VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči se zastavili v hospodě. Tak vznikl sbor

Litohoř - Impuls k založení sboru dobrovolných hasičů v Litohoři přišel náhle, když si hasiči z Martínkova vezli v roce 1888 domů novou stříkačku a zastavili se v litohořské hospodě. Stroj se stal předmětem obdivu a byl vysloven názor, že Litohoř by něco takového potřebovala.

12.8.2010
SDÍLEJ:

V současnosti má litohořský hasičský sbor celkem 57 členů. Jejich aktivita se projevuje hlavně účastmi na soutěžích v požárním sportu, brigádami a pořádáním kulturních akcí.Foto: archiv SDH Litohoř

Myšlenka řídícího učitele Antonína Abraháma našla podporu a již 27. října 1889 byl založen požární sbor. První předseda byl Antonín Abrahám, náčelník Antonín Prášil a jednatel Jan Krejča.


V té době v obci žilo více než 600 obyvatel. Litohořský hasičský sbor patří mezi nejdříve založené české organizované sbory na Moravě. Při založení bylo 48 členů. Začínal tak jako mnoho jiných sborů se skromnou, jednoduchou a nejnutnější výzbrojí. V roce 1890 byla zakoupena ruční stříkačka od firmy R. A. Smekal. Stála 850 zlatých. Postupem času se technika vylepšovala a doplňovala jen díky podpoře všech občanů.


Hasiči byli nejen obránci v boji proti všem přírodním živlům, ale jsou dodnes i nositeli kultury v obci. Tradiční vždy byly především hasičské bály, výlety či zájezdy do divadla. Běh života byl narušen válkou, kde položilo život několik členů sboru. Po jejím skončení činnost pokračovala dál a do roku 1928 měli litohořští na svém kontě již 30 zásahů při požárech.


V roce 1934 byla od firmy Kolben a Daněk zakoupena první motorová stříkačka za 30 000 Kč i s dvěma sty metrů hadic. Její svěcení proběhlo na župním sjezdu ve stejném roce, spojeném s oslavou 45 let sboru.


Nové zbrojnice se litohořští dočkali v 70. letech a oslava 90. výročí založení sboru v roce 1979 proběhla již v opravdu důstojných podmínkách. V roce 2005 byla provedena oprava hasičské stříkačky a nákup techniky, což si vyžádalo náklady 50 000 Kč. Polovinu této částky poskytla hasičům místní zemědělská společnost. V areálu koupaliště byla vybudována překážková dráha pro nácvik s dostatkem místa pro trénování požárních útoků.


Oheň lásky k bližnímu


Sbor po celou dobu existence naplňoval slova svého zakladatele, Abraháma: „Abychom byli vždy dobrými Čechy, od kosti dobrými hasiči, abychom vždy živili oheň lásky k bližnímu, který musí stále hořet v lidských srdcích, nemá-li oheň zlý zničiti dílo lidské.“


V současnosti má litohořský hasičský sbor celkem 57 členů, z toho je 53 mužů, 4 ženy a 6 mládežníků do 18 let. Velitelem je Zdeněk Řezáč a starostou Bohumír Kašík. Hasičská aktivita se dnes projevuje hlavně účastmi na soutěžích v požárním sportu a jejich pořádáním, různými brigádami pro zvelebení obce, organizováním sběru kovového odpadu a v neposlední řadě pořádáním pouťové a posvícenské taneční zábavy a hasičského plesu. Také se každoročně v červnu pořádá dětský den se soutěžemi a míčovými hrami.

HASIČSKÝ POČIN

Výjimečná akce probíhala ve dvou dnech, 17. a 18. října 2009. Hasiči a jejich čestní hosté z okolních sborů a vesnic se sešli v kulturním domě. Za svoji činnost byli ti nejlepší členové oceněni medailemi a čestnými plaketami. Venku byla k shlédnutí nádherná stará ruční stříkačka SDH Zvěrkovice, stejně tak jako novodobá technika profesionálních hasičů z Budějovic. V zasedací místnosti byla připravena velice pěkná výstava, kde byly k vidění i dokumenty z roku 1889, kdy sbor vznikl. Celým odpolednem provázela přítomné hudba Víkend Hostěradice a večer se pokračovalo taneční zábavou se skupinou Genetic. Účast byla doslova rekordní.
Hasiči nezapomněli ani na ty, kteří již tento svátek oslavit nemohou a k uctění jejich památky položili na místním hřbitově květiny k hrobům pana Abraháma, zakladatele sboru a pánů Česneka, Filipského a Kašíka, dlouholetých aktivních členů sboru.

JIŘÍ JAKUBEC

12.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavel Kováčik.

Výsledek voleb hodnotím velmi špatně, reagoval lídr komunistů na Vysočině

Pálovice.
6

V odlehlých vsích zvítězil Okamura. Moc jiných politiků se tam nehrnulo

Je to úžasný výsledek, který jsme na Vysočině nečekali, říká nová poslankyně ANO

Náměšť nad Oslavou – Do Sněmovny se dostala za hnutí ANO na Vysočině také Monika Oborná, osmadvacetiletá projektová manažerka v zemědělství z Náměště nad Oslavou. Kraj tak má nyní čtyři poslance oproti dřívějším dvěma. Hnutí Andreje Babiše tu získalo 28,63 procent hlasů a převálcovalo dříve dominantní sociální demokracii.

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení