Zimní liga OFS Třebíč je největší, původně primárně halový, turnaj pro kategorie přípravek a mladších žáků v Kraji Vysočina s bohatou historií již od roku 2014. „Letošní ročník halové fáze Zimní ligy začíná již zítra a účastní se ho sedmadvacet týmů v kategorii mladší přípravky, o jeden tým méně v kategorii starších přípravek a patnáctka celků mladších žáků,“ sdělil člen výkonného výboru OFS Třebíč Aleš Kolařík.

Jak již bylo řečeno, Zimní liga vznikla jako halový turnaj a v jejích začátcích byla koncipována i pro kategorii starších žáků, avšak způsobem jednorázových turnajů. „Současný vývoj tréninkového procesu mládeže spěje k častějšímu trénování venku i v zimních podmínkách, samozřejmě dle možností zázemí každého jednotlivého klubu. I z tohoto důvodu, a také kvůli tomu, že v rámci OFS Třebíč neexistoval plnohodnotný turnaj pro kategorii starších žáků, odstartovaly zhruba před dvěma lety na úrovni výkonného výboru a odborných komisí debaty o rozšíření Zimní ligy o venkovní variantu,“ prozradil Kolařík.

Jako inspirace těchto úvah posloužila tradiční venkovní soutěž pořádaná jihomoravským klubem FC Ivančice. „Během uplynulých dvou let tak došlo k vytvoření koncepce pro podobnou soutěž na Třebíčsku. K jejímu naplnění v praxi došlo v loňském roce po skončení podzimní části mistrovských soutěží pilotním ročníkem pro kategorii mladších žáků,“ uvedl.

Venkovní variantu Zimní ligy 2023/2024 pořádá OFS Třebíč ve spolupráci s fotbalovým klubem Hajduk Lipník na umělé trávě v Jaroměřicích nad Rokytnou. OFS Třebíč zajišťuje koncepci Zimní ligy a Hajduk Lipník její realizaci a organizaci. První ročník, v mnohém zkušební, pro mladší žáky, byl koncipován pro osm týmů ve dvou skupinách a čtyřech hracích dnech.

Aby venkovní varianta nekolidovala s tou halovou, která začíná taktéž 13. ledna, došlo k zahájení venkovní varianty již 18. listopadu kvalifikačním kolem. Poté se týmy rozdělily dle výsledků do Zlaté a Stříbrné skupiny. „Nepříznivé počasí však zapříčinilo odložení druhého a třetího kola, a tak bylo nutné použít náhradní termín a finále odsunout až na začátek ledna,“ sdělil člen výkonného výboru OFS Třebíč.

Prvního ročníku se účastnila osmička klubů z okresu Třebíč a jeho vítězem se stal celek 1. FC Jemnicko, pomyslné stříbro bral spojený tým Lipník/Jaroměřice, na třetí příčce byli mladí fotbalisté mužstva Budišov/Trnava.

I přes těžkosti s počasím, s nimiž se musí vždy počítat, byly reakce veskrze pozitivní. „Na základě vyjádření trenérů i hráčů lze konstatovat sportovní přínos celého klání. Ten spočíval zejména v zajištění plnohodnotných přípravných zápasů i v zimní pauze a v systému Zimní ligy. Nenabízel totiž žádné dlouhé prostoje mezi utkáními a zároveň zajišťoval vyšší minutáž než na halových turnajích,“ pochvaloval si.

Zítra tedy nezačíná pouze halová Zimní liga přípravek a mladších žáků, ale také soupeření starších žáků, které se opět uskuteční na hřišti s umělou trávou v Jaroměřích nad Rokytnou. „Pro nultý ročník byl zvolen model šesti týmů hraný systémem každý s každým na pět kol. Prvního ročníku se účastní Police, Jemnicko, Koněšín, Valeč/Lipník, Výčapy a Budišov. Každý hrací den budou odehrány vždy tři zápasy dle aktuálně platných pravidel malých forem,“ nastínil Kolařík.

Ten nezapomněl ani na tradiční poděkování. „Chtěl bych poděkovat všem organizátorům venkovní Zimní ligy v čele s klubem Hajduk Lipník, ale rovněž všem trenérům, hráčkám, hráčům, ale i jejich rodičům, bez jejichž přístupu by venkovní varianta nemohla proběhnout. Poděkování patří také OFS Třebíč a KFS Vysočina, jež Zimní ligu finančně podpořily,“ dodal.