VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: hasiči z Okříšek

Okříšky - Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Okříšky oslavil letos na jaře již 115. výročí svého založení. Stalo se tak 11. března 1894 ve tři hodiny odpoledne v místním hostinci. Z přítomných občanů se tehdy 45 okamžitě přihlásilo za členy SDH.

23.9.2009
SDÍLEJ:

Hasiči z Okříšek oslavili letos již 115. výročí založení svého dobrovolného sboru.Foto: archiv SDH Okříšky

Prvním předsedou byl zvolen místní poštmistr Jan Kliment, jednatelem učitel Karel Raušal. První valná hromada sboru se konala v dubnu a bylo na ní ujednáno obstarání ruční čtyřkolové stříkačky a pořízení výzbroje pro mužstvo. K tomu prameny upřesňují: „Starosta navrhuje, aby si každý člen koupil látku na cvičný oblek sám na měsíční splátky á 50 krejcarů. Sbor látku objedná a oblek dá ušít…“


K prvnímu požáru sbor vyjel do Heraltic, zásahu se zúčastnilo 32 členů a byl úspěšný. V období první republiky se dobrovolní hasiči v Okříškách potýkali s finančními problémy, nebáli se však zadlužit. Finance k placení dluhů pak získávali pořádáním výletů, věnečků a divadelních představení. Činnost sboru nebyla přerušena ani v období 2. světové války. Sbor tehdy vlastnil již dvě motorové stříkačky, ruční stroj, pět berlovek, 600 hadic, dýchací kyslíkový přístroj a vysouvací žebřík. Po válce si sbor dále opatřil první automobil americké výroby značky Dodge a novou motorovou stříkačku, v padesátých letech hasičský automobil Tatra 805. Byla rovněž vystavěna hasičská zbrojnice, která byla později doplněna přístavbou sálu.


V současnosti disponuje SDH Okříšky dvěma automobily; požárním vozem IFA W 50 a cisternovým CAS 25. Sbor má 66 členů, z toho 12 žen.


Zúčastňuje se okrskových soutěží s výbornými výsledky. Letos v květnu soutěž v Okříškách sami pořádali a místní muži zde zaujali druhé místo. Jako nejúspěšnější však hodnotí účast na Memoriálu mjr. Urbana v roce 2004 v Českém Krumlově, kde mezi osmdesáti družstvy skončili jako čtvrtí. Kromě toho se muži i ženy zúčastňují okresní ligy v požárním útoku, kde se mohou pochlubit prvními místy.


Současným velitelem sboru je František Netolička, starostou Bohumír Kučera. Nejstarším členem sboru je František Benál, který je ve sboru již 70 let a ve svých 89 letech je stále členem aktivním. Třináct členů sboru jsou zároveň členy zásahové jednotky, zřizované krajem Vysočina.

VLADIMÍRA EL BEHANI

23.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nová poslankyně za hnutí ANO na Vysočině Monika Oborná. Je jí 28 let a je z Náměště nad Oslavou.

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení