Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: z Pozďatína

Pozďatín - Hasičský sbor z Pozďatína patří k těm, které již oslavily sté výročí svého založení. Sbor byl založen v roce 1906 na ustavující valné hromadě.

21.10.2009
SDÍLEJ:

S Tatrou 805 se pozďatínští hasiči s velkým úspěchem účastní historických srazů automobilů.Foto: archiv SDH Pozďatín

O pořízení žebře na hašení požárů se však dle obecní kroniky rozhodlo již v roce 1885. Stříkačka od firmy Josef Vystrčil byla za 1600 korun zakoupena a slavnostně vysvěcena v září roku 1906. Kmotrou stříkačky byla paní Gabriela z Haugwitzu. Odtud pochází pro zajímavost i pojem ruční stříkačky „gabrielky“.


Dalšího rozvoje dosáhl sbor po druhé světové válce. Roku 1956 byla pořízena první motorová stříkačka PS-8 a automobil Škoda RN. Ten byl v roce 1961 nahrazen Tatrou 805, kterou sbor s platnou STK udržuje dosud a s velkým úspěchem se účastní srazů automobilů tohoto typu a stáří.


V listopadu 1997 byly zahájeny práce na výstavbě nové hasičské zbrojnice, na nich sbor odpracoval 1924 brigádnických hodin. Nová zbrojnice byla slavnostně otevřena v září 1999.


Sbor disponuje cisternovým automobilem CAS 25 706. Díky tomu slouží sbor jako první výjezdová jednotka pro stanici HZS Náměšť nad Oslavou a vypomáhá dalším spolkům, ať už při závodech doplňováním vody, při výročích ukázkou techniky a podobně. Sbor má ve své výbavě dvě stříkačky PS 8 a stříkačku PS 12, motorovou řetězovou pilu, plovoucí a kalové čerpadlo, řetězový zvedák, osvětlovací agregát s výsuvnou rampou, dýchací techniku, lezeckou záchrannou výstroj s lany a mnoho dalšího. Na kvalitní vybavení pro zásahy kladou pozďatínští velký důraz.


Zásahů se ostatně účastní velmi často. Jen v loňském roce to bylo 40 výjezdů, na nichž strávili celkem 240 hodin, v letošním roce mají za sebou již 20 výjezdů. SDH Pozďatín se podílí díky své technice i na zabezpečení velkých kulturních akcí v rámci kraje, jako jsou například koncertní vystoupení. Takto pomáhali například během koncertu skupiny Tři sestry v nedalekém Studenci, koncertu Heleny Vondráčkové v Havlíčkově Brodě, skupiny Kabát v Jihlavě, Lucie či Čechomoru. Jednotka byla z důvodu vybavenosti a akceschopnosti v roce 2002 zařazena do plošného pokrytí integrovaného záchranného systému.


Soutěžní činnost pro hasiče z Pozďatína není prioritou, i když se sbor okrskové i oblastní soutěže pravidelně účastní. Členové sboru si zvyšují svoji fyzickou kondici účastí na hokejových zápasech a účastní se i florbalových či nohejbalových turnajů a turnajů ve stolním tenise. Při udržování kondice nezapomínají ani na děti, pro které zakoupili velkou trampolínu a pořádají mnoho dalších akcí. Sbor má v současnosti 51 členů, starostou sboru je Jaroslav Dufek a velitelem Jaroslav Musil.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasičská technika je proslavila

Pozďatín/ SDH Pozďatín disponuje velkým množstvím rozličné hasičské techniky potřebné k zásahům. Tu financuje především z pořádání kulturních a sportovních akcí, z nichž je nejznámější Pozďatínská lávka. Na její sedmý ročník se v letošním roce dostavily více než tři tisíce přihlížejících diváků. Pozďatínští pořádají tradiční hasičský ples, pravidelné divadelní představení ochotnického souboru z Budišova, Petanque cup či rybolov pstruhů a v srpnu tradiční pouťovou veselici. Jako odměnu za trpělivost a pochopení pořádají pro své rodiny každoročně zajímavý celodenní zájezd.

VLADIMÍRA EL BEHANI

21.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladíci Horácké Slavie pelhřimovské Medvědy vůbec nešetřili

Osm politiků z Kraje Vysočina se účastnilo netradiční předvolební debaty Deníku
49

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Politika není kamenolom, aby ji museli dělat jen muži, říká jednička Zelených

Vysočina - Jedinou květinou mezi trny na Vysočině je jednička kandidátky Zelených Veronika Hana Konvalinková.

Lipník zvítězil už popáté v řadě

Třebíčsko – Boj o špici se vyrovnal. Vedoucí Třebelovice prohrály v Chlístově a jejich náskok na čele tabulky okresního přeboru se po 11. kole ztenčil na bod. Ten na lídra chybí Přibyslavicím, které uspěly na hřišti fotbalistů rezervy Jemnicka. Nejlepší formu má v současné době Lipník, který naplno bodoval už pětkrát v řadě a posunul se na čtvrté místo.

OD SOUSEDŮ: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení