, 675 56 Dukovany. Informace: Ivan Grigoraščenko, +420 774 236 296.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme: kuchaře(ku) s praxí, , Tradiční česká kuchyně, Práce na směny., Platové podmínky: dle praxe, dohodou, Nabízíme: - možnost firemního telefonu , - možnost příspěvku na penzijní (životní) pojištění, Ved. penzionu. : p. Skoumalová tel. 724 912 292, skoumalova@salleko.cz. Pracoviště: Salleko, spol. s r.o. - penzion lihovar rouchovany, 675 57 Rouchovany. Informace: Blažena Skoumalová, +420 724 912 292.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 6 100 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě jinde neuvedení POMOCNÍ PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 6100 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pouze pro OZP!, Možnost zkráceného úvazku - mzda dle pracovního úvazku. , Jedná se o třídění a čištění suchých plodů, balení, přípravu zboží na expedici a expedice zboží.. Pracoviště: Chráněná dílna třebíčsko s.r.o.-provoz třebíč, 674 01 Třebíč 1. Informace: Tereza Bačáková, +420 778 719 455od7,00do15,00hod..

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 20 000 Kč

Ostatní pracovníci v sociálních službách v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH / PEČOVATELKA/. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Morální bezúhonost a zdravotní způsobilost, zodpovědnost, spolehlivost, dobré komunikační schopnosti, trpělivost, základní znalost na PC. Pracoviště: Domov sv. anežky, 675 32 Třebelovice. Informace: František Čajka, +420 602 550 406.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Francouzi se radují z vítězství na MS.
8

Triumf po dvaceti letech. Francouzi přestříleli Chorvaty a jsou mistry světa

Vodáci. Ilustrační foto.
5

Osobnosti regionů: Vodákům povolte dvě piva, cyklistům jedno a lyžařům žádné

Rekordman Jaromír Čejka oslaví osmdesátiny s píšťalkou na hřišti

Třebíčsko - Rekordman mezi fotbalovými rozhodčími Jaromír Čejka bude mít zanedlouho osmdesátiny. Oslaví je, jak jinak, než sportem. Bude pískat fotbalové utkání mezi Hrotovicemi a Myslibořicemi. Bude to jeho bezmála 6500 utkání.

Letní kina lákají na osvědčené komedie i novinky

Vysočina – Oblíbené české komedie, pohádky i zahraniční filmy nabízejí letní kina, která neodmyslitelně patří k prázdninové atmosféře. Zhlédnout zajímavé snímky pod širým nebem mohou lidé po celé Vysočině, a to jak ve větších městech, tak i v malých vesnicích.

Energetici v Dukovanech po kontrole spustili čtvrtý blok

Dukovany - V Jaderné elektrárně Dukovany energetici spustili čtvrtý výrobní blok. Ukončili tak krátkodobou odstávku, kterou si vynutila kontrola jednoho z šesti cirkulačních čerpadel. V elektrárně jsou nyní v provozu všechny čtyři bloky.

Víkend přinese také divadelní představení na koupališti

Třebíčsko - Je tu víkend a s ním i tipy Deníku na dobré a zábavné prožití volných chvil.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT