Hasiči Deník

Markvartičtí hasiči jsou úspěšní v soutěžích

Markvartice – Markvartice u Třebíče jsou obec starobylá, založená ve třináctém století při kolonizaci kraje rodem Heralticů z Heraltic. První písemná zmínka v Zemských deskách je již z roku 1371.

13.2.2011
SDÍLEJ:

Mladší a starší žáci po úspěšné soutěži v Hrotovicích 2010.Foto: Archiv SDH Markvartice

Sbor dobrovolných hasičů byl založen na ustavující schůzi konané dne 20.12. 1942 v místním hostinci za účasti 38 zakládajících členů. Prvním starostou byl zvolen Jan Mityska, náměstkem Josef Lorenc a velitelem František Svoboda. Sbor až do roku 1948 fungoval prakticky bez jakýchkoliv technických prostředků. Až 27.8.1948 byla zakoupena čtyřtaktní motorová stříkačka a poté začíná sbor s adaptací „obecní pastoušky“ na hasičskou zbrojnici. Roku 1951 byla vybudována požární nádrž na návsi. Ve druhé polovině padesátých let obdržel sbor za úspěšnou činnost vozidlo HORCH. Nebylo ovšem v příliš dobrém technickém stavu a hasiče stálo mnoho úsilí, než bylo roku 1957 uvedeno do provozu. Koncem padesátých let se ještě podařilo v prostorách nové budovy MNV dobudovat velkou garáž a sklad pro potřeby hasičů. Historické vozidlo HORCH nahradila v roce 1964 tehdy modernější TATRA T-805. V roce 1975 byla sboru předána do užívání nová hasičská zbrojnice umístěná v budově kulturního domu.

Přestavba rybníčku za vsí na velkou požární nádrž „Požárka“ a výměna vozidla T-805 za větší ROBUR se podařila na konci sedmdesátých let. Později v roce 1982 bylo pořízeno modernější vozidlo AVIA A30 a vzhledem k narůstajícímu počtu mladých požárníků zakoupil sbor ještě Škodu 1203 pro jejich přepravu na soutěže. V devadesátých letech došlo k téměř kompletní obměně výboru SDH a to mělo vliv na jeho další fungování. Rozvolnění činnosti způsobené nezkušeností mladých členů a nedostatkem financí se podařilo překlenout zejména díky zkušenostem tehdejšího starosty Ladislava Dokulila. Finanční zajištění sboru dnes zajišťuje zejména živnostenská činnost.

V roce 2009 měl markvartický sbor tu čest uspořádat Shromáždění delegátů SDH OSH, kterého se zúčastnilo na 200 zástupců sborů z okresu. V roce 2010 bylo z vlastních prostředků zakoupeno pro přepravu mladých hasičů na soutěže vozidlo PEUGEOT BOXER.

Za dvacet let jen tři požáry

Vzhledem k zařazení zásahové jednotky sboru do kategorie JPO-5 nevyjíždí hasiči k požárům a technickým zásahům mimo obec. Za posledních 20 let naštěstí zasahovali jen třikrát. V roce 1990 po zásahu bleskem vzplála stodola u domu č.p.1, která se bohužel již nepodařila zachránit, ale obytné domy v bezprostředním okolí ano. Po uhašení požáru lesa v lokalitě „Padělky“ v roce 1995 markvartičtí požářiště dohlídávali kvůli možnosti opětovného zahoření. Naštěstí posledním velkým ohněm v obci byl požár motorestu v září 2004. Díky včasnému zásahu třebíčského útvaru a zásahových jednotek pouze prohořela střešní konstrukce a k rozšíření požáru do přilehlého kulturního domu a hasičské zbrojnice nedošlo. Sbor v případě potřeby také zajišťuje technické zásahy jako čerpání studní, zatopených sklepů i jinou pomoc při nesnázích občanů. V rámci okrsku se zúčastňuje námětových cvičení, která zlepšují součinnost sborů při zásazích.

Účast v požárním sportu mužů se datuje od roku 1947 a už v roce 1955 fungovalo i družstvo žen. Práce s mládeží byla započata roku 1962 a počátkem 80-tých let došlo k raketovému nárůstu členské základny. Mnoha úspěchů bylo dosaženo v kategorii mladých hasičů, dorostenců i dorostenek. Mladí hasiči třikrát postoupili do krajského kola hry PLAMEN a v roce 1989 se probojovali i do kola celostátního, kde obsadili vinikající 3. místo. Po fenomenálním úspěchu v první polovině devadesátých let se navázat na tyto úspěchy podařilo až po vybudování nového sportovního areálu. Již v roce 2003 postoupilo družstvo mužů do krajského kola, kde obsadilo 5.místo. Družstvo žen obsazovalo po několik let vynikající 2. místo v kole okresním. V tomto období dosáhly významných výsledků i dorostenky na krajské i celostátní úrovni. V roce 2005 Simona Slavíková vybojovala 8. místo na mistrovství ČR. Družstvo mladých hasičů se pravidelně zúčastňuje hry PLAMEN a okresní ligy v Požárním útoku.

Na okresní úrovni hry PLAMEN dosáhli mladší žáci v roce 2007 – 3. místo, 2008 – 1. místo, 2009 – 2. místo a 2010 – 2. místo. V roce 2010 se podařilo domluvit se spřáteleným sborem z Kojetic na složení společného družstva starších žáků pro hru PLAMEN a ti postoupili až do kola krajského. I pro dorostence byl rok 2010 velmi úspěšný. Do krajského kola postoupili Tomáš Kuchařík a Lucie Kašpárková, která z 3. místa v krajském kole postoupila na mistrovství České republiky. Hasiči z Markvartic již od roku 2004 pořádají oblastní kolo soutěže dospělých a také soutěže Okresní ligy mladých hasičů v požárním útoku. Od roku 2009 soutěží v kategorii mužů nad 35 let jako jediný sbor na okrese se dvěma družstvy. A ti se hned v roce následujícím stali přeborníky okresu, a tím získali poslední vítěznou trofej, která sboru na okresní úrovni doposud chyběla.

Drží kulturní život

Díky tomu, že sbor je jedinou činnou organizací v obci snaží se zajišťovat kulturně společenské vyžití. Pořádá tradiční Hasičský sousedský bál s bohatou tombolou a v průběhu roku pořádá taneční zábavy. Vždy ještě v zimním období jejich rukou padnou dva čuníci a samozřejmě následuje večerní posezení, plné zabíjačkových i tekutých specialit. Nikdo si již nedokáže představit 30. duben bez tradičního stavění „májky“ a „pálení čarodějnic“. Při každoročním setkání občanů na Štědrý den poblíž kapličky se sochou patrona obce sv. Jana Křtitele si kromě zazpívání vánočních koled dopřejí vždy něco svařeného vína, cukroví a popřejí si krásné svátky.

Práce pro děti

Sbor se spolupodílí na pořádání dětského dne a v roce 2008 vybudoval dětské hřiště, které bylo spolufinancováno obcí. Pro ty nejmladší rovněž obnovili tradici lampionových průvodů, nicméně jeho konání posunuli na předvečer vzniku samostatného Československa. Přestože se děti z Markvartic do výtvarné soutěže „Požární ochrana očima dětí“ zapojily teprve v posledních dvou letech, hned dosáhli mimořádných výsledků. V roce 2009 postoupil do krajského kola Ludvík Mejzlík kde obsadil 3. místo a v roce 2010 se dětem podařilo prolomit i krajskou úroveň této soutěže, když 1. místa ve svých kategoriích obsadili Ludvík Mejzlík, Michal Svoboda a Dagmar Mejzlíková. V rámci celostátního kola se Dagmar Mejzlíková umístila druhá a Michal Svoboda byl třetí. Této soutěže se zúčastnilo více něž 35 000 dětí v rámci celé ČR. Malování hasičské tématiky se také přes markvartický sbor zúčastnily děti z místní školky, ZŠ Cyrilometodějské Třebíč a ZŠ T.G.M. Třebíč. I ony dosáhly na okresní úrovni velmi pěkných výsledků.

Dnes v Markvarticích žije 251 obyvatel, z nichž je členy sboru 50 mužů, 13 žen, 3 dorostenci, 1 dorostenka a 30 dětí. Velitelem je Zdeněk Svoboda a starostou Bořivoj Fučík.

U příležitosti 60. výročí založení sboru v roce 2002 se rozhodlo díky vstřícnosti obecního zastupitelstva a zejména starosty pana Klusáka o výstavbě nového sportovního areálu u nádrže „Požárka“. V areálu se nachází kompletní technické zázemí pro požární sporty a kulturně-společenské akce. Jeho zbudováním již nejsou družstva odkázána na využívání areálů spřátelených sborů v okolí a to bylo důležitým mezníkem pro další úspěšnou sportovní činnost sboru.

Hasičský počin – mimořádný sportovní úspěch a nový areál

V roce 1990 bylo družstvo mladých hasičů vybráno reprezentovat Československou republiku na mezinárodní mistrovství Německa ve Fridrichshafenu u Bodamského jezera. Dosáhlo obrovského úspěchu a ze 30-ti zúčastněných družstev obsadilo 3. místo. Taktéž dorostenecká družstva se probojovala do krajských kol, dorostenci dokonce i do kola celostátního, kde ve Stodu u Plzně obsadili 4. místo. Díky těmto výsledkům se stal rok 1990 sportovně vůbec nejúspěšnějším pro sbor. Úspěšná parta pokračovala a v roce 1991 i 1992 obsadil dorost v krajských kolech 2. místo. Stejné umístění získali již jako muži v roce 1994 a 1995.

JIŘÍ JAKUBEC

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč Nákupčí Nákupčí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: , * Komunikace s dodavateli a zákazníky. Řešení cenových poptávek a nabídek, objednávání materiálu. Vyhodnocování způsobilosti dodavatelů a jejich výběr. Uzavírání smluv s dodavateli v daném rozsahu., , Požadujeme: , * SŠ vzdělání nejlépe v oboru strojírenství, * Znalost anglického jazyka – komunikativně , * Práce s počítačem (MS Office), * Řidičský průkaz skupiny B, * Spolehlivost, zodpovědnost a samostatnost při práci, , Nabízíme: , * Perspektivu ve stabilní a stále se rozvíjející firmě , * Možnost seberealizace - odborný a profesní růst , * Odpovídající platové ohodnocení , * Příspěvek na stravování , * Jazykové a další vzdělávací kurzy, * Firemní benefity (dovolená navíc, 3 dny zdravotního volna,….). Pracoviště: Tedom a.s.- pracoviště výčapy, 674 01 Třebíč 1. Informace: Zdeňka Malá, +420 953 311 003. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 16 000 Kč Mechanici a opraváři motorových vozidel PŘÍPRAVÁŘ VOZIDEL - POMOCNÉ SERVISNÍ PRÁCE V AUTOSALONU PEUGEOT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - příprava nových a ojetých vozidel, péče o skladová vozidla - mytí a drobná údržba, - pomocné práce v servisní dílně - mytí, vysávání vozidel po servisu, provádění autokosmetických prací, - provádění drobných údržbových a úklidových prací v areálu společnosti, - zajišťování služby Pick-Up Servis - odvoz vozidla od zákazníka za účelem servisu a jeho vrácení po provedené opravě zpět, Požadujeme:, - výuční list , - ŘP sk. B, ŘP sk. C výhodou, - praxe v oboru technického zaměření, - spolehlivost, samostatnost, flexibilita, Nabízíme: , - zaměstnání v příjemném a profesionálním kolektivu, - zázemí stabilní společnosti, , Kontakt: Šudoma Jan, tel.: 568 840 890, e-mail: sudoma@sudoma.cz, Upřednostňujeme první kontakt e-mailem.. Pracoviště: Šudoma s.r.o., koncesionář peugeot, Žďárského, č.p. 197, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jan Šudoma, +420 568 840 890. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři ÚDRŽBÁŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: údržbářské práce v areálu společnosti, údržba strojního a technologického zařízení, odstraňování poruch, opravy strojírenských zařízení, práce při výrobě, montáži a rekonstrukcích., Požadované vzdělání: vyučen ve strojírenském oboru, elektro, zámečník, automechanik, opravář zemědělských strojů apod., Další požadavky: spolehlivost, zodpovědnost, manuální zručnost, ochota učit se novým věcem, dobrý zdravotní stav. Nabízíme práci v moderním potravinářském provozu, možnost vzdělávání a příležitost k profesnímu i osobnímu rozvoji. Adekvátní finanční ohodnocení, výkonnostní odměny, příplatky na rámec ZP. Praxe vítána, není však podmínkou. Vhodné i pro absolventy (zaučíme)., Zaměstnanecké výhody: Příspěvek na stravování - stravenky, Kontakt: , - telefonicky: 568 840 979, 725 771 550 PO-PÁ od 6.00 do 14,00 hod., - e-mailem: simona.prihodova@tipafrost.com, - osobně: TIPAFROST, Žďárského 188, Třebíč od 6,00 do 13,00 hod.. Pracoviště: Tipafrost, a.s., Žďárského, č.p. 188, 674 01 Třebíč 1. Informace: Simona Příhodová, +420 568 840 979,725 771 550(po-pá6:00-14:00hod). Potravinářství - Potravinářství Pekař 6 700 Kč Pekaři, cukráři (kromě šéfcukrářů) a výrobci cukrovinek PEKAŘ - CUKRÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 6700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - výhodou vyučení v oboru, - pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, - určeno výhradně OZP, , Kontakt:, - osobně na adrese Hasskova 95/16, Třebíč,, - tel. 737 565 011, - e-mail: rybnickova.irena@vratka.cz. Pracoviště: Vrátka z.s. - provozovna, L. Pokorného, č.p. 29, 674 01 Třebíč 1. Informace: Irena Rybníčková, +420 737 565 011.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Den Charity
2

Den Charity na náměstí připomene klady dobrovolnictví

Ilustrační foto.

V Budíkovicích bude uzavřen průtah obcí

Dvacet psů hledalo na radnici drogy

Třebíč - Pracovníci Vojenského velitelství v Táboře si pro výcvik psů vybrali třebíčskou radnici. Celkem 12 psovodů vězeňské služby a vojenské policie z České republiky a hosté ze Slovenska, s dvaceti psy, cvičenými na vyhledávání omamných látek a výbušnin, ve čtvrtek 20. září operovalo v obou budovách městského úřadu.

Sokol Open myslí na děti i dospělé, nabídne sportovní i kulturní představení

Moravské Budějovice – Areál moravskobudějovické sokolovny otevře dveře pro každého sportovního nadšence. Již šestý ročník Sokol Open láká mladé i staré na sportovní vyžití nebo kulturní představení. Pro děti se bude promítat i film.

Při 80. výročí novoměstské nemocnice lidé zavítají i na patologii

Nové Město na Moravě – Prohlédnout si novoměstskou nemocnici tak, jak ji běžně pacienti i další návštěvníci nepoznají, bude moct veřejnost možnost v sobotu 22. září. V době od 9 do 14 hodin se v jejím areálu uskuteční den otevřených dveří u příležitosti 80. výročí zahájení výstavby tohoto zdravotnického zařízení.

OBRAZEM: Jak reaktory ubránit proti teroristům, cvičili v Dukovanech

Dukovany – Zvukové a kouřové efekty doprovodily ve čtvrtek 20. září dopoledne dynamické ukázky, do kterých byly zapojeny i vojenské bojové vrtulníky Mi-24. Ukázky zakončily čtyřdenní cvičení Safeguard 2018, při kterém poprvé společně cvičili vojáci, policisté i hasiči s pracovníky elektrárny vnější ochranu Jaderné elektrárny Dukovany proti vnějšímu napadení a teroristickému útoku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT