Hasiči Deník
23.9.2009

LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA: hasiči z Okříšek

Okříšky - Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Okříšky oslavil letos na jaře již 115. výročí svého založení. Stalo se tak 11. března 1894 ve tři hodiny odpoledne v místním hostinci. Z přítomných občanů se tehdy 45 okamžitě přihlásilo za členy SDH.

16.9.2009

Jeden z nejstarších sborů sází na budoucnost

Náměšť nad Oslavou - SDH Náměšť je jedním z nejstarších sborů dobrovolných hasičů na Moravě vůbec. Vždyť datem 1873, coby rokem založení, se jen tak někdo pochlubit nemůže.

10.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Březnický sbor je hybnou silou kultury

Březník - SDH Březník je hybnou silou kulturního a společenského dění v obci.

10.9.2009

V Březníku obnovili tradici hasičských plesů

Březník - Začátky Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Březník sahají až do roku 1893, kdy mezi občany proběhla agitace o prospěšnosti sboru dobrovolných hasičů. Tehdejší starosta František Řezanina zakoupil přenosnou stříkačku bez kol. Čerpadlo s nádrží na vodu bylo upevněno na nosítkách a voda se do stříkačky musela nosit.

2.9.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Hasiči měli věhlasný divadelní soubor

Studenec - SDH Studenec se v minulosti proslavil i na poli kultury.

2.9.2009

Sbor ve Studenci vznikl po velkém požáru

Studenec - Sbor dobrovolných hasičů ve Studenci patří k těm, které překročily stoletou tradici trvání, a nadšení jim nechybí ani v současnosti. Sbor byl ve Studenci založen již v roce 1904. Stalo se tak po velkém požáru, ve Studenci tenkrát shořelo pět usedlostí a neštěstí si vyžádalo dva mrtvé.

19.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Obnovili družstvo mladších žáků

Hartvíkovice - Hartvíkovickým hasičům se podařilo obnovit tradici práce s nejmladšími vznikem devítičlenného družstva mladších žáků.

19.8.2009

Hasiči v Hartvíkovicích mají opět omladinu

Hartvíkovice - Loni v květnu oslavili devadesáté páté výročí svého vzniku, zaujímají přední místa v soutěžích hasičského sportu, v posledních letech se aktivně podíleli na hašení mnoha požárů a nejnověji se zaměřili na práci s těmi nejmladšími. To je jen nástin činnosti Sboru dobrovolných hasičů z Hartvíkovic, jehož počátky sahají do dob Rakousko-uherské monarchie.

13.8.2009

Malého chlapce hasiči našli těsně nad ránem

Ocmanice - Ač dle roku založení spíše mladší, co do počtu a charakteru zásahů si Sbor dobrovolných hasičů z Ocmanic zcela jistě nezadá s těmi s rokem založení v předminulém století.

5.8.2009

Hasiči byli první organizací v obci

Koněšín - Sbor dobrovolných hasičů v Koněšíně patří svým průměrným věkovým složením spíše k mladším. I proto si jeho starosta Marek Fučík a velitel Martin Ošmera ani nevzpomínají na větší požár či akci, při které by museli zasahovat.

5.8.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Na soutěžích jim patří přední místa

Koněšín - Aktivní 67 členná společenská organizace v obci s téměř pěti sty obyvateli se v případě potřeby účastní hasičských zásahů.

30.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Bez hasičů se ve Štěměchách neobejde vůbec nic

Štěměchy - Činnost začíná vyvíjet kolektiv mladých hasičů, velice dobře je vybavena a připravena zásahová jednotka.

30.7.2009

Pradědečci by se na soutěži ptali: Kde že hoří?

Štěměchy - Podle údajů obecní kroniky jen v devadesátých letech 19. století došlo ve Štěměchách ke čtyřem velkým požárům. Ty se pak staly – spolu s příkladem několika okolních obcí – impulzem pro založení sboru dobrovolných hasičů.

22.7.2009

Jaroměřičtí hasiči prožívají velmi dobré období

Jaroměřice nad Rokytnou - Pokud se mezi informovanými zmíní sbor dobrovolných hasičů z Jaroměřic, reakce zpravidla bývá: „Patří mezi špičku na Třebíčsku.“

22.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Mimořádně akční parta dobrovolných hasičů

Jaroměřice nad Rokytnou - Letos už má jaroměřická jednotka JPO II, složená ze samých místních dobrovolných hasičů, na svém kontě 42 výjezdů, kdy pomáhala lidem uchránit majetky. Loni to bylo za celý rok 49 výjezdů, čímž obsadila první příčku na Třebíčsku a pátou na Vysočině.

15.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Zavedli webovky

Moravské Budějovice - Je to trend dnešní doby. Kdo nemá webové stránky, jako by ani nebyl.

15.7.2009

Budějovičtí hasiči mohou slavit hned dvakrát

Moravské Budějovice - Je to taková místní zajímavost. Dobrovolní hasiči z Moravských Budějovic mají možnost každých pět let slavit rovnou dvě výročí. Letos 135 nebo 110 let činnosti. A může za to historie, lépe řečeno období za císaře pána.

8.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Nové družstvo žen

Hluboké - Kromě renovace historické koňské stříkačky připravili hasiči v Hlubokém letos ještě jednu novinku, a to ženské družstvo.

8.7.2009

Hasiči v Hlubokém renovují koňskou stříkačku

Hluboké - Malá vesnice, kde téměř v každé rodině je někdo dobrovolným hasičem. To je obec Hluboké u Náměště nad Oslavou.

2.7.2009

Hasiči z Kramolína existují celé jedno století

Kramolín - Každý třetí obyvatel vesnice Kramolín je hasič. Ve vsi u Dalešické přehrady žije 116 lidí, z nich je 36 v místním sboru dobrovolných hasičů. A tak se s nimi automaticky pojí veškerý veřejný i kulturní život ve vsi.

2.7.2009

KOZLŮV HASIČSKÝ POČIN: Likvidace požáru u Dalešické přehrady

Kramolín - Kramolín byla kdysi vesnice, kterou pomalu čekalo postupné vylidnění. Obrovský zlom ale nastal v 70. letech minulého století, kdy na dohled od vsi začalo vyrůstat Vodní dílo Dalešice. A s přehradou mají dobrovolní hasiči z Kramolína spojený i nejintenzivnější zážitek.

25.6.2009

Lidé svatého Floriána: hasiči z Heraltic

Heraltice - Heraltice, to není jen kvalitní voda pro široké okolí. Jestli něco zdejší lidi navýsost charakterizuje, je to určitě hasičská tradice a hrdost, která zde trvá už 115 let.

18.6.2009

Dobrovolní hasiči v Mohelně oslavili 120 let

Mohelno - Byla to v Mohelně letošní největší sláva. Tamní sbor dobrovolných hasičů v sobotu 13. června přetrhl cílovou pásku 120 let trvání a jeho členové se za těmi uplynulými dekádami mohou ohlížet s hrdostí.

  • 1
  • 2

AKTUALITY Z REGIONU

VÍCE >

Internetové stránky pro hasiče nabízí

Dobrovolní hasiči jsou s více než 350 tisíci členy největší organizací v České republice. Často si je lidé spojují s požárním sportem, označovaným také jako hasičský sport, nejdůležitější je však bezesporu doplnění činnosti profesionálních hasičských sborů. Hasičské výjezdy míří kromě hašení požárů i k dopravním nehodám, ekologickým haváriím nebo na pomoc při povodních či dalších živelných pohromách. Dobrovolní hasiči mnohdy zastávají klíčovou roli i z hlediska společenského života v jednotlivých obcích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT