Hasiči Deník

Markvartičtí hasiči jsou úspěšní v soutěžích

Markvartice – Markvartice u Třebíče jsou obec starobylá, založená ve třináctém století při kolonizaci kraje rodem Heralticů z Heraltic. První písemná zmínka v Zemských deskách je již z roku 1371.

13.2.2011
SDÍLEJ:

Mladší a starší žáci po úspěšné soutěži v Hrotovicích 2010.Foto: Archiv SDH Markvartice

Sbor dobrovolných hasičů byl založen na ustavující schůzi konané dne 20.12. 1942 v místním hostinci za účasti 38 zakládajících členů. Prvním starostou byl zvolen Jan Mityska, náměstkem Josef Lorenc a velitelem František Svoboda. Sbor až do roku 1948 fungoval prakticky bez jakýchkoliv technických prostředků. Až 27.8.1948 byla zakoupena čtyřtaktní motorová stříkačka a poté začíná sbor s adaptací „obecní pastoušky“ na hasičskou zbrojnici. Roku 1951 byla vybudována požární nádrž na návsi. Ve druhé polovině padesátých let obdržel sbor za úspěšnou činnost vozidlo HORCH. Nebylo ovšem v příliš dobrém technickém stavu a hasiče stálo mnoho úsilí, než bylo roku 1957 uvedeno do provozu. Koncem padesátých let se ještě podařilo v prostorách nové budovy MNV dobudovat velkou garáž a sklad pro potřeby hasičů. Historické vozidlo HORCH nahradila v roce 1964 tehdy modernější TATRA T-805. V roce 1975 byla sboru předána do užívání nová hasičská zbrojnice umístěná v budově kulturního domu.

Přestavba rybníčku za vsí na velkou požární nádrž „Požárka“ a výměna vozidla T-805 za větší ROBUR se podařila na konci sedmdesátých let. Později v roce 1982 bylo pořízeno modernější vozidlo AVIA A30 a vzhledem k narůstajícímu počtu mladých požárníků zakoupil sbor ještě Škodu 1203 pro jejich přepravu na soutěže. V devadesátých letech došlo k téměř kompletní obměně výboru SDH a to mělo vliv na jeho další fungování. Rozvolnění činnosti způsobené nezkušeností mladých členů a nedostatkem financí se podařilo překlenout zejména díky zkušenostem tehdejšího starosty Ladislava Dokulila. Finanční zajištění sboru dnes zajišťuje zejména živnostenská činnost.

V roce 2009 měl markvartický sbor tu čest uspořádat Shromáždění delegátů SDH OSH, kterého se zúčastnilo na 200 zástupců sborů z okresu. V roce 2010 bylo z vlastních prostředků zakoupeno pro přepravu mladých hasičů na soutěže vozidlo PEUGEOT BOXER.

Za dvacet let jen tři požáry

Vzhledem k zařazení zásahové jednotky sboru do kategorie JPO-5 nevyjíždí hasiči k požárům a technickým zásahům mimo obec. Za posledních 20 let naštěstí zasahovali jen třikrát. V roce 1990 po zásahu bleskem vzplála stodola u domu č.p.1, která se bohužel již nepodařila zachránit, ale obytné domy v bezprostředním okolí ano. Po uhašení požáru lesa v lokalitě „Padělky“ v roce 1995 markvartičtí požářiště dohlídávali kvůli možnosti opětovného zahoření. Naštěstí posledním velkým ohněm v obci byl požár motorestu v září 2004. Díky včasnému zásahu třebíčského útvaru a zásahových jednotek pouze prohořela střešní konstrukce a k rozšíření požáru do přilehlého kulturního domu a hasičské zbrojnice nedošlo. Sbor v případě potřeby také zajišťuje technické zásahy jako čerpání studní, zatopených sklepů i jinou pomoc při nesnázích občanů. V rámci okrsku se zúčastňuje námětových cvičení, která zlepšují součinnost sborů při zásazích.

Účast v požárním sportu mužů se datuje od roku 1947 a už v roce 1955 fungovalo i družstvo žen. Práce s mládeží byla započata roku 1962 a počátkem 80-tých let došlo k raketovému nárůstu členské základny. Mnoha úspěchů bylo dosaženo v kategorii mladých hasičů, dorostenců i dorostenek. Mladí hasiči třikrát postoupili do krajského kola hry PLAMEN a v roce 1989 se probojovali i do kola celostátního, kde obsadili vinikající 3. místo. Po fenomenálním úspěchu v první polovině devadesátých let se navázat na tyto úspěchy podařilo až po vybudování nového sportovního areálu. Již v roce 2003 postoupilo družstvo mužů do krajského kola, kde obsadilo 5.místo. Družstvo žen obsazovalo po několik let vynikající 2. místo v kole okresním. V tomto období dosáhly významných výsledků i dorostenky na krajské i celostátní úrovni. V roce 2005 Simona Slavíková vybojovala 8. místo na mistrovství ČR. Družstvo mladých hasičů se pravidelně zúčastňuje hry PLAMEN a okresní ligy v Požárním útoku.

Na okresní úrovni hry PLAMEN dosáhli mladší žáci v roce 2007 – 3. místo, 2008 – 1. místo, 2009 – 2. místo a 2010 – 2. místo. V roce 2010 se podařilo domluvit se spřáteleným sborem z Kojetic na složení společného družstva starších žáků pro hru PLAMEN a ti postoupili až do kola krajského. I pro dorostence byl rok 2010 velmi úspěšný. Do krajského kola postoupili Tomáš Kuchařík a Lucie Kašpárková, která z 3. místa v krajském kole postoupila na mistrovství České republiky. Hasiči z Markvartic již od roku 2004 pořádají oblastní kolo soutěže dospělých a také soutěže Okresní ligy mladých hasičů v požárním útoku. Od roku 2009 soutěží v kategorii mužů nad 35 let jako jediný sbor na okrese se dvěma družstvy. A ti se hned v roce následujícím stali přeborníky okresu, a tím získali poslední vítěznou trofej, která sboru na okresní úrovni doposud chyběla.

Drží kulturní život

Díky tomu, že sbor je jedinou činnou organizací v obci snaží se zajišťovat kulturně společenské vyžití. Pořádá tradiční Hasičský sousedský bál s bohatou tombolou a v průběhu roku pořádá taneční zábavy. Vždy ještě v zimním období jejich rukou padnou dva čuníci a samozřejmě následuje večerní posezení, plné zabíjačkových i tekutých specialit. Nikdo si již nedokáže představit 30. duben bez tradičního stavění „májky“ a „pálení čarodějnic“. Při každoročním setkání občanů na Štědrý den poblíž kapličky se sochou patrona obce sv. Jana Křtitele si kromě zazpívání vánočních koled dopřejí vždy něco svařeného vína, cukroví a popřejí si krásné svátky.

Práce pro děti

Sbor se spolupodílí na pořádání dětského dne a v roce 2008 vybudoval dětské hřiště, které bylo spolufinancováno obcí. Pro ty nejmladší rovněž obnovili tradici lampionových průvodů, nicméně jeho konání posunuli na předvečer vzniku samostatného Československa. Přestože se děti z Markvartic do výtvarné soutěže „Požární ochrana očima dětí“ zapojily teprve v posledních dvou letech, hned dosáhli mimořádných výsledků. V roce 2009 postoupil do krajského kola Ludvík Mejzlík kde obsadil 3. místo a v roce 2010 se dětem podařilo prolomit i krajskou úroveň této soutěže, když 1. místa ve svých kategoriích obsadili Ludvík Mejzlík, Michal Svoboda a Dagmar Mejzlíková. V rámci celostátního kola se Dagmar Mejzlíková umístila druhá a Michal Svoboda byl třetí. Této soutěže se zúčastnilo více něž 35 000 dětí v rámci celé ČR. Malování hasičské tématiky se také přes markvartický sbor zúčastnily děti z místní školky, ZŠ Cyrilometodějské Třebíč a ZŠ T.G.M. Třebíč. I ony dosáhly na okresní úrovni velmi pěkných výsledků.

Dnes v Markvarticích žije 251 obyvatel, z nichž je členy sboru 50 mužů, 13 žen, 3 dorostenci, 1 dorostenka a 30 dětí. Velitelem je Zdeněk Svoboda a starostou Bořivoj Fučík.

U příležitosti 60. výročí založení sboru v roce 2002 se rozhodlo díky vstřícnosti obecního zastupitelstva a zejména starosty pana Klusáka o výstavbě nového sportovního areálu u nádrže „Požárka“. V areálu se nachází kompletní technické zázemí pro požární sporty a kulturně-společenské akce. Jeho zbudováním již nejsou družstva odkázána na využívání areálů spřátelených sborů v okolí a to bylo důležitým mezníkem pro další úspěšnou sportovní činnost sboru.

Hasičský počin – mimořádný sportovní úspěch a nový areál

V roce 1990 bylo družstvo mladých hasičů vybráno reprezentovat Československou republiku na mezinárodní mistrovství Německa ve Fridrichshafenu u Bodamského jezera. Dosáhlo obrovského úspěchu a ze 30-ti zúčastněných družstev obsadilo 3. místo. Taktéž dorostenecká družstva se probojovala do krajských kol, dorostenci dokonce i do kola celostátního, kde ve Stodu u Plzně obsadili 4. místo. Díky těmto výsledkům se stal rok 1990 sportovně vůbec nejúspěšnějším pro sbor. Úspěšná parta pokračovala a v roce 1991 i 1992 obsadil dorost v krajských kolech 2. místo. Stejné umístění získali již jako muži v roce 1994 a 1995.

JIŘÍ JAKUBEC

13.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Ostatní pracovníci v dopravě 18 000 Kč Specialisté v oblasti územního a dopravního plánování ÚŘEDNÍK - REFERENT STAVEBNÍHO ÚŘADU SE SŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výkon přenesené působnosti - činnost stavebního úřadu ve věcech stavebního řádu a souvisejících právních předpisů, (zejména umísťování a povolování staveb a jejich změn, terénních úprav a zařízení, užívání a odstraňování staveb), , Dohled dle pravomoci stavebního úřadu v oblasti územního a stavebního řízení., Zaměstnanecké výhody: Stravenky, příspěvky ze soc. fondu, pružná pracovní doba, práce na dálku.. Pracoviště: Město třebíč, Karlovo nám., č.p. 104, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jaroslav Vošmera, +420 568 896 189. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 14 900 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ SE ZAMĚŘENÍM NA SRBSKOU A BALKÁNSKOU KUCHYNI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Specializace na srbskou a balkánskou kuchyni., Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování., Kontakt:, - osobně: Grand hotel Třebíč, pracovní dny 7:00 - 14:00 hod., - e-mailem: info@grand-hotel.cz, - telefonicky: pracovní dny 7:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Dušan švonja - hotel grand, Karlovo nám., č.p. 133, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jana Trnovská, +420 568 848 560PO-PÁ7:00-14:00hod.. Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč Fyzioterapeuti specialisté FYZIOTERAPEUT. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání v oboru, kurzy výhodou., Mzda dle odpracovaných let a praxe, zaměstnanecké benefity (příspěvek na kurzy, obědy, studijní volno),, 5 týdnů dovolené., Prvotní kontakt e-mailem: kochovaj@seznam.cz. Pracoviště: Jindřiška kochová - rehabilitace - fyzioterapie, Okružní, č.p. 961, 674 01 Třebíč 1. Informace: Jindřiška Kochová, . Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů DĚLNÍK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha výrobní linky střešní krytiny., Znalost procesu výroby střešní krytiny z PVC., Zaměstnanecké výhody: stravenky, První kontakt e-mailem: zakova@sva.cz. Pracoviště: Oldřich svoboda - sva třebíč, Hrotovická, č.p. 173, 674 01 Třebíč 1. Informace: Věra Žáková, +420 568 826 294.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 16. listopadu 2018

Tisíceré ne Babišovi a jízda nejdelším železničním tunelem: zhlédněte videa dne

Osmany Laffita

Bude možné zajít na Kafe s Osmanym Laffitou

Jihlava dobře napadala, uznal po derby třebíčský bek Szathmáry

Třebíč – Parádní zápas. Zajímavé utkání před báječnou kulisou téměř tří a půl tisícovek fanoušků nabídlo utkání Třebíče s Jihlavou. Chybělo jen góly. Výkony brankářů a precizní defenzivní hra převážily nad útočnými manévry hráčů. Zvláště třebíčské šiky po předchozích kanonádách měly notně zvlhlý prach, takže hostům stačil k vítězství jediný zásah. „Přišlo mi, jako bychom se proti nim báli hrát,“ netajil třebíčský obránce Šimon Szathmáry.

Stavby století jsou vystavené na třebíčské radnici

Třebíč - Stavby století jsou k vidění ve vestibulu a v prvním patře radnice na Karlově náměstí. Na celkem 23 panelech mohou návštěvníci vidět významné stavby století v Třebíči a dalších obcích a městech Vysočiny. Pět panelů je věnováno stavbám století celé republiky. Výstava potrvá do 30. listopadu.

Na Dukovanech skončili oba zubaři

Dukovany – Do svízelné situace se dostali pacienti, kteří navštěvovali ordinace zubařů v Jaderné elektrárně Dukovany. Vedení elektrárny oznámilo, že soukromá společnost, která tam zhruba rok obě ordinace provozovala, informovala, že končí s okamžitou platností.

Jezdil po Třebíči, byl namol

Třebíč - Při večerní silniční kontrole odhalili policisté v Třebíči ve čtvrtek 15. listopadu opilého řidiče.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT