Vzpomínáte ještě na bývalého německého reprezentanta Lukase Podolského? Střílel góly za Kolín nad Rýnem, Bayern Mnichov, Arsenal či Galatasaray, je i mistrem světa z roku 2014.

V sedmatřiceti letech už dal sbohem národnímu týmu, ale v dresu Górniku Zabrze stále patří k hvězdám polské ligy (ostatně právě v Polsku přišel na svět, než jeho rodiče v roce 1987 emigrovali do tehdejšího západního Německa).

Fotbalisté Dobříše přehráli v krajském přeboru příbramský Spartak
Gól à la Schick ozdobil kulaté jubileum. Dobříš dala oslavenci vítězný dárek

Podolski ze svého fotbalového umu nic nezapomněl. Názorně to předvedl ve víkendovém zápase proti Štětínu: v 73. minutě za stranu 3:1 pro Górnik se zkušený forvard zmocnil míče, udělal s ním pár kroků a ještě z vlastní poloviny vyslal excelentní projektil do sítě soupeře. Brankář se natahoval marně a i štětínští diváci chtě nechtě tleskali.

Hned se objevily hlasy, požadující nominaci Podolského kouzelnického kousku na Puskásovu cenu, určenou pro „nejkrásnější gól“ sezony (a uznejme, že rozhodovat ve fotbale jen podle estetických kritérií je poněkud ošemetné). Loni se v nejlepší trojce hlasování ocitla i Schickova europaráda, český kanonýr ale trofej nezískal.

Brankářova show v Portugalsku

Jen pár dní po Podolského trefě v Polsku se o nominaci velmi hlasitě přihlásil Samuel Soares, teprve dvacetiletý brankář béčka Benfiky Lisabon. Talentovaný gólman, od patnácti let procházející portugalskými reprezentačními výběry, se v pondělí trefil v druholigovém duelu na hřišti Trofense. A jak!

V Soaresově případě nešlo o „obyčejný“ gól z poloviny hřiště. Brankář Benfiky byl s míčem na noze mnohem blíž vlastnímu pokutovému území než středovému kruhu, když si všiml, že jeho kolega na druhé straně hřiště lelkuje příliš daleko z brány. Neváhal, vystřelil a byl z toho famózní gól.

Patrik Palm (s míčem) v duelu s béčkem Chlumce nad Cidlinou.
Gól ze 40 metrů? Obrovská euforie, to se nepovede každý den, ví šťastný střelec

Co na tom, že oficiálně byl zapsán jako vlastní, protože domácí brankář Santos si míč po odrazu od břevna nešťastně sám srazil do sítě. Mimochodem, Benfica i díky Soaresově superstřele vyhrála 2:1. 

Objeví se další okázalé „schickovky“ třeba na blížícím se mistrovství světa v Kataru? Jisté je bohužel jen to, že sám Patrik Schick bude na šampionátu - stejně jako celý český tým - scházet.