Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé svatého Floriána: hasiči z Heraltic

Heraltice - Heraltice, to není jen kvalitní voda pro široké okolí. Jestli něco zdejší lidi navýsost charakterizuje, je to určitě hasičská tradice a hrdost, která zde trvá už 115 let.

25.6.2009
SDÍLEJ:

Historické auto heraltických hasičů. Foto: Deník/Ivan Přibík

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE.

Jinak to ani nelze říci, vezme-li se v potaz fakt, že každý třetí zdejší obyvatel je dobrovolný hasič. A veškerý veřejný život ve vsi je nějakým způsobem s hasiči spjatý. Pořádají hasičský i maškarní ples, masopust, dětský karneval, stavění i kácení máje, poutní zábavy či zájezdy – například do Prahy do divadla.

SDH Heraltice byl mezi prvními na Třebíčsku, které koncem 19. století začaly hojně vznikat. Historicky prvním starostou se v roce 1894 stal místní Jan Kaser, nyní jeho post zaujímá už sedmnáctým rokem Jaroslav Vrtal. Dnes má sbor 120 členů, z toho sedmičlenné družstvo dorostenek se probojovalo na Mistrovství ČR v požárním sportu, které počátkem července shodou okolností proběhne v Třebíči.

Heraltičtí stáli též u zrodu hasičských slavností v Litoměřicích v roce 1998, a to i díky tomu, že vlastní vozidlo Steyer z roku 1944. Od té doby se akce rozrostla a vydobyla si značné renomé.

Dobrovolní hasiči z Heraltic za dobu své existence obětavě pomáhali likvidovat bezmála 40 požárů doma a v blízkém okolí. „Z nedávné doby připomeňme také evakuaci dětského tábora v Přešovicích při povodních v roce 2002,“ připomněl současný velitel Miroslav Ježek.

-----------------

Kozlův počin: pořídili ojedinělé hasičské muzeum

(rubrika partnera seriálu Lidé svatého Floriána)

Podle dostupných informací je Sbor dobrovolných hasičů Heraltice jediný na Vysočině, kterému se podařilo vybudovat vlastní malé hasičské muzeum. Bývalou školní kuchyň a jídelnu hasiči vlastníma rukama z gruntu přebudovali v reprezentativní výstavní prostory, které v roce 2004 otevřeli pro veřejnost.

Mimo jiné je tu k vidění auto Steyer z roku 1944 nebo třeba ruční stříkačka Hydrofor z roku 1878. Muzeum už navštívil i bývalý ministr vnitra František Bublan.

----------------

Co je seriál Lidé svatého Floriána?

Deník odstartoval seriál, který se věnuje záslužné činnosti sborů dobrovolných hasičů. Až do prosince tohoto roku vám bude redakce postupně přinášet profily sborů z vašeho okolí. Ve spolupráci s pivovarem Kozel zároveň probíhá soutěžní hlasování o nejzáslužnější počin hasičských sborů. Hlasujte na internetu a vyhrajte zajímavé ceny!

Autor: Hana Jakubcová

25.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení