Euforie však oproti loňsku přece jen vyprchala, a to se projevilo i v hodnocení trenéra Libora Zelníčka. Ten se od nadsázky o druhé lize „propracoval" ke střízlivému odhadu. „Tohle je pro nás absolutní strop. Podmínky, ve kterých hrajeme, by spíše odpovídaly středu divize. Já bych byl spokojený, kdybychom měli patnáct bodů. Získali jsme jich třiadvacet, takže to je nad plán," tvrdí Zelníček.

Dobré vyhlídky

Tomu na začátku podzimu nebylo lehko, přestože měl HFK objektivně těžký los. Zlom přišel po pěti zápasech bez vítězství. Dvě výhry na hřištích soupeřů dodaly týmu impulz. Přestože byly jediné, pohoda se pak na týmu projevila v domácím prostředí. Ostatně zisk 17 bodů je třetím nejlepším počinem. Naprosté uvolnění pak přišlo po výhře nad poslední, tehdy bezbodovou Opavou B.

„Při momentální situaci ve druhé lize, kde jsou na dně tabulky české týmy, to vypadá, že z MSFL spadne jen poslední tým. Při zprávách, které jsou k dispozici, Opava chce hrát s mužstvem, co má. Myslím, že by mělo být hotovo."

Třebíč se však i tak zabydlela v klidném středu a právě domácí série dává klid. Při poctivosti a zodpovědnosti jeho týmu je tady signál, že i jaro by mělo být pohodové. „Jak vypadal náš typický zápas doma? Jsme týmem, který má postavenou hru na defenzivě. Uděláme tři čtyři rychlé protiútoky, výhoda je, že máme gólové hráče, již dokážou naše šance proměnit. Solidní defenzivou pak vedení udržíme," glosuje svůj tým Zelníček.

„Každý nás hodnotí, že jsme mužstvo bojovníků a že spoléháme na standardky. Já si sice nemůžu vzpomenout, kolik gólů po standardkách jsme dali. Je ale pravda, že se dokážeme prosadit po rychlých akcích a centrech," říká Zelníček a dodává: „Byl bych samozřejmě radši, kdybychom dávali góly po kombinaci, ale my musíme hrát účelně. Na body, a to se daří."

Málo diváků

Můj dům, můj hrad tedy v třebíčském podání platí. Jde však spíš rozhodně o výhodu znalosti hřiště, s atmosférou je to složitější. Divácké podpory si HFK moc často neužije.

„U nás chodilo na divizi dvě stě diváků, když jsme postoupili, tak kvůli absencím derby chodí ještě o padesát míň. Realita je taková, že my jeden den hrajeme třetí ligu a je tady sto dvacet lidí a další den hraje naše béčko ve Vladislavi A třídu a je tam sto třicet lidí. Třebíč není fotbalové město. Každý se třepe, aby byl na hokeji, na tom Kladně. Divácké zázemí tady není a odpovídající kulisa soutěže taky ne," posteskl si Zelníček.

Jeho problémem je i úzký kádr. Během podzimu sice posbíralo nějaký ten start 21 hráčů, což je třetiligový průměr (například rekordman Zlín B 46 hráčů, z toho 4 brankáři), jiný je však pohled na minutové zatížení. Jen třináct hráčů odehrálo 300 minut a více. Už z tohoto pohledu je klíčový fakt, že se týmu vyhýbají zranění a také že hraje maximálně disciplinovaně. Nebýt jarní předehrávky, odehrál by podzim bez vyloučení (v Olomouci kvůli červené kartě nedohráli Komínek a Dočkal).

Surový diamant

Trenér Zelníček navíc sází na ustálenou sestavu, změn je minimum. Přesto jednoho žolíka našel, osmnáctiletého Michala Dočekala. Toho povolal po nevydařeném úvodu, rtuťovitý mladík je v Třebíči na střídavém startu z Okříšek. Vstřelil pět gólů, všechny byly vítězné.

„Jsem spokojený, že se mi dařilo dávat vítězné góly. Tak to má být, od toho tady jsem. Jsem rád, že mám takové zápasové vytížení, protože rád hraju zápasy," pochvaluje si počet startů v MSFL i krajském přeboru.

Kouč Zelníček ho však prý musí vracet zpátky na zem. „Je výborné, když se zjeví osmnáctiletý kluk a rozhoduje zápasy. Já ho pak ale musím celý týden klidnit. Pořád to není komplexní hráč, spíš fotbalové embryo. Až se zapojí do kombinace, v pravý čas sklepne balon nebo ho v důležité fázi podrží, bude pro tým ještě platnější," říká Zelníček.

Třeba však zkušený stratég najde přes zimní přestávku další mladou neokoukanou tvář, která by okysličila kádr. Ten se totiž ustálil, oproti jaru se liší jmenovitě jen na dvou postech, z toho jedna je vynucená po návratu gólmana Matiáška do Pelhřimova. Kotnour však byl více než vydařenou náhradou.