Jdeme do finále. Myšleno samozřejmě ne doslova, ale spíše obrazně, protože z celkové porce jedenapadesáti zápasů mistrovství Evropy 2024 v Německu už zbývají odehrát pouhé tři. Oba semifinálové duely a druhou červencovou neděli se na berlínském olympijském stadionu uskuteční zlatý hřeb turnaje.

Kvartet čtvrtfinálových duelů ukázal, že už se hraje o hodně. Dva zápasy spíše nudily, třetí nabídl podle mnohých předčasné finále a ten poslední byl svým způsobem kombinací obojího. Ale pěkně popořádku.

Na souboj Francie s Portugalskem, stejně jako Angličanů se Švýcary, stačilo zapnout televizi až na penaltový rozstřel a o nic pořádného by fotbalový fanoušek nepřišel. Škoda, protože unisono všechny čtyři mančafty, jak prokázala jejich předchozí utkání, umí zahrát oku lahodící fotbal.

Jedinou výjimku v tom tvoří Anglie, ale ta už se nekoukatelnou hrou dokázala procpat minimálně k bronzu. Skoro se až bojím toho, aby tímhle stylem tým trenéra Southgatea neslavil titul evropských šampionů. Pro fotbal by to byl rozhodně krok zpět.

To střet Španělska s domácími Němci, to byla úplně jiná káva. Jihoevropané už dokončili generační výměnu a začínají nabírat sílu podobné té, jíž v letech 2008 – 2012 vládli celému světu. Semifinálový souboj s Francií bude ale trošku jinou kávou a přiznám se, že jsem zvědavý, jak si s ním Španělé poradí. Pokud bych si měl tipovat, vsadil bych spíše na Mbappého a spol.

V posledním čtvrtfinálovém utkání jsem nebyl nezaujatým pozorovatelem. Pokud v turnaji nejsou Češi, držím už od dob Van Bastena s Gullitem pokaždé palce Nizozemcům. Mě jejich fotbal prostě baví.

Spousta nápadů, invence, tím pádem i šancí směrem dopředu, na druhé straně se kolikrát chytám za hlavu, co jsou schopní Oranjes vymyslet za šílené hrubky vzadu. I jejich vítězný střet s Tureckem ukázal jejich slabé i silné stránky. V první půli jakoby bez zájmu, inkasovaný gól po hloupém zaváhání obrany.

Po změně stran úplně jiná partie, schopnost překonat i totální defenzivní blok, jaký Turci, jak už je u nich zvykem, vystavěli před vlastní šestnáctkou. A v závěru zase Holanďané, při vedení 2:1, doslova dovolí soupeři minimálně tři vyložené příležitosti ke skórování. Ale ruku na srdce, je, nebo není pro fotbal lepší zprávou postup Tulipánů?

Medailisté jsou známí, teď ještě jak si jednotlivé sady cenných kovů rozdělí. Titul bych přál Holanďanům, ale finále vidím spíše na souboj Francie s Anglií. Poražení semifinalisté budou ještě silnější za dva roky na mistrovství světa… A ve finále zúřaduje, konečně, hvězdný Mbappé, a Francie se hlavně díky němu stane potřetí v historii mistrem Evropy. Jelikož ale já tipovat příliš neumím, tak to bude určitě úplně jinak…