Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: Hasiči ze Zahrádky a Častotic

Zahrádka, Častotice - Tak jako jsou vesnice Zahrádka a Častotice co do správy spojeny v jednu obec, společný mají i sbor dobrovolných hasičů.Ten zde vznikl před 66 lety, přesně 7. listopadu 1943, a to v důsledku vládního nařízení z roku 1941. Do sboru tehdy vstoupilo 29 mužů.

7.12.2009 1
SDÍLEJ:

ÚSPĚCH. Soutěž ve Vícenicích 29. srpna 2009 byla úspěšná zejména pro družstvo starších žáků.Foto: archiv SDH Zahrádka a Častotice

V roce 1948 padlo rozhodnutí o výstavbě hasičské zbrojnice a prvním vozidlem, které odtud vyjíždělo k zásahům, byl Fenomén Granit 25, pocházející z renovace válečného vraku. Sbor se podílel na likvidaci větších požárů v okolí, v Naloučanech, Vícenicích, Pyšelu nebo Vanči.


Od konce 70. let minulého století se však aktivita sboru snižovala až na minimum. Sbor nebyl zrušen jen díky obětavosti několika málo členů, kteří se aktivně účastnili schůzí okrsku.


Díky zájmu starosty obce a obecního zastupitelstva se v roce 2003 sbor dočkal znovuobnovení. Obec zakoupila nové pracovní obleky s přilbami a obnovila se i členská základna. Od roku 2004 se sbor aktivně účastní okrskové soutěže, námětových cvičení i soutěží v okolí.


V první polovině roku 2009 si s přispěním obce Zahrádka a kraje Vysočina sbor pořídil devítimístný VW Transporter T5, kterým lze dopravit techniku s příslušenstvím a šest členů posádky. Velkou rekonstrukcí prošla v souvislosti s nákupem nového vozu v letošním roce i požární zbrojnice, kde byly vybudovány nové podlahy, rozvody elektřiny a šatna. Členové sboru zde odpracovali minimálně na sedm set brigádnických hodin. Část požární zbrojnice přitom slouží i jako zázemí při pořádání kulturních akcí v obci, jako je například každoroční hasičský ples.


Sbor má v současnosti 30 členů, z toho je 17 mužů, čtyři ženy a devět dětí. Jejich starostou je Tomáš Rous, velitelem Petr Němec. Nejstarším členem je letos osmaosmdesátiletý Jaroslav Nováček, který je zároveň posledním žijícím členem z řad zakládajících a dění ve sboru neustále sleduje. Sbor dobrovolných hasičů je v současnosti jediným aktivním sdružením v obou obcích. Kromě přípravy kulturních akcí pomáhá obci i pořádáním brigád.


Hasiči tak čistí potoky a kanalizaci, ořezávají větve a odklízejí padlé stromy, letos během prudkých přívalových dešťů odčerpávali vodu v místní odchovně kuřat, ze zaplavených sklepů a studní rodinných domů.


V roce 2003 se sbor účastnil hašení většího požáru v katastru obce Čikov a v letech 2005 a 2006 držel pohotovost při povodních, když hrozilo protržení na přehradní nádrži Mostiště a vznik záplavové vlny, která by tak mohla zasáhnout rekreační oblast v katastru obce.

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Sbor prošel změnami a modernizací
SDH Zahrádka a Častotice prošel v posledních letech velkými změnami a značnou modernizací, včetně obnovení členské základny. V letošním roce vzniklo družstvo starších žáků, které hned při svém prvním startu na soutěži ve Vícenicích zaujalo vynikající druhé místo. Do konce letošního roku by se mělo ustavit i kompletní družstvo žen. Hasiči ze Zahrádky a Častotic se rovněž chystají v květnu příštího roku spolu s dalšími 258 sbory překonat dosavadní český rekord v přepravě vody na dálku, který se uskuteční z obce Dolní Loučky na Žďársku na jeho nejvyšší bod Devět skal. Trasa má být dlouhá 69 km a všichni se již těší, že překonají dosavadní rekord 47,2 km.

VLADIMÍRA EL BEHANI

7.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Volby ve Starči.
5

Voliči přicházeli odevzdat hlas i v posledních chvílích

V Třebíči lidé zájem o volby měli. Například do volebního okrsku číslo 18 voliči v sobotu přicházeli stejným tempem jako v pátek, kdy odvolilo 43 procent oprávněných voličů.
3

V Třebíči zájem o volby trvá

OBRAZEM: Zahrádkáři pořádají velkou jubilejní výstavu

Třebíč - Co se letos urodilo, putovalo na výstavu. Zahrádkáři v Třebíči pořádají jubilejní třicátou oblastní výstavu ovoce, zeleniny, bonsají a léčivých rostlin.

Volby ve Vladislavi: I občanský průkaz už jsme po rozpečetění urny našli

Vladislav – V městysi Vladislav za první hodinu parlamentních voleb přišlo volit skoro 10 procent ze 756 oprávněných voličů.

„Volím topku,“ prozradil vězeň a kuchař Mikuláš Horváth

Lesní Jakubov – Dovařil rajskou a plněnou vepřovou kapsu s opečenými bramborami. A pak už padesátiletý Mikuláš Horváth, „služebně“ nejstarší vězeň rapotické věznice, netrpělivě vyhlížel volební komisi, aby mohl do urny vhodit svůj hlasovací lístek.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení