Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči v Mohelně oslavili 120 let

Mohelno - Byla to v Mohelně letošní největší sláva. Tamní sbor dobrovolných hasičů v sobotu 13. června přetrhl cílovou pásku 120 let trvání a jeho členové se za těmi uplynulými dekádami mohou ohlížet s hrdostí.

18.6.2009
SDÍLEJ:

Sbor dobrovolných hasičů z Mohelna v sobotu 13. června přetrhl cílovou pásku 120 let trvání a jeho členové se za těmi uplynulými dekádami mohou ohlížet s hrdostí.Foto: archiv SDH Mohelno

Pomáhali s likvidací požáru ve 43 případech. Z toho na konci války 7. května 1945 měli plné ruce práce po bombardování Mohelna. Tehdy hořelo na 29 místech zároveň, zemřeli tehdy čtyři místní lidé.


Sobotní slavnost zaměstnávala místní hasiče už od loňského listopadu.
„Bylo s tím moc běhání. Chtěli jsme důstojnou prezentaci sboru a jeho historie. Vydalo to na brožuru. Asi nejzapeklitější zážitek mám ze shánění Stanov dobrovolné jednoty hasičské,“ prozradil jednatel spolku Jiří Sladký.


Zažloutlá listina z dubna 1889 nakonec světlo světa spatřila. Ovšem jinde, než by ji bývali Mohelenští původně očekávali. „Pátral jsem v Moravském zemském archivu v Brně i v třebíčském muzeu. Odborníci mi tam ale naznačili, že do archivu se ukládají dokumenty spolků zaniklých. Což není náš případ. A tak jsem obrátil vzhůru nohama hasičskou zbrojnici. Nakonec jsem cenný dokument objevil v krabici od bot,“ říká s úsměvem jednatel Sladký.
Prvním hasičským starostou byl jmenován místní Karel Veigner. Dnes tu „šéfuje“ Karel Horký.


Hasiči postupně pořizovali techniku. Jedním z exemplářů, dnes již historickým, byla ve třicátých letech minulého století stříkačka od firmy Vystrčil z Telče. Podnik patřil pradědečkovi bývalého hejtmana Vysočiny Miloše Vystrčila.


Mohelenský sbor má v současnosti 37 členů, z toho devět žen. Nejstaršími členy jsou jednaosmdesátiletá Marie Fraňková a o pár měsíců mladší Karel Horák. „Rádi bychom získali mladou krev. Chystáme osvětu v místní škole, tak pět šest dětí ve věku okolo 10 let by se určitě hodilo,“ naznačil jednatel spolku Sladký.


A starosta sboru Karel Horký dodal: „Změnila se pronikavě technika, kterou využíváme. Stejné jsou ale zásady, na nichž byl sbor vybudován. Obětavost a láska k bližnímu, to platí stále.“

Boj s živlem a krutým mrazem

Byl to nejhorší požár za desítky let. Dne 8. února 1996 dělníci v mohelenské obecní pile zřejmě neopatrně brousili a jiskra způsobila prodoutnávání pilin. Těsně před půlnocí propuklo ohnivé peklo. Dřevostavba hořela rychlostí blesku a bylo reálně nemožné ji zachránit. Přesto zdejší hasiči s kolegy z okolí v krutých mrazech neváhali alespoň se o to pokusit. Pro ilustraci – voda jim zamrzala cestou z Kramolína. Lidé byli promrzlí a unavení, neváhali ale dlouhé hodiny obětavě pomáhat.

Autor: Hana Jakubcová

18.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Tři roky zákazu činnosti. Ochránce zvířat Ondráček se však k soudu nedostavil

Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Mladý muž napadl v parku ženu ležící na lavičce

Třebíč - V parku na Gorazdově náměstí v neděli po půlnoci čtyřiadvacetiletý muž napadl a zranil ženu. „Policisté přijali na tísňové lince 158 oznámení, že se z části parku u ulice Smrtelná ozývají rány a křik. V parku policisté nalezli zraněnou ženu, nikdo další se zde nenacházel,“ řekla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

Muž s mačetou vnikl do domu své bývalé přítelkyně

Náměšťsko - S mačetou vnikl násilím do domu své bývalé přítelkyně jednatřicetiletý muž z Uherskohradišťska. „Před jedenáctou hodinou večer přišel k jejímu domu a dožadoval se vstupu. Když to žena odmítla, vykopl uzamčené dveře, vnikl do domu a místnosti prohledával,“ sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení