Derby nemá vítěze. Třebíč veze tři body z venku

Vysočina - Druhé jarní derby Vysočiny nemá vítěze. V rámci jednadvacátého kola divize D přivítalo Velké Meziříčí okresního rivala ze Žďáru. Zápas skončil bez branek. Třebíčští fotbalisté vezou zaslouženou výhru z Boskovic. Jediný, kdo neuspěl, byl Ždírec. Ten nedokázal zůstat na vítězné vlně, když podlehl ve vyrovnaném duelu Rousínovu.

20.4.2009

Žďárský gólman Pavel Pospíchal je po zranění opět ve skvělé formě. V derby podržel svůj tým hned třikrát. Foto: DENÍK/ Josef Němec

VELKÉ MEZIŘÍČÍ – ŽĎÁR 0:0

Do derby vstoupil lépe domácí tým, který hned ve 3. minutě mohl jít do vedení. Jenže Brychta hlavičkoval do břevna. Poté se neprosadil ani volný Durda, který nedokázal dostat balon do prázdné branky. Žďár se do šestnáctky domácích vůbec nedostával. Velkomeziříčská obrana fungovala bezchybně. V prvním poločase byli domácí lepším celkem, ale výkon nedokázali podtrhnout brankou.

Po změně stran začal Žďár o poznání aktivněji než v prvním poločase. To přineslo své ovoce v 60. minutě, kdy se dostal do přečíslení čtyři na dva, ale Hirsch celou akci překazil špatnou přihrávkou. Hned o tři minuty později mohlo jít do vedení Meziříčí, ale hosty podržel perfektním zákrokem Pospíchal. V 65. minutě opět zářil žďárský gólman, který v této části zápasu svůj tým držel nad vodou. Střelu Loupa vytáhl jen konečky prstů.

V 68. minutě poslal přízemní centr Bratršovský do velkého vápna domácích, ale Uchytilovi chyběl k zakončení krůček. V druhém poločase pak nejblíže ke skórování měl Hirsch, ale jeho střela skončila na tyči Trnavského svatyně. Zajímavé utkání pak zakončil šancí Kratochvíl, kterého ale v 93. minutě opět vychytal skvělý Pospíchal.

„Asi spravidlivá remíza. My i soupeř jsme měli šance. Bod se z venku počítá, ale my bychom taky chtěli jednou vyhrát,“ uznal s úsměvem trenér hostů Petr Nedvěd.

To velkomeziříčský trenér Roman Kotol byl o poznání zklamanější. „Chtěli jsme tři body, máme jen jeden. Kdybychom proměnili ty šance v první a pak i ve druhé půli, tak jsme body mohli mít.“

Rozhodčí: Kolář. ŽK: 1:2. Diváci: 602. Poločas: 0:0. V. Meziříčí: Trnavský – Hort, Brychta, P. Mucha, Krejčí – Dufek (72. Karásek), Němec, Pokorný, Berka (62. Loup) – Durda (79. Klusák), Kratochvíl. Žďár: Pospíchal – Raška, Otoupalík, Sysel, Litochleb (57. Mašek) – Hirsch, Bratršovský, Heide, Bureš (90. Vomela) – Zedníček (62. Uchytil), L. Procházka.

BOSKOVICE - TŘEBÍČ 0:2

V úvodních minutách byl k vidění nepříliš záživný fotbal, kdy se hra odehrávala mezi šestnáctkami. První světlejší okamžik přišel z kopaček hostů, ale třebíčská obrana vše zvládla. Poté každé z mužstev spálilo po jedné šanci, a tak se mohl ukázat Koníř. Jeho střela však skončila na pravé tyči boskovické branky. Do poločasu ještě mířil mimo tři tyče domácí Dostál a po něm i třebíčský Cupák.

Po změně stran začali lépe hosté, kdy ve 49. minutě Durajka ve velkém vápně domácích uvolnil Karáska, který přihrávkou pod sebe vyzval ke skórování Koníře – 0:1. Od této chvíle hosté ovládli hru a domácí k ničemu nepouštěli. A když se nedokázal prosadit Karásek, Dvořák, Smažil a ani Cupák, tak vzal vše do svých rukou opět Koníř. Po rychlé akci uvolnil ve velkém vápně Kopečka, kterého zastavil domácí brankář pouze za cenu faulu. Z nařízené penalty se třebíčský kapitán nemýlil.

„Hráči odvedli dobrý výkon. Navíc výhra mohla být ještě vyšší, protože ve druhém poločasu jsme neproměnili minimálně pět šancí,“ byl spokojen sportovní manažer Pavel Němec.

Branky: 49. a 87. Koníř (PK). Rozhodčí: Boček. ŽK: 3:2. Poločas: 0:0. Třebíč: Beer - Brabenec (75. Václavek), Cupák, Dvořák, Vejmelka - Durajka (69. Křivánek), Kopeček, Koníř, Smažil - Pospíchal (81. Řezáč), Karásek.

ROUSÍNOV – ŽDÍREC 2:1

V dalším divizním kole čekal na Ždírec soupeř ze středu tabulky. Začátek byl pro Dekoru smolný, již ve 3. minutě po chybě při standardní situaci šli domácí do vedení.

Když po přestávce Rousínov zvýšil na 2:0, museli fotbalisté od Doubravy otevřít hru a v 53. minutě se podařilo Kolouchovi dát kontaktní gól, když tečoval Čalkovským rozehranou standardní situaci. Další snaha Ždírce o vyrovnání již zůstala bez brankového efektu.

„Ve vyrovnaném utkání rozhodovaly naše chyby při standardních situacích. Musím pochválit své svěřence za bojovnost a nasazení. I s dvoubrankovým mankem se manšaft nepoložil a snažil se výsledek zvrátit. Poté, co jsme snížili, byli jsme prakticky pány na hřišti. Soupeř se v závěru uchýlil jen k brejkovým situacím. Zasloužili jsme si alespoň bod, ze hřiště jsme odcházeli se zdviženými hlavami,“ zhodnotil zápas trenér Dekory Marek Štukhejl.
Gól Ždírce: 53. Kolouch. Rozhodčí: Orgoník. Diváci: 120. ŽK: 0:3. ČK: 0:1 (90. Čalkovský). Poločas: 1:0. Ždírec: Ždánský – Sobotka, Krupka, Takáč, Carda, Šnobl (86. Smejkal), Šmelík, Čalkovský, Blažek (45. Hromádka), Hanousek, Kolouch.

Ostatní výsledky: Hulín - Napajedla 4:0, Šardice - Otrokovice 1:1, Rájec-Jestřebí - Mohelnice-Moravičany 3:0, Konice - Vyškov 0:6, Protivanov - Líšeň 1:1.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.