Kromě nejmenšího hřbitova v Česku je známá tím, že se letos stala Vesnicí roku kraje Vysočina. Přispěl k tomu i bohatý kulturní a společenský život. Podílí se na něm především dobrovolní hasiči.


„Je tady dobrá parta mladých kluků, kteří hodně obnovili tradici. Tím pádem se přidali další lidi. Kluci chtějí stihnout všechny soutěže. Jenom máme strach, aby se potom nezačali ženit,“ řekl Pavel Rous, hasič, sedlák a místostarosta v jedné osobě.


Sbor slaví letos 80. výročí existence. S nadšením se proto v Hlubokém na jaře pustili do renovace historické stříkačky tažené koňmi. Jedná se o veterána z roku asi 1880, vyrobeného ve Vídni.


„Jeden starší hasič, pan Příhoda, zjistil, že ve Zhoři prodávají koňskou stříkačku. Tak jsme tam zajeli a oni nám to prodali. Obec se rozhodla, že to koupí a bude to rekonstruovat. Starší hasiči se tomu věnují a dělají na tom, samozřejmě pod záštitou obce, protože to stojí peníze,“ pochlubil se Pavel Rous. Stříkačka značky F. Kernreuther je prý snad jedinou v Česku. Zajímavostí je, že je jednopístová. Oboustranně činný píst tlačí nahoru i dolů. Obdobné stříkačky tažené koňmi bývají většinou dvoupístové.


Podle místostarosty Rouse byla s renovací spousta práce. Všechno se muselo rozdělat, očistit, některé části tryskat. Pracné bylo čištění zejména mosazných, měděných a železných věcí. Stolař musel zase opravit dřevěné rámy kol, některé části byly ztrouchnivělé. Následoval kvalitní nátěr.


Bílé obleky


„Obec ještě nechá hasičům ušít bílé obleky. Pátrali jsme v historických pramenech. Budou přesně podle starých, které jsou na fotografiích z naší obce,“ řekla starostka Marie Svobodová.


Renovace historické koňské stříkačky je před dokončením.


„Myslím si, že to bude pěkné, až se to dokončí. Bude to taková rarita. Čtyři nebo šest chlapů bude pumpovat. Koně máme na oslavy domluvené,“ řekl místostarosta Rous. Ve vší parádě by měla stříkačka vyjet v srpnu při oslavách udělení titulu Vesnice roku. Obec se při té příležitosti po〜chlubí také čtyřmi družstvy.