Černé obavy se naplnily. Ani řada preventivních opatření, zástup policejních těžkooděnců a zvýšený počet pořadatelské služby ve středu večer nezabránil na fotbalovém stadionu v Jihlavě hromadným bitkám a výtržnostem. Těm předcházela vítězná trefa mladoboleslavského Jana Chramosty, který proměněnou penaltou v rozstřelu zařídil svému týmu výhru ve finále domácího poháru nad Sigmou Olomouc. Hned poté vtrhli na hrací plochu příznivci Mladé Boleslavi a začali se sápat po oslavujících hráčích, ti raději zmizeli v útrobách stadionu. Fanoušci Hanáků vzali vítězné běsnění jako provokaci a na trávníku se strhla pořádná mela. Přímo před zraky nejvyšších fotbalových činovníků.

„Připadal jsem si jako na Balkáně. Když jsem viděl tu zvěř valící se na hřiště, bylo mi z toho všeho smutno,“ kroutil hlavou ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas.

Pro Jihlavu měl být přitom finálový zápas Ondrášovka cupu fotbalovým svátkem. Místní FC Vysočina hraje pouze druhou ligu, v průměru chodí na domácí utkání mezi 1 500 a 2 000 diváky. I proto nejsou na stadionu bezpečnostní opatření v takové míře, aby dokázala zabránit podobnému běsnění. Zvlášť když byla pro tento duel navýšena maximální kapacita o 35 procent. Utkání tak sledovalo 5 430 diváků!

Byla jiná varianta

To všechno ale Českomoravský fotbalový svaz (ČMFS) věděl, přesto při volbě dějiště finále ukázal na metropoli Vysočiny.

„Chtěli jsme, aby to oba týmy měly přibližně stejně daleko. Nabízela se sice ještě varianta s Hradcem Králové, ale tam je to z hlediska bezpečnostních rizik ještě horší,“ podotkl Lubas.

Policie tušila, že půjde o problémové utkání, a do akce nasadila 150 svých lidí.

Bylo mezi nimi i padesát těžkooděnců. Práci měli dvakrát. O poločase museli zasáhnout proti rozběsněným fanouškům Sigmy, Boleslavi a Ostravy, kteří se rvali za hlavní tribunou. Policistům se podařilo incident uklidnit. Po zápase je pořadatelé požádali znovu o pomoc. Tentokrát museli krotit vášně přímo na trávníku. Nakonec padlo jedno trestní oznámení.

„Podal ho jeden ze tří fanoušků Sigmy, kteří se mezi sebou poprali. Byl zraněn a musel vyhledat lékaře. Případ řešíme jako přečin výtržnictví,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Jednání pro přestupek čeká dalšího fanouška Sigmy Olomouc, který musel být zadržen, protože neuposlechl výzvy policistů.

Podobný exces nastal před třemi týdny v pražském Edenu, tedy na stadionu, který je nejmodernějším v republice.

„Pokud se rozhodne určitá skupina lidí dělat výtržnosti, jsou možnosti pořadatele, i na vybaveném stadionu, velmi omezené,“ řekl bezpečnostní manažer ČMFS Martin Synecký.

Zbytečné prodlevy

Přesto hlavní vina padá jednoznačně na ČMFS, který finále pořádal. „Zodpovědnosti se nezříkáme, na druhou stranu jsem měl ale pocit, že policie zasáhla na hrací ploše až několik minut poté, co se hromadná bitka strhla. Bezpečnostní agentura měla také zasáhnout dřív, a razantněji,“ tvrdí Lubas.

Jihlavští policisté odmítají, že by něco podcenili, a zásah byl podle náměstka policejního ředitele a velitele středečního opatření Karla Sehnala perfektně zvládnutý.

„Problém je v tom, že stadion neodpovídá zejména svým stavebně – technickým řešením a uspořádáním jednotlivých tribun všem požadavkům na zajištění bezpečnosti diváků. A to zejména s ohledem na maximální kapacitu stadionu,“ upozornil Sehnal. Podle něj by rychlejšímu nasazení jakýchkoliv sil pomohlo jiné uspořádání tribun tak, aby byl pro příchod policistů i záchranářů vytvořen dostatečný prostor.

Od dění na stadionu se zcela distancuje FC Vysočina Jihlava. „Nebyli jsme pořadateli utkání a ani jsme se nepodíleli na bezpečnostních opatřeních. Svaz byl na takzvaná slabá místa stadionu, odkud hrozí určitá rizika, upozorněn,“ řekl mluvčí klubu Miroslav Fuks. V současné době se vyčíslují škody. „To si mezi sebou vyřizují ČMFS jako pořadatel a Magistrát města Jihlavy jako vlastník. Nicméně se domnívám, že škody nebyly závratné. Nejvíce byl poškozený plot mezi sektorem hostí a hlavní tribunou,“ upřesnil Fuks.

FC Vysočina se už dlouhou dobu netají ambicemi hrát nejvyšší domácí soutěž. Ta s sebou nese podobná rizika. „V případě naší účasti v nejvyšší soutěži by samozřejmě byla kapacita stadionu značně omezena. Už jenom proto, že v zápasech první ligy musí být všechna místa k sezení, oproti tomu se na finálový zápas prodávaly i lístky do sektoru, který je pouze k stání,“ uvedl mluvčí Miroslav Fuks.

ONDREJ DUDÁŠ, ROMAN MARTÍNEK