Hasiči Deník

Nejstarší vstoupili do sboru před 60 lety

Láz - Místní Sbor dobrovolných hasičů Láz měl ustavující schůzi 11. srpna 1934 v Moravských Budějovicích. V té době měla obec kolem 330 obyvatel a zakládajících členů bylo 31. Za starostu byl zvolen tehdejší starosta obce Filipský Jan a za náčelníka Filipský František.

20.5.2010
SDÍLEJ:

Fotografie z archivu sboru dokládají i četné úspěchy v požárním sportu. Největších úspěchů hasiči SDH Láz dosáhli letech 1989 - 1991, v roce 1989 v Nových Syrovicích vybojovali třetí místo.Foto: archiv SDH Láz

Od počátku existence se sbor stal nedílnou součástí obce a mnohokrát zasahoval při drobných požárech. Rovněž pomáhal občanům při přírodních pohromách a jiných nesnázích.


Roku 1949 se podařilo sbor vybavit novou motorovou stříkačkou fy. Smekal Slatiňany v objemem 1600 ccm.


V následujících letech se větší požáry obci vyhýbaly. Až v roce 1995 měl SDH Láz dva vážnější výjezdy. V létě 2. července po silné bouřce odklízeli hasiči padlé stromy a dohlíželi na rozvodněný místní potok. A 27. července je zaměstnal požár stohu v blízkosti obce. V červenci roku 2000 vyjel sbor k požáru strniště a obilí u obce Krnčice. Zde pomáhal profesionálním jednotkám požár lokalizovat a byl připraven pro případné plnění zásahových vozů vodou z nedalekého rybníka. Další větší zásahy, kterých se jednotka účastnila, byly a 27. května a 9. června téhož roku. Poprvé hořel rodinný dům v Nových Syrovicích, ve druhém případě stoh slámy.


Hasiči pořádají kulturní akce


Nejvíce aktivit ale hasiči vyvíjejí, jak už je pro dobrovolné hasičské sbory tradicí, při pořádání různých kulturních akcí. Členové sboru se v dřívějších letech podíleli na pořádání dožínkových slavností, posvícenských zábav v obci a každoročně pořádali hasičský ples. Velkou událostí, které se sbor účastnil, bylo 5. - 6. července 1998 výročí 500 let od založení obce Láz.


Za zmínku rovněž stojí oslavy výročí založení sboru a to zejména od roku 1984, kdy sbor slavil padesátiny a poté každou další dekádu. Oslava 70 let existence v roce 2004 navíc přinesla pořadatelství závodu v požárním sportu a večerní zábavu ve spolupráci s obecním úřadem. I při oslavách 75 let SDH byl uspořádán závod v požárních útocích O pohár starosty obce Láz. V závodě vyhrálo družstvo mužů z Lázu a rovněž byl předán památeční pohár starostovi obce panu Miroslavu Veitovi za to, že se mnohokrát o sbor výrazně zasadil.


Od roku 2006 byl obnoven ve spolupráci hasičů, obecního úřadu a místního pohostinství U Havelků masopustní průvod. Tato akce se opět velice ujala a každoročně je provázena velkým zájmem občanů obce a přilehlého okolí.


Reprezentují obec ve sportu


Další velkou událostí bylo v roce 2005 svěcení obecních znaků, při kterém byl sbor nápomocen jak při samotné slavnosti, tak především při jejich přípravách. Místní hasiči se každoročně zúčastňují i Dětského dne, kdy obyvatelé obce mají možnost shlédnout ukázku požárního útoku a zásahu s hasicí pěnou. Každoročně bývá v Lázu námětové cvičení, při kterém bývají simulovány různé situace, do kterých se zásahové družstvo může kdykoli dostat. Každoročně se koná den otevřených dveří, spojený s ukázkou techniky.


Nemalých úspěchů dosahují členové sboru i v požárním sportu. Každoročně se dvě soutěžní družstva mužů účastní okrskové soutěže. Při závodech se často umístili na stupních vítězů. Dalšími soutěžemi, kterých se účastní, jsou závody o Pohár Káje Hochmana v Častohosticích a pohárová soutěž v Lažinkách.


Při všech těchto soutěžích členové družstev z Lázu úspěšně reprezentují obec. Největších úspěchů dosáhli letech 1989 - 1991, v roce 1989 v Nových Syrovicích vybojovali třetí místo.


Chloubou je historická stříkačka


V současné době má obec Láz 90 stavení a 294 obyvatel. K 31. 12. 2009 měl místní SDH 83 členů, a to 66 mužů a 17 žen.


Sbor spadá pod okrsek číslo 13, který sestává z devíti sborů (Nové Syrovice, Nimpšov, Dědice, Hornice, Kojatice, Malý a Velký Dešov, Krnčice a Láz). Sbor je vybaven požární Avií A30/PPS12 s příslušným vybavením.


Chloubou je dosud funkční, dnes již historická stříkačka fy. Smekal Slatiňany z roku 1949. V roce 2009 byl sbor vybaven šesti zásahovými obleky včetně obuvi. Toto vybavení bylo financováno z peněz kraje Vysočina.


Nejstarším členem je pan Jan Filipský, který 8. června 2010 oslaví již 85 let. Druhým členem, o pár měsíců mladším, je pan Jaroslav Holík, který oslaví 85 let v prosinci. Nejdelší členství si tito dva jubilanti prohodili. Jaroslav Holík vstoupil do sboru před úctyhodnými 60 lety, 22. 3. 1950 a Jan Filipský 18. 4. 1950.


Je dobře, že za poslední roky je cítit zvýšený zájem mladších generací o tento koníček a sport. Z toho je zřejmé, že nastupující generaci není lhostejné, kdo bude pomáhat spoluobčanům ať už v nouzi, nebo při jiných, příjemnějších činnostech, a tím obohacovat život obce.

HASIČSKÝ POČIN

Velkou událostí, které se sbor účastnil, bylo 5. - 6. července roku 1998 výročí 500 let od založení obce Láz. V roce 1498, z kteréhož je první písemná zmínka, stál na místě obce dvůr Lazce a dle něj dostala obec jméno. Leží pět kilometrů jižně od Moravských Budějovic a těsně sousedí s Novými Syrovicemi. Dvůr Lazce byl do roku 1510 součástí bítovského panství. To bylo po bitvě Na Bílé hoře konfiskováno a prodáno svobodnému pánu Adamu Gabelhouerovi, který následně prodal vsi Láz a Syrovice Janu Reinhartovi ze Schaumfurku. Další osudy již sdílely společně.

Oslava 500 let obce byla zahájena slavnostním průvodem od místního obecního úřadu.

V čele průvodu šli členové místního sboru dobrovolných hasičů ve svátečních uniformách a za nimi ostatní hosté a občané obce. Průvod přešel za obec, kde se konala slavnostní mše pod širým nebem. U příležitosti výročí byl uspořádán sraz rodáků obce. Všichni přítomní obdrželi památeční listinu z rukou starosty obce. Účast rodáků byla hojná a bylo velmi zajímavé poslouchat jejich vzpomínky na časy minulé. Díky dobrému počasí se významná událost vydařila a místní doufají, že příští oslava bude neméně úspěšná.

JIŘÍ JAKUBEC

20.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, 22 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti personalistiky, ekonomové práce Odborný pracovník v oblasti personalistiky. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme do svého týmu schopného zaměstnance na pozici personalisty/ky. Nabízíme zajímavé finanční ohodnocení a další výhody. Praxe v oboru výhodou.. Pracoviště: Mico, spol. s r.o., Sucheniova, č.p. 270, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zuzana Široká, +420 778 778 433. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 95 Kč Uklízeči a pomocníci v domácnostech, hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 95 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme spolehlivost, pečlivost, smysl pro pořádek a čistotu., Jedná se o úklid pokojů, přípravu snídaní. , Nástup možný ihned, nebo dle domluvy, HPP 8,5 hod. nebo 6 hod., ranní směna začíná od 5:30 hod. jeden týden a druhý týden od 8:00 hod., po-ne (střídání dle plánu směn), vzdělání minimálně vyučen.. Pracoviště: Accomo s.r.o. - hotel joseph 1699, třebíč, skalní 85/8, Skalní, č.p. 85, 674 01 Třebíč 1. Informace: Josef Pošvař, +420 724 229 302. Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK DO 107 Kč Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě DĚLNÍK DO VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 107 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Manuální zručnost, zodpovědnost, samostatnost, flexibilita a ochota učit se novým věcem., Zaměstnanecké výhody: 25 dnů dovolené + další firemní benefity. Pracoviště: Tanex vladislav,a.s., 675 01 Vladislav. Informace: Martina Matoušková, +420 777 584 100od8:00do17:00hod.. Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 16 000 Kč Ostatní technici elektronici OPERÁTOR VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zavedená úspěšná výrobní společnost hledá do svého týmu operátora výroby elektronických zařízení. Jde o práci, která je manuálně těžší, proto je vhodnější spíše pro muže., Požadujeme: spolehlivost, pečlivost, manuální zručnost, čistý trestní rejstřík., Zaškolení je samozřejmostí. , Zaměstnanecké výhody: odměny, stravenky, příjemné pracovní prostředí., Kontakt:, - tel. 702 161 593, - e-mailem: sales@dawell.cz, - osobně po předchodzí domluvě. Pracoviště: Dawell cz s.r.o. provozovna, Pražská, č.p. 343, 674 01 Třebíč 1. Informace: Monika Bartejsová, +420 702 161 593.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Proč je negativní myšlení důležité

Ilustrační foto.

Žena byla velmi vulgární. Skončila na záchytce

Pestrobarevný maturitní ples nabídl i spartakiádu. Podívejte se

Třebíč – Nádherné večerní róby, promenáda po červeném koberci, perfektně secvičené vystoupení. Tak by se dal v kostce shrnout páteční stužkovací ples třídy 8.G třebíčského gymnázia.

Jak jsme se změnili 1989–2018

Piva pijeme zhruba stejně jako na sklonku socialismu. Ale třeba banánů si můžeme dopřát mnohem více. Stejně jako divadelních představení. Na druhou stranu do kin nás už nic moc netáhne. Deník přináší u příležitosti výročí 17. listopadu srovnání, jak jsme žili před 29 lety a jak žijeme teď.

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. listopadu 2018.

Na silnicích prvních tříd se změnilo značení souběžných jízdních pruhů

Vysočina – Kvůli zvýšení bezpečnosti a plynulosti dopravy se mohou řidiči na Vysočině na silnicích prvních tříd v posledních týdnech setkat s novým značením v úsecích, kde je doprava organizována v takzvaném střídání jízdních pruhů v uspořádání 2+1.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT