Z pěti okresních přeborů ovládly „juniorky" hned tři. Z postupu se radují béčka Polné a Velké Bíteše, Moravské Budějovice B přesun do krajské soutěže odmítly.

HAVLÍČKOBRODSKO
Fotbalisté Leštiny se vracejí do I. B třídy po více jak dvaceti letech. Podle předsedy Pavla Fialy si naposledy Leština zahrála krajskou soutěž v roce 1984.

Cestu k postupu však neměla Leština jednoduchou. I když si po podzimu vypracovala devítibodový náskok na druhou Mírovku, tak se o konečný postup začala pěkně strachovat. Tři kola před koncem byl náskok Leštiny pouhý bod, když o tomto rozdílu rozhodla prohra se ždíreckým béčkem. „Oni proti nám postavili soubor písní a tanců a my jim prostě nemohli dát gól. Nakonec nás potrestali," řekl k nejhoršímu zápasu sezony Fiala.

Ten po druhém jarním kole musel řešit otázku trenéra, protože Miroslav Forejt na vlastní přání u týmu skončil a nahradil ho dosavadní asistent Jaroslav Karel. Rozhodnutí padlo v předposledním kole, kdy Leština vyhrála v Rozsochatci a její konkurent o postup Mírovka prohrála vysoko 3:0 ve Starém Ransku.

V Mírovce nepanuje zklamání, ale touha pokusit se postoupit následující sezonu. „Máme tady kvalitní tým, který bych chtěl ještě o dva hráče doplnit," přeje si trenér Mírovky Michal Marek. Jasným sestupujícím je Veselý Žďár, který má kolo před koncem pouhých sedmnáct bodů.

JIHLAVSKO
Po neúspěšném ataku postupové příčky v minulém ročníku mělo „béčko" Slavoje Polná stejný úkol. A jelikož se divizní rezerva poučila z chyb, tak si v příští sezoně zahraje krajskou soutěž. „Je dobře, že se kluci probojovali do bétřídy, jsme zase o stupínek výše," řekl předseda Slavoje Jindřich Skočdopole. „Je to důležité proto, že budou hráči moci více pendlovat mezi áčkem a béčkem a pro dorostence, kteří budou končit, bude tato soutěž také lepší," doplňuje.

Vítěz okresního přeboru Jihlavska šel od začátku tvrdě za svým, ale na jaře začal klopýtat a po prohře s největším konkurentem Kostelcem musel mít pořádně nahnáno. „V každé dlouhodobé soutěži padne na každého nějaká deka. Na nás to přišlo zavčas, po porážce v Kostelci byl tým trochu v krizi, ale ten závěr byl impozantní a několik kol před koncem už bylo jasné, že si postup nenecháme ujít," spokojeně konstatuje šéf klubu.

Na druhém konci tabulky se hrálo o bytí a nebytí až do posledního kola, a černého Petra si nakonec vytáhly Hodice, které si v příštím roce zahrají jen III. třídu.

PELHŘIMOVSKO
Před startem sezony se za hlavního kandidáta postupu obecně považoval Lukavec. Ten rok předtím do posledního kola neúspěšně bojoval o záchranu I. B třídy. Do značné míry farma pražské Libuše chtěla zpět.
„Naším cílem je postup. Myslím si, že máme na to dost kvalitní kádr a náš sestup z I. B třídy byl spíše jen dílem náhody," prohlásil před začátkem sezony trenér favorita Josef Štěpánek.

Jeho svěřenci začali sezonu ve velkém stylu, v osmi úvodních zápasech neztratili ani bod. Pak sice přišly dvě porážky, přesto Start měl po podzimu dva body náskoku na Nový Rychnov.

Na jaře se ale děly věci, které zcela zbořily podzimní pořádky. Lukavec začal odvety sérií porážek, naopak Nový Rychnov  odstartoval vítěznou šňůru, která ho dovedla až k postupovým oslavám. Fotbalisté zpod Křemešníka se do I. B třídy vracejí po čtyřech letech  pauzy.

Sestup zažil ještě jako hráč současný trenér Dušan Chalupa, takže není divu, že si návrat na krajskou mapu patřičně vychutnával: „Jsem moc rád, že se nám to povedlo. Jako satisfakci to jistě berou i další kluci, kteří z tehdejší doby v našem kádru zbyli," uvedl.

Nový Rychnov ale staví hlavně na mládí: „Dozrála nám nová generace hráčů, postup to jen potvrdil," uvedl kouč.

TŘEBÍČSKO
K zajímavé situaci došlo v okresním přeboru na Třebíčsku, kde do I. B třídy postoupil až třetí v pořadí. Tamní elitní soutěž se vždy vyznačovala vyrovnaností a jinak tomu nebylo ani letos. Nejprve se na čele tabulky usadila Blatnice, kterou zde vystřídal podzimní král Rudíkov-Trnava. Tento tým měl před zimní pauzou sérii sedmi výher v řadě a z posledních devíti zápasů vyhrál osmkrát. Ovšem ve tříbodovém závěsu přezimovaly celky Moravských Budějovic B, Blatnice a Rokytnice.

Hned v samotném úvodu jara naznačil své úmysly pozdější vítěz soutěže rezerva Moravských Budějovic, který zvítězil právě v Rudíkově. Mužstvo prošpikované vysloužilými hráči z A-týmu, kteří prokazovali zkušenosti v krajském přeboru. Své o tom ví většina soupeřů, která inkasovala od mistra pět, šest či sedm branek. Jenomže Budějovice již dopředu avizovaly, že postoupit nechtějí a slib také splnily. „S ohledem na úzký kádr je tato soutěž strop," prohlásil v sezoně hrající trenér Karel Stark.

O účast v krajské soutěži nestál ani druhý Rudíkov, a tak se dočkala třetí Rokytnice, která jako jediná po postupu prahla. Tým, který se do I. B třídy vrací po čtyřech letech, na jaře moc nepřesvědčoval. „Výsledky byly špatné, nikdo nám moc nepřál a jsme rádi, že jsme nakonec postoupili. I to třetí místo jsme museli uhrát," nechal se slyšet trenér Pavel Vlašín.

ŽĎÁRSKO
Vyrovnaná sezona a boj o každé místo až do posledního kola. Zamotaný okresní přebor Žďárska se rozpletl až v závěrečném dějství. Dlouho se zdálo, že si I. B třídu vykope nováček z Hamrů nad Sázavou, který v průběhu jara dominoval, jenže poslední dva zpackané zápasy tamní Kladiváře odsoudily ke stříbrné příčce.

Pomyslný triumf „spadl" do klína rezervě Velké Bíteše, která v letošní sezoně posbírala o neuvěřitelných 30 bodů víc než loni, což ji katapultovalo z 11. místa až na samý vrchol.

„Tak nějak se to po té loňské mizerné sezoně vyvrbilo," říká trenér Milan Dufek, jehož kádr po pomalejším rozjezdu urval už podzimní primát. „Udělali jsme šňůru vítězství, kterou nikdo nečekal. Během zimy jsme si řekli, že to zkusíme dohrát a uvidíme. Jenže hned na začátku jsme poztráceli několik bodů, Hamry se rozjely a pak už jsem tomu ani nevěřil," přiznává kouč.

Ve Velké Bíteši bude v příští sezoně opět vše odvislé od výkonů A-týmu, a tak Milan Dufek se smíchem dodává: „V okrese už všechny hřiště známe, tak se rádi zase podíváme někam jinam. A když spadneme, svět se nezboří."

Naopak černého Petra si vybraly Dolní Rožínka a Počítky, které se po ročním pobytu vracejí zpět do nižší soutěže.