Poslední dubnový den ožily Okříšky, městys ležící zhruba deset kilometrů od Třebíče, tradičním fotbalovým ruchem. Šestnáctka družstev kategorie mladší přípravky, ročníku narození 2013, hned ze čtyř evropských států, si to rozdala o vítězství na Memoriálu Štěpána Maruše.

Ten se koná již od roku 1979 jako vzpomínka na na tragicky zesnulého mladého fotbalistu Okříšek. Štěpán Maruš přišel v říjnu roku 1977 ve svých šestnácti letech o život při hokejovém tréninku, když se na třebíčském zimním stadionu zřítila rozestavěná střešní konstrukce.

A v posledních letech se jedná skutečně o velký podnik. „Náš turnaj je dlouhodobě velice prestižní záležitostí. Dostáváme každým rokem hodně poptávek od řady renomovaných klubů, které by se jej také chtěly zúčastnit,“ neskrýval předseda klubu z Okříšek Václav Voda.

Vedle českých velkoklubů Sparty, Slavie, ostravského Baníku, Zbrojovky Brno či olomoucké Sigmy, se jej pravidelně účastní i slovenské celky či polská Visla Krakov. „Letos dorazila také rakouská Austria Vídeň, což si všichni pochvalovali,“ sdělil Voda.

A hned také dodal příčinu. „Přece jenom se práce s fotbalovou mládeží v každém státu dělá jinak a jde tudíž o zajímavou konfrontaci už se čtvrtým státem.“

Předseda Okříšek také přiznal, že by násobně větší kapacitu turnaje nebyl problém zaplnit. „Je trošku škoda, že v Okříškách nemůžeme mít více než šestnáctku mančaftů. Organizačně už by více družstev bylo problémem,“ vysvětloval.

Letošní ročník navštívila dobrá pětistovka diváků, kteří si mohli užít také návštěvy dvou českých fotbalových internacionálů. „Naplánovanou autogramiádu tu měl Petr Šavancara. A jelikož se svým synem, který nastupuje za Baník Ostrava, dorazil i Miroslav Matušovič, udělali jsme tu s ním rozhovor,“ usmíval se.

Vítězem 38. ročníku Memoriálu Štěpána Maruše se stala polská Visla Krakov, která za sebou ve finálové čtyřce turnaje nechala druhou Slavii, třetí Spartu a čtvrtou Austrii Vídeň.

S průběhem celého sobotního dne vyjádřili pořadatelé memoriálu velkou spokojenost. „Pro nás je to navíc jediná šance, jak se mohou fotbalisté Okříšek, pouze v tomto mladém věku, poměřit s takovými soupeři. Takže je to každoročně svátek pro celé Okříšky,“ pochvaloval si Voda.