Na čele přezimuje s náskokem deseti bodů. Jihlavsku kraluje s osmibodovým náskokem Černíč. Nejtěsnější je situace na Pelhřimovsku. V nejzápadnějším okrese Vysočiny přezimuje na čele pelhřimovský Maraton, který nechal za sebou papírové favority, ale tabulku vede jen o skóre. Na Třebíčsku se podruhé snaží probojovat do kraje Nové Syrovice, které drží všechny trumfy v rukou. První polovinu sezony ovládla na Žďársku produktivní a nejlépe bránící Radešínská Svratka.

HAVLÍČKOBRODSKO

S návratem to myslí vážně. Fotbalisté Herálce měli za sebou tři sestupové sezony, kdy se z krajského přeboru dostali až do okresního přeboru. Zdá se, že v obci kde vyrůstal, nyní plzeňský útočník Stanislav Tecl, se blýská na lepší časy.

V podzimní části nasbíral Herálec krásných 34 bodů. Body ztratil pouze ve druhém kole na hřišti rezervy ždíreckého Tatranu, kde prohrál 3:2 a v devátém kole doma se rozešel smírně s Golčovým Jeníkovem. „Zatím to je dobrý," směje se herálecký předseda Josef Pátek a dodává: „Vrátil se nám Mašek s Bubnem a na hřišti to bylo znát. Podzim jsme odehráli v klidu a kluci si mohli po dlouhé době fotbal užívat. Chceme se vrátit do I. B třídy."

Desetibodový náskok by Herálec na jaře prohospodařit neměl, ale ostražitost by Herálečtí měli mít na Rozsochatec a Golčův Jeníkov. Naopak zklamání panuje ve Veselém Žďáře a ve Starém Ransku, kteří jsou na chvostu tabulky.

JIHLAVSKO

Tabulka po podzimní části okresního přeboru kolem Jihlavy poutá hlavně na vedoucí Černíč, která má před druhými Puklicemi náskok osmi bodů. Ovšem její největší sok má ještě zápas k dobru. Nicméně už teď je jasné, kdo bude přes zimu nejvíce skloňován při případných postupových diskusích.

Lídr soutěže vplul do sezony dvěma výhrami na hřištích soupeřů, které mu dodaly potřebné sebevědomí. „Otáčeli jsme oba zápasy a od té doby nastartovali vítěznou sérii," poukazuje hrající trenér František Distel na desetizápasovou šňůru, která skončila až v Batelově bezbrankovou remízou. Za týden pak přišla jediná porážka v Cejli.

I tak se ale dá v Černíči hovořit o skvělém podzimu. „My jsme spokojení, tohle se nečekalo. Základním stavebním kamenem byly výkony gólmana Kamila Nováka, ale chci pochválit všechny hráče. Byl to týmový výkon," libuje si Distel, který ale ví, že ještě není vyhráno. „Já říkám v kabině, že je teprve poločas. V tom tříbodovém systému to nic neznamená. Na jaře půjdeme zase zápas od zápasu a uvidíme, jak to dopadne," dodává.

Na opačném pólu tabulky jsou karty rozdány také jasně. Sezona se příliš nepovedla rezervním celkům. Všechny tři jsou v suterénu, jen se mezi ně vklínil Ždírec. Nejhorší výchozí situaci bude mít před jarem Dobronín.

PELHŘIMOVSKO

Ne, že by to bylo totální překvapení, ale vývoj okresního přeboru Pelhřimovska se rozhodně podle papírových předpokladů neudál. Původně favorizované týmy Plačkova a Počátek se drží jen ve středu tabulky a případné postupové plány musejí odložit na další sezony.
Prosadily se týmy, které měly představovat druhou vlnu předpokládaných favoritů. Lídrem Poutník ligy se stal Maraton Pelhřimov. Ten se opírá o řadu hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží. Jména jako bratři Vackové, Moravec, Vaněk či Kocián byla ještě před několika lety pojmem i v divizi.

„Povedlo se nám nastavit si parametry spolupráce s FK Pelhřimov, takže máme v současné době dostatek hráčů, navíc se vytvořila v týmu skvělá atmosféra. Nepovedly se nám jen dva zápasy – s Pacovem a v Hořepníku, kde jsme po vyhraném poločase podlehli určitému sebeuspokojení," uvedl vedoucí mužstva Jan Nehyba.

Stejného bodového zisku dosáhla Obrataň a nebýt zaváhání kolo před koncem podzimu na hřišti Hořepníka, mohla jít do jara z první pozice. Tým praktikuje útočný fotbal a na ofenzivní síle mu moc neubralo ani to, že těsně před začátkem sezony při autonehodě tragicky zahynul jeho nejlepší střelec Martin Holub.

Jen o jeden bodový krok zpět je juniorka Pacova, která tak má šanci po dvouleté pauze vrátit se na krajskou mapu. Za největší překvapení lze považovat čtvrtou příčku nováčka Hořepníka. Ten hodně vydělal na angažování Ghaňana Kwadwa.

TŘEBÍČSKO

O loňského suveréna z Dukovan, který už na podzim válel v I. B třídě, přišel okresní přebor. Pozice lídra se ujali stejně jako předloni fotbalisté Nových Syrovic. Svěřenci Jana Prígla i přes vyrovnaný podzim přezimuji na čele tabulky elitní soutěže na Třebíčsku a po roce jsou opět žhavým kandidátem na postup.

„Na jaře bude záležet jen na nás, jestli to dotáhneme. Myslím, že teď už si to můžeme jen sami pokazit," nechal se slyšet novosyrovický kouč. Ten hýřil spokojeností, jeho tým až na dvě zmíněná zaváhání na půdě okříšské rezervy a exbétřídního Jakubova projel podzimem jako nůž máslem.

„První polovinu sezony jsme zvládli na výbornou, tedy až na dvě porážky v řadě. Jinak kluci podávali nadprůměrné výkony," shrnul jedenáct vítězných zápasů syrovický lodivod.

Prígl si tak ani nemůže dávat jiný cíl než postoupit do kraje. „Máme sezonu dobře rozehranou a musíme vydržet makat až do konce. Máme to ve svých rukou," pravil trenér Nových Syrovic.

Na paty šlapal vedoucímu týmu jejich přemožitel Okříšky B, který ztrácí pouhé dva body. Jenomže jde o záložní mužstvo a tento klub má prioritu udržet A-tým v krajském přeboru. Další mužstva v pořadí už mají sedmibodovou ztrátou.
Příjemným překvapením byli nováčci, zejména staronoví účastníci přeboru, kteří se do soutěže vrátili hned po roce stráveném ve třetí třídě. Chlístovu patří solidní šestá příčka a Výčapy jsou dokonce třetí. „Je to samozřejmě paráda, ale je potřeba zůstat na zemi. Na podzim nás téměř nikdo nepřehrál," těšilo trenéra Jaroslava Bartese.

Podle něj je ale co zlepšovat a tým nic jistého nemá. „S ohledem na to, že může letos sestupovat i více týmů, tak pokud nebudeme mít 36 bodů, pořád hrajeme o záchranu," zvedá varovný prst výčapský kormidelník a dodává: „Výsledků jsme dosahovali spíše bojovností a nasazením než fotbalovostí. Na tom ještě musíme zapracovat. Cílem je hrát se svými kluky."

Spokojenost zavládla i v Rokytnici, která je čtvrtá jen o skóre za Výčapy. „Jsme spokojení. Jen na začátku jsme měli problémy se sestavou, ale pak se to ustálilo a závěr podzimu jsme měli dobrý. Kdyby se hrálo dál, ještě bychom se posunuli nahoru. Naším hlavním cílem je stabilizovat kádr a pohybovat se v horním patře tabulky," povídal rokytnický kouč Pavel Vlašín.

Následuje poměrně vyrovnaný střed tabulky, kam patří loni z kraje sestoupivší Jakubov, rezerva Náměště-Vícenic nebo Rudíkov-Trnava.
Zbytek soutěže je sestupem ohrožen. Spousta práce čeká na Blatnici, Třebenice, záložní mužstvo Šebkovic, nováčka z Lipníku a největším zklamáním byl Březník, který začal mistrovsky, ale postupem času se propadl až na úplné dno.

ŽĎÁRSKO

Skálopevná defenziva a produktivní útok. To byly hlavní atributy dosud neporaženého podzimního lídra. Fotbalisté Radešínské Svratky ztratili v první polovině ročníku pouhých šest bodů za tři remízy. K tomu inkasovali pouhých devět branek. Titul půlmistra jim proto náleží naprosto po zásluze.

„Dozadu jsme hráli výborně, obrannou čtyřku jsem nemusel prakticky měnit. A Šebek v bráně byl obrovskou jistotou. Až na jeden zápas se nám dařilo i střelecky, zkonsolidovali jsme mančaft. Nemuseli jsme dělat mnoho změn, což byl velký rozdíl oproti třeba minulé sezoně," pochvaloval si kouč Michal Strachoň.

Přestože na nejbližší pronásledovatele mají slušný náskok čtyř, respektive osmi bodů, řeči o postupu z Radešínské Svratky neuslyšíte. „O tom nepřemýšlíme, jaro totiž bývá hodně těžké. Osobně bych byl spokojen, pokud bychom skončili do třetího místa. Dobře známe sílu Hamrů i Křižanova, k tomu připočtěte velmi dobrý Bohdalov. Necháváme tomu volný průběh," překvapil Strachoň odpovědí.
Spokojenost vládne i v druhých Hamrech.

„Do nového ročníku jsme šli bez jakéhokoliv cíle, přece jenom jsme docela obměnili kádr. Proto jsme s bodovým ziskem i umístěním celkem spokojeni," sdělil kapitán Kladivářů Pavel Novotný a dodal: „Na jaře opět rozhodne to, kdo bude více ztrácet s celky ze středu a spodku tabulky."

Trochu víc se čekalo od třetího Křižanova, který sestoupil z nejnižší krajské soutěže. „Mít o tři body více, byla by naše pozice mnohem lepší," uvědomoval si trenér Křižanova Josef Milota.
Na opačném pólu tabulky se krčí sedmibodoví Bobrová a nováček z Pohledce. Se sestupem se však jen tak nesmíří.