„Chtělo by to, abychom postoupili s předstihem. Manželka má pak narozeniny, tak bych potřeboval volno,“ vtipkoval devětatřicetiletý veterán, který na sklonku loňského roku skončil svou dlouhou sparťanskou éru.

Jak se vám do Jihlavy cestovalo?
Jsem hodně překvapený. Z domu sem to trvalo jen hodinu deset, ale nebudu říkat, že to je super, protože jsem nezažil ty pověstné kolony na D1.

A jaké jsou první dojmy?
S panem Tulisem (ředitel klubu – pozn. redakce) jsem absolvoval kolečko po Jihlavě a oproti Praze to je tedy hodně malé město. Na druhou stranu zase ušetřím na naftě, protože když tady budu zůstávat, můžu všude chodit pěšky. Co se týká věcí kolem klubu, tak to ještě samozřejmě hodnotit nemůžu.

Kabina FC Vysočina je pro vás asi velkou neznámou…
Znám jen Tomáše Sedláčka, a to ještě navíc z hokeje. A pak ještě Máru Jungra, který s námi trénoval na Spartě. Ostatní teprve budu poznávat.

Oťukával jste si některé věci, než jste se definitivně rozhodl? Prý se o vás a o Jihlavě mluvilo už v prosinci…
Taky jsem něco zaslechl. (smích) Měl jsem ještě jiné nabídky, ale po Novém roce začaly být ty námluvy konkrétní, sešel jsem se s panem Vaculíkem, (ředitel společnosti PSJ – majoritního vlastníka FC Vysočina – pozn. redakce) něco jsem od něj slyšel a líbilo se mi to. Jelikož pocházím z Brna, kde jsem trávil i dovolenou, tak jsem si některé věci ověřil, ptal se různých lidí na názor a nikdo nic proti Jihlavě neměl, ba naopak jsem slyšel samou chválu. A zatím se přesvědčuji o tom, že to je pravda.

Nevybavil jste si v souvislosti s Vysočinou to, že jste se v roce 2006 nepřímo podílel na jejím sestupu z ligy podivnou prohrou Sparty s tehdy se zachraňující Plzní?
Tuhle otázku jsem opravdu nečekal. (ironicky) Abych pravdu řekl, tak kdyby to teď nezačaly rozmazávat noviny, vůbec bych si na ten zápas a situaci nevzpomněl. Můžu ale s čistým svědomím říct, že v tom nebyl žádný úmysl, nic proti Jihlavě. Prohráli jsme sice doma 1:3, ale dostali jsme dva góly z penalt. Ty věci, které se okolo toho tehdy rozpoutaly, jsou nesmysl.

Jak to bylo se zájmem Českých Budějovic? Zůstat v první lize by přece bylo lákavější…
Určitě a mrzelo mě, že to nevyšlo. Budějovice se ozvaly první, takže jsem je preferoval. Na podrobnosti a důvody, proč to nevyšlo, se musíte zeptat jich.

Prý jste pak uvažoval o konci…
V pondělí ve dvě odpoledne jsem oznámil manažeru Paskovi, že končím.

Co tohle rozhodnutí zlomilo?
To je složitější, člověk prostě má slabší chvilky a já ji měl z neděle na pondělí.

A kdy ta slabší chvilka skončila?
V pondělí asi v půl deváté večer. (smích)

Podepsal jste roční smlouvu, takže na konec kariéry už definitivně nemyslíte?
Je tam džentlmenská dohoda, že si s panem Tulisem 15. června sedneme a domluvíme se, co bude dál.

S financemi jste si určitě oproti Spartě hodně pohoršil…
Mám úplně normální smlouvu, žádnou nadstandardní. V podstatě jsme se o penězích ani nebavili, řešili jsme spíš moje dojíždění a ubytování.

Do Českých Budějovic nakonec zamířil váš bývalý spoluhráč Tomáš Řepka, řešili jste spolu vaše budoucí angažmá?
Byli jsme v kontaktu možná víc, než když jsme spolu hráli. Já měl tu nabídku od Budějovic dřív než Tomáš, on tehdy jednal s Plzní. Škoda, že mu to nedopadlo tam.

Co vám říkal na Jihlavu?
Nic, neměl s tím problém. Ani nikdo jiný mě neodrazoval od toho, že jdu do druhé ligy, a ani já to neberu jako krok zpět.

Jste připravený na prázdné stadiony a nižší úroveň?
Ono ani v té první lize nejsou někdy stadiony a návštěvy nic moc. Člověk přijede třeba do Příbrami a říká si, proč tady je, když to nikoho nezajímá. Takže dá se říct, že to pro mě šok nebude.

Druhou ligu jste si už vyzkoušel na podzim v béčku Sparty, jak na vás působila?
Chytal jsem jeden zápas doma, jeden venku ve Vlašimi. Tam teda to hřiště a prostředí je hodně zajímavé – jedna tribuna, pak nic… Ale dá se na to zvyknout.

…a po herní stránce?
Ve Vlašimi jsme prohráli, takže úroveň asi dobrá. (smích) Ne, vážně. Nemůžu něco hodnotit po dvou zápasech.

Očekáváte náročné jaro?
V Jihlavě je všechno nastavené tak, aby se postoupilo. Samozřejmě bude záležet na prvním zápase v Ústí. Nejlepší by bylo vyhrát a vyhrávat i dál. Bylo by super, kdyby se o našem postupu rozhodlo třeba už dvě kola před koncem. Manželka má totiž narozeniny a já bych potřeboval volno. (smích)

Na podzim jste byl v podstatě bez herní praxe, stihnete se na následující jaro plnohodnotně připravit?
Je pravda, že jsem si od 6. prosince, s výjimkou silvestrovského derby, nesáhl na míč, takže teď hlavně potřebuju kvalitně potrénovat. Soutěž začíná za dva měsíce, takže je dostatek času.